Swiatzwierzat.pl
Border terrier

pixabay.com

Border terrier - odważny terier z głową jak u wydry

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Border terrier to niewielkich rozmiarów, odważny i zacięty pies pochodzący z regionu granicznego między Anglią i Szkocją. Był przede wszystkim wykorzystywany do polowań na lisy i szkodniki.

Historia border terriera

Border terrier został wyhodowany przez pasterzy i rolników z pogranicza Anglii i Szkocji, którzy potrzebowali psa skutecznie polującego na lisy górskie atakujące stada owiec i na szkodniki niszczące rolnicze uprawy. Do polowania na lisy były wówczas wykorzystywane foxhoundy, jednak potrzebny był pies z nogami wystarczająco długimi, aby skutecznie gonić zwierzynę i nadążać za jadącymi na koniach myśliwymi i, co najważniejsze, wystarczająco mały, aby wkopać się w lisią norę i wypchnąć zwierzę na otwartą przestrzeń. Te wszystkie wymagania spełniał właśnie niewielki rozmiarami border terrier.

Pierwsze psy w typie border terriera z XVIII wieku były energiczne, silne i niestrudzone, z żylastą, odporną na warunki atmosferyczne sierścią, która chroniła je przed deszczem, mgłą i trudnymi warunkami życia na surowych, pagórkowatych terenach pogranicza. Psy w tym typie nazywano najczęściej od konkretnego miejsca pochodzenia, były zatem Reedwater terriery, Coquetdale terriery, czy Ullswater terriery. Polowanie na lisy przy z udziałem tych psów różniło się od widowiskowych pogoni za lisem, w których brała udział angielska arystokracja. Na pograniczu miały one wydźwięk praktyczny i polowano z border terierami po to, aby zapobiec atakom lisów na stada zwierząt. Dosyć często border terriery polowały w parze z foxhoundami angielskimi.

Pierwsze border terriery zostały pokazane na wystawach psów rasowych pod koniec XIX wieku. Już wtedy ich charakterystyczną cechą była głowa, którą do dziś określa się u psa tej rasy głową wydry. Border terrier został uznany przez brytyjski Kennel Klub w 1920 roku, a dziesięć lat później przez Amerykański Kennel Club. Do dziś funkcjonuje w niezmienionym wyglądzie, ponieważ w przypadku tej rasy hodowcy chcieli, aby border terrier utrzymał swoje walory użytkowe i zdrowy, pierwotny typ psa pracującego.

Border terrier jest niezmiennie popularny w Wielkiej Brytanii, można go też spotkać w Niemczech i Skandynawii. W Polsce pierwsze psy tej rasy pojawiły się dopiero na początku XXI wieku i obecnie działa w naszym kraju kilka hodowli border terriera.

Najważniejsze cechy wyglądu border terriera

Według klasyfikacji FCI, border terrier należy do grupy 3 - teriery i sekcji 1 - teriery duże i średnie. Z całą pewnością nie jest to pies dużych rozmiarów, a jeśli średnich, to z tej niższej półki. Jego wąską sylwetkę można wpisać w kwadrat, to pies zwinny, energiczny i proporcjonalnie zbudowany. Wysokość w kłębie wynosi 33 -35 cm dla suk i 36-40 cm dla psów, a waga odpowiednio 5-6 kg i 6-7 kg.

Głowa border terriera przypomina głowę wydry z nielicznymi, krótkimi wąsami. Mózgoczaszka jest średnio szeroka, kufa krótka i mocna. Nos powinien być czarnego koloru, choć dopuszczalne są także wątrobiany i cielisty. Oczy mają ciemną barwę i bystre, czujne spojrzenie. Uszy są średniej długości w kształcie litery V. Opadają do przodu i przylegają do policzków psa.

Tułów border terriera jest wąski, dostatecznie długi i dobrze umięśniony, lędźwie mocne, klatka piersiowa z dobrze wysklepionymi żebrami. Kończyny są proste, ze średniego kośćca, łapy małe z grubymi opuszkami. Ogon jest wysoko osadzony i radośnie noszony. Jest krótki, nigdy kopiowany, gruby u nasady i zwężający się do końcówki.

Szata i umaszczenie border terriera

Umaszczenie border terriera może być rude, pszeniczne, niebieskie z podpalaniem, ale najczęściej spotykane jest umaszczenie grizzly, czyli połączenie włosa rudego z czarnym z podpaleniem. 

Szata jest dwuwarstwowa. Włos okrywowy jest szorstki, gęsty i ściśle przylegający do ciała, twardy w dotyku. Podszerstek jest miękki i obfity. Właściwości sierści pozwalały psu na polowania w bardzo trudnych warunkach, potrafił się on przedrzeć przez wszelkiego rodzaju przeszkody.

Charakter i aktywności border terriera

Border terrier to odważny i energiczny pies z dużym poczuciem niezależności. Nie znaczy to wcale, że nie nadaje się na psa rodzinnego. Wręcz przeciwnie, border terriery są przyjazne i lojalne, dobrze dogadują się z dziećmi i czasami wykorzystuje się je w dogoterapii.

