Swiatzwierzat.pl
Black and tan coonhound - amerykański pies z szopem w nazwie

pixabay.com

Black and tan coonhound - amerykański pies z szopem w nazwie

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Black and tan coonhound to rasa psa z Ameryki, której przeznaczeniem było polowanie na szopy oraz inne zwierzęta, które potrafiły ukryć się na drzewach.

Historia psa rasy black and tan coonhound

Historia psa rasy black and tan coonhound na amerykańskiej ziemi sięga XVIII wieku. Wiąże się z eksploracją południowych i zachodnich terenów kontynentu przez kolejnych osadników i pograniczników, których źródłem zarobku stały się szopy. Uzyskiwano wówczas z tych zwierząt mięso, tłuszcz i futra. Nie istniał jednak pies, z którym można było skutecznie na tych terenach polować na szopy. Najbardziej po drodze z tym zadaniem było polującym na lisy foxhoundom, które wkrótce zaczęto krzyżować z irish kerry beaglem i bloodhoundem. 

Chciano w ten sposób uzyskać psa, który będzie mógł ścigać nie tylko szopy, ale także oposy czy rysie chowające się często na drzewach, a nawet większe zwierzęta, jak kazuary i niedźwiedzie. Powstała w ten sposób unikatowa rasa psów, które zaczęto określać mianem coonhound, gdzie coon oznacza po prostu szopa. Podczas polowania podążały one za zapachem zwierzęcia, nawołując gardłowymi dźwiękami myśliwych, kiedy ścigane szopy ukrywały się na drzewach.

Coonhoundy mogły polować indywidualnie lub w sforze. Myśliwi często nie ścigali razem z psami zwierzyny, a jedynie czekali na charakterystyczne ujadanie psów, które osaczały szopy. Jednym z wczesnych entuzjastów coonhoundów był myśliwy i podróżnik Daniel Boone, dzięki którego zabiegom Kentucky stało się hodowlanym ośrodkiem coonhoundów.

Rasę Black and tan coonhound wyodrębniono w 1900 roku. W 1945 roku Black and tan coonhound został pierwszą z sześciu ras coonhoundów uznanych przez Amerykański Kennel Club i przypisanych do grupy psów gończych, pozostałe coonhoundy zostały uznane dopiero w XXI wieku. Jak wszystkie psy gończe, black and tan coodhoundy mają niezwykle rozwinięty węch i współcześnie są używane przede wszystkim do polowania na jelenie, niedźwiedzie i lwy górskie. Mogą pracować na bardzo trudnym terenie, zarówno w czasie mroźnej zimy, jak i w lecie, i imponują swoim silnym i rytmicznym ruchem. 

Najważniejsze cechy wyglądu black and tan coonhounda

Według klasyfikacji FCI black and tan coohound należy do grupy 6 - psy gończe, posokowce i rasy pokrewne i sekcji 1.1 - duże psy gończe. Black and tan w jego nazwie oznacza maść czarną podpalaną. To pies dużych rozmiarów o solidnej muskulaturze, który sprawia wrażenie siły, zwinności i czujności. Ma proporcjonalną sylwetkę i nawet przy swojej dużej wysokości nie wydaje się ani długo-, ani krótkonożny. Wysokość w kłębie zamyka się w przedziale 58-63 cm dla suk i 63-68 cm dla psów. Samce są wyraźnie większe od samic.

Głowa jest gładko wymodelowana ze skórą pozbawioną fałd. Stop jest średnio zaznaczony. Nos szeroki i zawsze czarnego koloru. Oczy są niemal okrągłe, niezbyt głęboko osadzone, w kolorach od piwnego do ciemnobrązowego. Uszy są długie, nisko osadzone z tyłu na poziomie oczu lub poniżej, zwisają swobodnie w postaci fałd i nadają psu dostojny, poważny wygląd.

Grzbiet jest poziomy i dobrze związany, klatka piersiowa głęboka. Kończyny proste i umięśnione o mocnym kośćcu, łapy nieduże, z mocno wysklepionymi palcami i twardymi opuszkami. Ogon jest mocno osadzony poniżej linii grzbietu, noszony swobodnie, jedynie podczas pobudzenia ustawiony pod kątem prostym względem grzbietu.

Szata i umaszczenia black and tan coonhounda

Umaszczenie jest zgodnie z nazwą czarne podpalane. Maść podstawowa jest smoliście czarna, a brązowe znaczenia występują powyżej oczu, z boku kufy, na kończynach, pośladkach i klatce piersiowej.

Szata jest krótka, zwarta i gęsta, umożliwia psu przedzieranie się między zaroślami. 

