Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Atak psa. Trzech rzeczy nie można absolutnie robić
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 23.05.2022 13:23

Atak psa. Trzech rzeczy nie można absolutnie robić

owczarek
Fot. Annette Shaff, canva.com

W Lęborku doszło do zdarzenia, w którym pozostawiony przez właściciela pod sklepem pies, zerwał się ze smyczy i zaatakował przechodniów. Jak zachować się w takiej sytuacji? Są trzy rzeczy, o których warto pamiętać, by spotkanie z agresywnym psem nie skończyło się tragicznie.

Zdarzenie, do którego doszło w Lęborku, zostało zarejestrowane przez kamery. Na nagraniu widać psa podobnego do owczarka niemieckiego, który atakuje przechodzących chodnikiem ludzi, w tym ośmioletnią dziewczynkę. Pisaliśmy o tym tutaj. Jak zachować się, kiedy zaatakuje nas pies?

Jak rozpoznać psa, który może zaatakować?

Jak czytamy na stronie Śląskiej Policji, ataki na dzieci i młodzież ze strony zwierząt, a szczególnie psów są ostatnio ważnym problemem społecznym. Dlatego też Policja realizuje krajowy program prewencyjny „Czy psy muszą gryźć?”, w ramach którego uczy bezpiecznych postaw wobec agresywnych psów.

Psy porozumiewają się z nami poprzez mowę ciała, dlatego warto znać znaki ostrzegawcze, jakie wysyła agresywny pies. Jest to: zjeżona sierść, położone uszy, sztywne nogi, uniesiony ogon oraz odkryte zęby. Dodatkowo pies warczy, szczeka i skacze dookoła osoby, która osacza.

Co robić, gdy zaatakuje nas pies??

Paweł Lachowicz, trener psów i behawiorysta w rozmowie z Wirtualną Polską wyjaśnił, że w przypadku kiedy zaatakuje nas pies, "należy zachować się spokojnie".

Najlepiej zatrzymać się, schować ręce, odwrócić głowę, nie patrzeć się w stronę psa, a następnie bardzo powolnym krokiem oddalać się od niego, wychodząc z tej strefy, w której pies czuje się niepewnie i nas atakuje – podkreśla psi behawiorysta.

Najważniejsze według niego w sytuacji kiedy zaatakuje nas pies, jest to, żeby:

  • nie wykonywać gwałtownych ruchów,

  • nie uciekać,

  • nie wyciągać rąk w kierunku psa,

  • nie mówić do niego,

  • nie krzyczeć. 

Źródło: wiadomosci.wp.pl, slaska.policja.gov.pl