To pies aktywny, który potrzebuje zarówno rozrywek zręcznościowych, jak i umysłowych dla zrównoważonego rozwoju. Bardzo dobrze sprawdza się w takich sportach kynologicznych jak agility, flyball czy sportowe tropienie. Border terrier jest wyjątkowo zwinny i inteligentny. Uwielbia skakać, gonić za piłeczką czy wydobywać smakołyki z interaktywnych zabawek. Czasami podczas spaceru może nas dziwić, kiedy nie chce chodzić, tylko kładzie się i obserwuje otoczenie, co należy do jego ulubionych czynności.

Szkolenie border terriera

Border terrier, jak każdy inny pies z jego grupy, wykazuje dużą dozę niezależności i bywa uparty, co często nie idzie w parze z efektywnym szkoleniem. Jednak w przypadku psa tej rasy treningi nie sprawiają większych trudności, spośród wszystkich terierów jest on w miarę prosty w prowadzeniu. To inteligentny pies, który chętnie uczy się sztuczek i dosyć szybko przyswaja podstawowe komendy. Trzeba rozpocząć szkolenie od młodego wieku, inaczej pies może nie być na nie aż tak podatny. Podczas treningu najlepiej stosować metody pozytywnego wzmocnienia i wynagradzać psa smakołykami za dobrze wykonane polecenie.

Wspólne życie z border terrierem

Border terrier może pełnić funkcję psa do towarzystwa, jednak trzeba mu w zamian zapewnić w ciągu dnia odpowiednią dawkę aktywności. Dobrze współpracuje z dziećmi, choć raczej ze starszymi, młodsze mogą nie uznawać pewnych granic, których w przypadku terierów nie powinno się przekraczać podczas wspólnej zabawy. To z pewnością pies dla aktywnego właściciela i starsza osoba mogłaby mieć problemy z jego wychowaniem.

Może funkcjonować zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu w bloku, jednak w tym drugim przypadku może się to wiązać z pewnymi konsekwencjami. Pozostawiony w mieszkaniu sam na dłuższy okres czasu może niszczyć przedmioty lub szczekać, jeśli wcześniej nie zapewnimy mu wystarczającej dawki ruchu.

Nie za bardzo nadaje się na stróża obejścia, ponieważ nie jest szczekliwym psem i w stosunku do obcych osób jest raczej ciekawy niż nieufny. Nie odstraszy też intruza swoimi rozmiarami i jest mniej agresywny niż inne teriery.

Na zewnątrz może być problemowy w interakcjach z innymi psami, dlatego konieczna jest socjalizacja od jego najwcześniejszych lat. Podczas spaceru, tak jak inne psy myśliwskie, może ruszyć nagle za świeżym tropem. Mieszkanie pod jednym dachem, szczególnie z psem tej samej płci, również może być problemowe. Kota może traktować jako potencjalną ofiarę, jeśli nie będzie się z nim wychowywał od swoich szczenięcych lat. 

Podróżowanie teoretycznie nie powinno sprawiać problemów ze względu na jego niewielkie rozmiary, ale warto przygotowywać border terriera do takich sytuacji przez wczesną socjalizację z obcymi osobami.

Pielęgnacja i zdrowie border terriera

Pielęgnacja sierści border terriera nie jest wymagająca, wystarczy wyczesać ją od czasu do czasu, aby nie straciła swojego naturalnego wyglądu i w celu pozbycia się martwego włosa. Ważniejsze w przypadku tego psa jest regularne trymowanie, które powinno się przeprowadzać dwa do trzech razy w roku. Trzeba też regularnie sprawdzać stan jego uszu i uzębienia oraz przycinać pazury.

Border terrier to zdrowy i odporny pies. Choroby, które mu zagrażają, występują sporadycznie. Najczęściej może to być zwichnięcie rzepki, postępująca atrofia siatkówki, dysplazja stawu biodrowego.

W kwestii żywienia nie jest wybredny. Wykazuje się dość dobrym apetytem, jednak przy jego aktywności raczej nie grozi mu nadwaga. Można podawać mu wysokiej jakości karmę mokrą lub suchą, choć preferuje domowe posiłki na bazie surowego mięsa. Dwa posiłki dziennie, rano i wieczorem, wystarczą w przypadku psa tej rasy. Miesięczny koszt utrzymania to około 100 zł.

Border terriera można kupić w Polsce. Cena w zależności od hodowli i rodowodu wynosi od 2000 do 3000 złotych.

W optymalnych warunkach średnia długość życia psa tej rasy wynosi od 12 do 14 lat.

undefinedundefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

policja.gov.pl

Psy

Policyjny pościg za poszukiwanym przestępcą. Auto zawisło nad skarpą, w bagażniku uwięziony był pies

Czytaj więcej >
YT

Psy

Właściciel porzucił 16-letniego psa, gdy ten zachorował na raka

Czytaj więcej >
unsplash/Markus Winkler

Psy

Weterynarze biją na alarm. Rośnie liczba zachorowań na parwowirozę wśród psów

Czytaj więcej >
YT/Pitiful Animals

Psy

Właściciel porzucił gospodarstwo, zostawiając w nim psy na łańcuchu

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Oborniki

Psy

Suczka była przekazywana z rąk do rąk i traktowana jak przedmiot. Straszne, co wyrządził jej człowiek

Czytaj więcej >
OTOZ Animals Inspektorat Gliwice

Psy

Przekazali smutne wieści. Mała Mia nie żyje

Czytaj więcej >