Charakter i aktywności black and tan coonhounda

Black and tan coonhound należy do towarzyskich psów gończych. Jest zrównoważony, otwarty i przyjacielski, nigdy ani lękliwy, ani agresywny. W roli psa pracującego jest wytrwały, zdecydowany i posłuszny. Jest również bardzo energiczny i, jeśli funkcjonuje jako pies do towarzystwa, powinno zapewnić mu się dużą dawkę ruchu w ciągu dnia na długich spacerach. Najbardziej będzie zadowolony, jeśli zorganizujemy dla niego zabawę w tropienie.

Szkolenie black and tan coonhounda

Szkolenie black and tan coonhounda trzeba zacząć od najmłodszych lat, wykazując się cierpliwością i konsekwencją. Bardzo istotna jest nauka komendy przywołania, ponieważ coonhoundy podczas spaceru mogą pognać bez ostrzeżenia za świeżym tropem. Najlepiej jest szkolić psa wśród jego sfory, ponieważ starsze osobniki są w stanie przekazać młodszemu najważniejsze kody komunikacyjne obowiązujące wśród psów. Ponadto powinniśmy stosować metody pozytywnego wzmocnienia, czyli pochwały i nagrody za dobrze wykonane polecenia. Przy stosowaniu metod twardej ręki pies tej rasy może odmówić współpracy.

Wspólne życie z black and tan coonhoundem

Black and tan coonhound to czuły, rodzinny pies, który potrzebuje aktywnego właściciela. To także pies, który dobrze dogaduje się z dziećmi i pozwala im na wspólne zabawy. Samotna starsza osoba może mieć problemy z jego wychowaniem, zarówno ze względu na jego zapotrzebowanie na ruch, jak i same pokaźne gabaryty.

Pies tej rasy będzie lepiej funkcjonował w wiejskim środowisku w domu z ogrodem, który zapewni mu więcej przestrzeni do życia. Ogród musi być jednak odpowiednio zabezpieczony, ponieważ duży coonhound na pewno będzie próbował wydostać się poza ogrodzenie.

Pozostawiony w domu sam powinien zachowywać się spokojnie, jednak nie jest to zalecane, szczególnie jeśli pies miałby być zamknięty w małym pomieszczeniu. 

To pies odnoszący się z rezerwą do obcych osób i często je oszczekujący. Może zatem pełnić rolę psa stróżującego i alarmującego.

Podczas spaceru trzeba rozważyć, czy powinien być przez większość czasu na smyczy, ponieważ ma skłonność do ucieczek. Jeśli nie jest odpowiednio wyszkolony, może być to przyczyną wielu utrapień dla właściciela. Podczas interakcji z innymi psami raczej nie sprawia problemów, zwłaszcza jeśli był socjalizowany od najmłodszych lat. Natomiast z kotem może być problem, ponieważ ze względu na silny instynkt myśliwski może potraktować go jako potencjalną ofiarę.

Podróżowanie może być problematyczne, ze względu na pokaźne rozmiary psa i dyskomfort, który może wzbudzać u współpasażerów.

Pielęgnacja i zdrowie black and tan coonhounda

Pielęgnacja krótkiej sierści psa tej rasy nie jest wymagająca, wystarczy jeśli będzie szczotkowana raz w tygodniu, co u psa tej wielkości może zająć jednak trochę czasu. Linienie jest umiarkowane. Istotna jest regularna kontrola stanu jego uszu szczególnie po polowaniach, ponieważ są podatne na podrażnienia i infekcje.

To pies zdrowy i odporny, mogą go dotyczyć głównie popularne schorzenia charakterystyczne dla psów ras dużych jak dysplazja stawu biodrowego i łokciowego. Mogą przytrafiać mu się także infekcje uszu oraz choroby oczu.

W kwestii żywienia nie jest wybredny, można mu podawać karmę wysokiej jakości suchą lub mokrą, a także posiłki przygotowane w domu na bazie mięsa, warzyw i ryżu. To pies narażony na skręt żołądka, więc powinien dostawać karmę dwa razy dziennie, godzinę przed aktywnością lub godzinę po niej. Przed polowaniem ostatni posiłek podaje się wieczorem poprzedniego dnia. Miesięczny koszt utrzymania to około 200 zł.

To pies, którego nie da się kupić w Polsce i ze względu na małą popularność nie jest znana jego cena w euro. W dolarach pies tej rasy kosztuje około 550 dolarów, a najlepsze osobniki ponad 1500 dolarów.

W optymalnych warunkach średnia długość życia black and tan coonhounda wynosi od 10 do 12 lat.

undefinedundefined

Podobne artykuły

piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >
pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >