Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Nie żyje bardzo rzadkie białe kiwi. Samiczka była inspiracją do wielu książek dla dzieci
Ewa Nalepa
Ewa Nalepa 29.12.2020 01:00

Nie żyje bardzo rzadkie białe kiwi. Samiczka była inspiracją do wielu książek dla dzieci

Biały ptak kiwi w dłoniach
Mike Heydon/solent/East News

Niezwykle rzadkie, białe kiwi wykluło się w Nowej Zelandii w 2011 roku. Manukura, bo tak ptak miał na imię, przegrała walkę o życie. Samiczka miała problem z niezapłodnionym jajem i wymagała pilnej operacji. Niestety, mimo leczenia jej stan się pogarszał, a los stał się przesądzony.

Nie żyje wyjątkowe, białe kiwi

Manukura była pierwsza z trzech białych kiwi wyklutych w Narodowym Centrum Przyrody Pūkaha w sezonie lęgowym 2011–2012. Niezwykły biały ptak odziedziczył po swoich rodzicach geny, które sprawiły, że wykluł się biały. To tak zwany leucyzm. Jest to mutacja podobna do albinizmu, ale ptak nie był całkowicie pozbawiony barwników - zachował je tylko i wyłącznie w tęczówce oka, która u albinosa byłaby czerwona, a nie czarna.

<Niestety, Manukura ostatnio zmagała się z poważnym problemem zdrowotnym. Lekarze musieli usunąć z niej niezapłodnione jajo, którego Manukura nie była w stanie znieść.

Dorosłe i w pełni wyrośnięte kiwi jest mniej więcej wielkości kury. Kiwi składają największe jajo w stosunku do wielkości ciała spośród wszystkich gatunków ptaków na świecie. Między innymi dlatego problem Manukury był aż tak poważny.

Po operacji białego kiwi, wbrew przewidywaniom stan ptaka się znacznie pogorszył. Manukura została zabrana do specjalistycznego szpitala Wildbase na Uniwersytecie Massey w Palmerston North po tym, jak jej opiekunowie zauważyli, że nie je i szybko traci masę ciała.

Stan ptaka pogarszał się przez kolejnych kilka tygodni.Manukura odeszła spokojnie o godzinie 12.50, 27 grudnia 2020 r. Jej opiekunowie są zrozpaczeni stratą tak wyjątkowego zwierzęcia.

Niezwykły ptak

Kiwi to bardzo rzadkie ptaki, a już w szczególności te białe. Strata jednego ptaka jest ogromna, tym bardziej że Manukura dożyła zaledwie 9 lat. To dość mało jak na kiwi, gdyż ten gatunek przeciętnie żyje 50 lat. Z kolei bliski krewny kiwi brunatnego, czyli kiwi szary potrafi dożyć nawet 100 lat!

Niestety, mimo długowieczności kiwi są zagrożone wyginięciem. Presja gatunków inwazyjnych, które przez człowieka znalazły się na Nowej Zelandii jest bardzo silna. Kiwi nie potrafią bronić się przed szczurami, psami i kotami, które człowiek wprowadził na wyspy, a rozwiązanie zaistniałego problemu jest niezwykle trudne.

Kiwi to niezwykłe ptaki. Oprócz tego, że składają nadzwyczaj duże jaja i są bardzo długowieczne, łączą się też w pary na całe życie. Te rzadkie, endemiczne ptaki posiadają jeszcze jedną, ciekawą cechę - mają bardzo słaby wzrok, ale za to doskonały węch, za pomocą którego wyszukują pokarmu. Ich nozdrza znajdują się na końcu dzioba, by lepiej znajdywać pokarm w ściółce. Żaden inny ptak nie posiada czegoś takiego.

Ptaki kiwi to urocze zawadiaki. Ten wyjątkowy, biały osobnik nierzadko wpływał na wyobraźnię ludzi. To szczególne kiwi zainspirowało m.in. Joy Cowley do napisania książki "Manukura: the White Kiwi" po tym, jak odwiedziła w Nowej Zelandii niezwykle rzadkiego ptaka. Niestety, biała Manukura może teraz żyć już tylko w ludzkiej wyobraźni.

Zobacz zdjęcie:

fot. Mike Heydon/solent/East News

Źródło: dailymail.co.uk

Tagi: Śmierć Ptaki