Swiatzwierzat.pl
beagle patrzy w szybe

youtube.com/Oliver the Beagle

Beagle zauważył swoje odbicie w szybie. Jego reakcja rozbraja, czysta komedia

27 Września 2020

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Beagle zobaczył swoje odbicie w szybie mijanego na spacerze budynku. Psiak nie mógł uwierzyć w to, że nie znajduje się tam inny zwierzak. Trudno mu się dziwić. Mimo że należy do najinteligentniejszych przedstawicieli swojego gatunku, niewiele zwier

Beagle widział odbijający się w szybie obraz, nie był jednak w stanie określić, że to jego podobizna. Nie przekonał go do tego nawet fakt, że widoczny niej pies robił dokładnie to co on. Zaczął szczekać na zwierzę, postrzegane przez niego jako potencjalny rywal. Osobniki należące do tej rasy mogą pochwalić się ponadprzeciętną inteligencją i sprytem. Niektórych ograniczeń nie mogą jednak pokonać. Te zwierzęta posługują się głównie węchem identyfikując swoich przyjaciół i poznają świat. Ich wzrok jest jedynie zmysłem pomocniczym.

Beagle nie rozumiał że patrzy na swoje odbicie

Psiak już z odległości kilku metrów wypatrzył zwierzaka odbijającego się w szybie. Od razu zaczął na niego szczekać. Być może wydał mu się podejrzany, lub beagle chciał zaznaczyć swoją dominację na tym terenie. Nawet mimo uspakajających uwag swojego pana i zmniejszającej się w miarę podchodzenia do okna odległości, nie przestawał głośno ujadać. W końcu, gdy znalazł się dostatecznie blisko lustra i nie poczuł zapachu obcego zwierzęcia, zrozumiał, że to jedynie odbicie. Prawdopodobnie nie zrozumiał jednak, że obraz przedstawia właśnie jego. Psy bardziej przyzwyczajone do życia w mieście i wśród ludzi uczą się ignorować takie bodźce. Gdy zdają sobie sprawę, że widoczny w szybie lub lśniącym elemencie zwierzak nie ma żadnego zapachu, odpuszczają sobie interakcje z nim - wiedzą, że nie jest prawdziwy.

Beagle nie umiałby przejść testu lustra

Test lustra to narzędzie używane do badania świadomości ludzi i zwierząt. Przechodzi go jedynie kilka gatunków, takich jak niektóre naczelne, w tym szympansy i goryle, świnie, słonie, delfiny oraz kruki. By sprawdzić, czy zwierzę ma świadomość tego jak działa odbicie, umieszcza się na ich ciele kropkę innego koloru. Badana istota, widząc ją w lustrze zazwyczaj od razu do niej sięga. W wypadku ludzi, dopiero 18 miesięczne dziecko zyskuje na tyle dużą samoświadomość, że wie, że odbija się w lśniącej tafli. Żadne psy nie potrafiły przejść tego testu. Badacze doszli do wniosku, że ich samoświadomość raczej nie odbiega od tej, przejawianej przez inne inteligentne zwierzęta. Na przeszkodzie do rozwiązania zadania stoi ich wzrok. Jest za słaby i pozbawiony percepcji głębi, by zrozumieć z czym mają do czynienia.

źródło: youtube.com

Tagi:

NagranieZwierzętaPiesBeagle

Jakub PasekAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >