Swiatzwierzat.pl
Bearded Collie - efektowny i łagodny owczarek

pixabay.com

Bearded Collie - efektowny i łagodny owczarek

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Bearded Collie to kudłaty pies pasterski ze Szkocji. Na temat jego pochodzenia istnieje wiele teorii, według jednej z nich bearded collie pochodzi od polskiego owczarka nizinnego.

Historia bearded collie

Owczarki w typie bearded collie były wykorzystywane do pasienia i zaganiania owiec na górzystych terenach Szkocji i północnej Anglii już przed wieloma stuleciami. Istnieją różne teorie na temat jego pochodzenia, niektóre wywodzą psy w tym typie jeszcze z czasów Rzymskiego Imperium i jego inwazji na Wyspy Brytyjskie. Pierwsze historyczne wzmianki na temat bearded collie pochodzą z szesnastego wieku i łączą go z polskim owczarkiem nizinnym. Trzy psy z Polski ponoć dotarły do Szkocji razem z zakupionym stadem owiec i na miejscu wzbudziły duży zachwyt dzięki swoim użytkowym cechom i samemu wyglądowi - miały dać one początek nowej rasie.

Niestety nie jest to jednoznacznie potwierdzona teoria i istnieją inne, wywodzące polskiego owczarka nizinnego właśnie od bearded collie. Według kolejnej, bearded collie jest potomkiem węgierskich psów pasterskich. Najprawdopodobniej bearded collie jest spokrewniony z różnymi, podobnymi w wyglądzie i funkcjach użytkowych psami pasterskimi z kontynentu, takimi jak puli, owczarek pirenejski i kataloński pochodzącymi od teriera tybetańskiego. Niektóre źródła twierdzą, że jego przodkiem był staroangielski owczarek bobtail skrzyżowany z pierwotną odmianą collie. 

Teorii jest wiele, jednak współczesny wygląd bearded collie został ukształtowany tak naprawdę w dwudziestym wieku. Stało się to za sprawa Olive Willinson, która w 1940 roku stała się właścicielką suki bearded collie o imieniu Jeannie of Bothkennar i skojarzyła ją z psem o imieniu Bailey. Z ich potomstwa rozwinęła się hodowla bearded collie nazywanych Bothkennar, a ich dzisiejszy wygląd znacznie różni się od bearded collich sprzed wieków, które nie były aż w takim stopniu owłosione i eleganckie. 

W latach sześćdziesiątych zdobywały one coraz większą popularność na wystawach i inni hodowcy oraz kynolodzy zarzucali nowemu wizerunkowi rasy pogoń za sławą i zatracenie jej dawnych funkcji użytkowych. Aktualnie obowiązujący standard tej rasy pochodzi z 2014 roku. Obecnie bearded collie pełni częściej rolę psa do towarzystwa lub wystawowego niż psa pasterskiego.

Najważniejsze cechy wyglądu bearded collie

Bearded Collie według klasyfikacji FCI należy do grupy 1 - Psy pasterskie i zaganiające i sekcji 1 - psy pasterskie. Nie podlega próbom pracy. To pełen energii, inteligentny pies pracujący średniej wielkości o suchej budowie i efektownym wyglądzie. Jego wysokość w kłębie wynosi 51-53 cm u suk i 53-56 cm u psów, waga pomiędzy 20 i 25 kilogramów. Między pokrytym gęstą sierścią tułowiem a podłożem powinien być wyraźny prześwit.

Głowa jest proporcjonalna do wielkości psa, czaszka szeroka, płaska i kanciasta, stop umiarkowanie zaznaczony, kufa mocna, tej samej długości co mózgoczaszka. Nos duży i kanciasty, może być czarny lub brązowy w zależności od umaszczenia. Oczy są duże, szeroko osadzone o barwie, która odpowiada maści psa. Na brzegach powiek występuje pigmentacja w kolorze takim samym jak kolor nosa. Uszy są średniej wielkości, wiszące i lekko uniesione u podstawy w stanach pobudzenia.

Klatka piersiowa jest głęboka, żebra dobrze wysklepione. Grzbiet prosty i mocny, lędźwie również mocne. Kończyny są proste i pionowe o mocnym kośćcu, łapy owalne o mocnych poduszkach. Ogon jest nisko osadzony i dosyć długi. Jest noszony nisko, z kocówką zawijającą się do góry.

Szata i umaszczenie bearded collie

Umaszczenie bearded collie jest dosyć różnorodne. Może być łupkowo-szare, czerwono-płowe, czarne, błękitne, w różnych odcieniach szarości, brązowe i piaskowe, z białymi znaczeniami lub bez nich. Dopuszczalne są niewielkie podpalane znaczenia na polikach, nad oczami, przy nasadzie ogona, na kończynach. Szczenięta rodzą się w kolorach czarnym, błękitnym, czekoladowym lub izabelowatym i z biegiem czasu ich sierść ulega rozjaśnieniu.

