Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Border terrier - odważny terier z głową jak u wydry
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 24.03.2022 18:35

Border terrier - odważny terier z głową jak u wydry

Border terrier
pixabay.com

Historia border terriera

Border terrier został wyhodowany przez pasterzy i rolników z pogranicza Anglii i Szkocji, którzy potrzebowali psa skutecznie polującego na lisy górskie atakujące stada owiec i na szkodniki niszczące rolnicze uprawy. Do polowania na lisy były wówczas wykorzystywane foxhoundy, jednak potrzebny był pies z nogami wystarczająco długimi, aby skutecznie gonić zwierzynę i nadążać za jadącymi na koniach myśliwymi i, co najważniejsze, wystarczająco mały, aby wkopać się w lisią norę i wypchnąć zwierzę na otwartą przestrzeń. Te wszystkie wymagania spełniał właśnie niewielki rozmiarami border terrier.

Pierwsze psy w typie border terriera z XVIII wieku były energiczne, silne i niestrudzone, z żylastą, odporną na warunki atmosferyczne sierścią, która chroniła je przed deszczem, mgłą i trudnymi warunkami życia na surowych, pagórkowatych terenach pogranicza. Psy w tym typie nazywano najczęściej od konkretnego miejsca pochodzenia, były zatem Reedwater terriery, Coquetdale terriery, czy Ullswater terriery. Polowanie na lisy przy z udziałem tych psów różniło się od widowiskowych pogoni za lisem, w których brała udział angielska arystokracja. Na pograniczu miały one wydźwięk praktyczny i polowano z border terierami po to, aby zapobiec atakom lisów na stada zwierząt. Dosyć często border terriery polowały w parze z foxhoundami angielskimi.

Pierwsze border terriery zostały pokazane na wystawach psów rasowych pod koniec XIX wieku. Już wtedy ich charakterystyczną cechą była głowa, którą do dziś określa się u psa tej rasy głową wydry. Border terrier został uznany przez brytyjski Kennel Klub w 1920 roku, a dziesięć lat później przez Amerykański Kennel Club. Do dziś funkcjonuje w niezmienionym wyglądzie, ponieważ w przypadku tej rasy hodowcy chcieli, aby border terrier utrzymał swoje walory użytkowe i zdrowy, pierwotny typ psa pracującego.

Border terrier jest niezmiennie popularny w Wielkiej Brytanii, można go też spotkać w Niemczech i Skandynawii. W Polsce pierwsze psy tej rasy pojawiły się dopiero na początku XXI wieku i obecnie działa w naszym kraju kilka hodowli border terriera.

Najważniejsze cechy wyglądu border terriera

Według klasyfikacji FCI, border terrier należy do grupy 3 - teriery i sekcji 1 - teriery duże i średnie. Z całą pewnością nie jest to pies dużych rozmiarów, a jeśli średnich, to z tej niższej półki. Jego wąską sylwetkę można wpisać w kwadrat, to pies zwinny, energiczny i proporcjonalnie zbudowany. Wysokość w kłębie wynosi 33 -35 cm dla suk i 36-40 cm dla psów, a waga odpowiednio 5-6 kg i 6-7 kg.

Głowa border terriera przypomina głowę wydry z nielicznymi, krótkimi wąsami. Mózgoczaszka jest średnio szeroka, kufa krótka i mocna. Nos powinien być czarnego koloru, choć dopuszczalne są także wątrobiany i cielisty. Oczy mają ciemną barwę i bystre, czujne spojrzenie. Uszy są średniej długości w kształcie litery V. Opadają do przodu i przylegają do policzków psa.

Tułów border terriera jest wąski, dostatecznie długi i dobrze umięśniony, lędźwie mocne, klatka piersiowa z dobrze wysklepionymi żebrami. Kończyny są proste, ze średniego kośćca, łapy małe z grubymi opuszkami. Ogon jest wysoko osadzony i radośnie noszony. Jest krótki, nigdy kopiowany, gruby u nasady i zwężający się do końcówki.

Szata i umaszczenie border terriera

Umaszczenie border terriera może być rude, pszeniczne, niebieskie z podpalaniem, ale najczęściej spotykane jest umaszczenie grizzly, czyli połączenie włosa rudego z czarnym z podpaleniem. 

Szata jest dwuwarstwowa. Włos okrywowy jest szorstki, gęsty i ściśle przylegający do ciała, twardy w dotyku. Podszerstek jest miękki i obfity. Właściwości sierści pozwalały psu na polowania w bardzo trudnych warunkach, potrafił się on przedrzeć przez wszelkiego rodzaju przeszkody.

Charakter i aktywności border terriera

Border terrier to odważny i energiczny pies z dużym poczuciem niezależności. Nie znaczy to wcale, że nie nadaje się na psa rodzinnego. Wręcz przeciwnie, border terriery są przyjazne i lojalne, dobrze dogadują się z dziećmi i czasami wykorzystuje się je w dogoterapii.

To pies aktywny, który potrzebuje zarówno rozrywek zręcznościowych, jak i umysłowych dla zrównoważonego rozwoju. Bardzo dobrze sprawdza się w takich sportach kynologicznych jak agility, flyball czy sportowe tropienie. Border terrier jest wyjątkowo zwinny i inteligentny. Uwielbia skakać, gonić za piłeczką czy wydobywać smakołyki z interaktywnych zabawek. Czasami podczas spaceru może nas dziwić, kiedy nie chce chodzić, tylko kładzie się i obserwuje otoczenie, co należy do jego ulubionych czynności.

Tagi: Polska