Szata składa się z dwóch warstw. Włos okrywowy jest długi twardy i kosmaty, nie może być jednak kędzierzawy ani wełnisty. Podszerstek jest miękki, gęsty i puszysty. Sierść musi być gęsta i długa. Oprócz funkcji ochronnych ma podkreślać i w żadnym wypadku nie zacierać sylwetki psa. Na policzkach, przy wargach i podbródku włos gęstnieje, tworząc charakterystyczną, zawartą w nazwie rasy brodę.

Charakter i aktywności bearded collie

Bearded collie to pies inteligentny, wesoły, nie przejawiający agresji i bardzo oddany swojemu właścicielowi. Lubi przebywać na łonie rodziny i czuje się jej pełnoprawnym członkiem. Lubi pieszczoty i zabawy z dziećmi, wobec których jest łagodny. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ma też duży temperament i przez pewną część dnia musi być aktywny. Lubi chodzić na długie spacery, na których bardzo chętnie uprawia rozmaite formy sportów kynologicznych, takich jak agility, obedience, dog dancing i canicross. Można z nim również uprawiać jogging.

Szkolenie bearded collie

Bearded collie należy do inteligentnych psów, które lubią rozrywki umysłowe. Jego szkolenie nie sprawia większych problemów, szybko uczy się podstawowych komend. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że to pies o bardzo wrażliwym usposobieniu, wobec którego nie wolno stosować metod twardej ręki ani podniesionego głosu. Przy bearded collie sprawdzą się wyłącznie metody oparte na pozytywnym wzmocnieniu, ponieważ bardzo dobrze reaguje on na pochwały i smakołyki w zamian za dobrze wykonane polecenie. Czasami jednak odmawia wykonania komendy, szczególnie kiedy nie jest ono precyzyjne i wydaje mu się nieadekwatne do tego, co powinien zrobić

Wspólne życie z bearded collie

Bearded collie to wspaniały towarzysz rodziny, który jest łagodny i cierpliwy wobec dzieci. Może pełnić rolę pierwszego psa, ponieważ nie jest zbyt wymagający w wychowaniu. Lepiej będzie funkcjonował w domu z ogrodem, choć przystosuje się również do życia w mieszkaniu, jeśli zapewnimy mu na co dzień wystarczającą dawkę ruchu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie powinien zostawać w domu sam długie godziny, a jeśli jest to nieuniknione, trzeba go do takiego stanu przygotowywać od bardzo młodego wieku. Nie będzie z tego zadowolony, ponieważ przede wszystkim pragnie stałego kontaktu z człowiekiem, jeśli nie jest psem pracującym. Może niszczyć przedmioty lub szczekać kiedy jest sfrustrowany nieobecnością właściciela, więc w jego otoczeniu musi znajdować się wystarczająca liczba bodźców, żeby się nie nudził.

To pies, który całkiem dobrze spełnia się w roli stróża. Jest raczej nieufny w stosunku do obcych osób, do których podchodzi z rezerwą i na pewno powiadomi szczekaniem właściciela o intruzie w pobliżu.

Na zewnątrz jego interakcje z innymi psami przebiegają bez problemów. Podczas spaceru raczej trzyma się w pobliżu właściciela. Może mieszkać pod jednym dachem zarówno z psem, jak i kotem, jednak z tym drugim musi być socjalizowany od młodego wieku.

Podczas podróży nie sprawia problemów zarówno w samochodzie, jak i w środkach komunikacji miejskiej. Wobec pasażerów zachowuje się przyjaźnie.

Pielęgnacja i zdrowie bearded collie

Długa sierść bearded collie może się wydawać wymagająca w pielęgnacji, jednak jeśli będziemy ją szczotkować regularnie, nie powinno być to uciążliwe, Trzeba natomiast zdawać sobie sprawę, że wyczesanie psa zajmie w tygodniu około godziny, ze względu na obfitość jego sierści. Dlatego do tej czynności trzeba go przyzwyczajać od małego. Trzeba także regularnie sprawdzać stan jego uszu, które wymagają regularnego czyszczenia. Nie zapominajmy również o sprawdzeniu uzębienia psa i przycinaniu pazurów.

Bearded collie to odporny i wytrzymały pies, który jednak może być narażony na takie schorzenia jak dysplazja stawu biodrowego lub łokciowego oraz na choroby oczu w rodzaju postępującego zaniku siatkówki. Zapalenie ucha, problemy skórne, a także niedoczynność tarczycy również mogą występować.

W kwestii żywienia powinien dostawać karmę wysokiej jakości ze składnikami odżywczymi dostosowanymi do jego stopnia aktywności. Może być sucha lub mokra, a także w postaci domowych posiłków na bazie mięsa, warzyw i ryżu lub kaszy. Najlepiej jeśli będzie jadł dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Miesięczny koszt utrzymania to około 150 - 170 zł.

Jeśli myślimy o kupnie psa też rasy, musimy się przygotować na wydatek rzędu 3000-4000 złotych w zależności od rodowodu psa.

W optymalnych warunkach długość życia bearded collie wynosi od 13 do 15 lat.

undefinedundefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >