Swiatzwierzat.pl
Ariégeois - wszechstronny myśliwy z południowej Francji

pixabay.com

Ariégeois - wszechstronny myśliwy z południowej Francji

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Ariégeois to słabo w Polsce znana rasa psa myśliwskiego z Francji. To wszechstronny myśliwy, wykorzystywany głównie do polowań z bronią palną i jako pies gończy.

Historia Ariégeoisa

Ariégeois to pies pochodzący z rejonu Ariège w północnej części Pirenejów. Choć jest stosunkowo młodą rasą, to ma bardzo wiekowych przodków w postaci psów gończych. Przez wieki takie rasy jak duży gończy gaskoński były wykorzystywane do polowania przez francuską szlachtę, jednak sytuacja zmieniła się po Rewolucji Francuskiej. Klasa średnia nie mogła wówczas pozwolić sobie na utrzymanie ras psów gończych, więc uciekła się do użycia briquetów, które nie były tak reprezentacyjne jak duży gończy gaskoński. Psy te stawały się coraz bardziej popularne w nowo stworzonym departamencie Ariège położonym wzdłuż granic Hiszpanii i Andory. 

Po latach popularności briquetów myśliwi zaczęli eksperymentować z różnymi rasami i w ten sposób powstał Ariégeois, do którego przodków oprócz briquetów zalicza się dużego gończego gaskońskiego i gończego Saintongeois. Wydarzyło się to najprawdopodobniej w okresie między 1880 a 1900 rokiem. 

Psa nazwano od regionu w którym przyszedł na świat - Ariégeois. Przypominał swoich przodków gończych, ale rozmiarami był zbliżony do mniejszego briqueta. Szybko okazało się, że odziedziczył najlepsze cechy swoich wszystkich rodziców i zaczęto go uważać za jednego z najpiękniejszych francuskich psów.

W początkach dwudziestego wieku zdobywał coraz większą popularność. Jako myśliwy mógł pracować zarówno pojedynczo, jak i w sforze i doskonale posługiwał się węchem. Bez problemów poruszał się na trudnym terenie, zarówno górskim, jak i suchym i najczęściej był wykorzystywany do polowania na zające, choć używano go również do polowania na sarny i dziki.

Niestety druga wojna światowa przerwała dobrą passę tej rasy i prace nad jej odbudową trwały aż do lat siedemdziesiątych XX wieku. Obecnie jest znany we Francji jako doskonały pies myśliwski, choć poza jej granicami pozostaje rzadkością. Trafił jednak do USA, gdzie w 1993 roku został uznany przez tamtejszy United Kennel Club (UKC). W Polsce Ariégeois jest praktycznie nieznany.

Najważniejsze cechy wyglądu Ariégeoisa

Ariégeois według klasyfikacji FCI należy do grupy 6 - Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne; i sekcji średnie psy gończe. To pies średniej wielkości i lekkiej budowy, elegancki i na swój sposób dystyngowany. Jego wysokość w kłębie wynosi od 50 do 58 cm, a waga od 28 do 30 kg. 

Głowa Ariégeoisa widziana od przodu jest niezbyt szeroka i lekko wysklepiona, stop jest słabo zaznaczony. Kufa jest prosta lub z lekkim garbonosem, o długości równej długości czaszki. Nos jest czarny i dobrze rozwinięty. Oczy duże, brązowego koloru o bystrym spojrzeniu. Uszy są cienkie i sprężyste, wąskie u nasady i osadzone tuż poniżej linii oczu. 

Grzbiet jest zwarty i mocno umięśniony, lędźwie lekko wysklepione, zad dość poziomy. Klatka piersiowa długa, średnio szeroka. Kończyny są mocne, dobrze umięśnione i proporcjonalne, łapy owalne i wydłużone. Opuszki i pazury czarne. Ogon jest dobrze osadzony i cienki na końcówce. Noszony jest wesoło i szablasto wygina się do góry.

Szata i umaszczenie Ariégeoisa

Podstawowe umaszczenie Ariégeoisa jest białego koloru, który pokrywa większość ciała. Posiada on jeszcze kruczoczarne łaty o wyraźnie odgraniczonych konturach. Znajdują się one przede wszystkim na głowie, uszach i pysku, zwłaszcza wokół oczu, choć można je znaleźć też na innych częściach ciała. Czasami Ariégeois pokryty jest cętkami, zdarza się również podpalanie pod oczami lub na policzkach.

Szata Ariégeoisa jest krótka, przylegająca i delikatna. 

Charakter i aktywności Ariégeoisa

Ariégeois to pies wesoły, towarzyski i spolegliwy. Znany jest z wyjątkowej lojalności i stara się wszędzie towarzyszyć właścicielowi. Jako pies pracujący potrzebuje dużo ruchu i regularnych ćwiczeń. Powinien chodzić na długie spacery, podczas których będziemy pobudzać jego aktywność psychofizyczną. Dobrze sprawdza się w agility i w zabawie w sportowe tropienie.

Szkolenie Ariégeoisa

To posłuszny pies, który słucha poleceń, szczególnie kiedy bierze udział w polowaniach. Znany jest z tego, że dużo szczeka głównie podczas pracy, więc jeśli ma pełnić rolę psa rodzinnego, podczas szkolenia trzeba ograniczyć tę cechę. Szkolenie powinno odbywać się przy pomocy metod pozytywnego wzmocnienia, ponieważ agresywne treningi mogłyby u psa tej rasy skutkować psychicznymi urazami.

Wspólne życie z Ariégeoisem

Ariégeois to pies, który najlepiej czuje się, przebywając wśród swojej ludzkiej rodziny. Znacznie lepiej będzie funkcjonował w środowisku wiejskim i w domu z ogrodem. Jeśli miałby mieszkać w mieście w mieszkaniu w bloku, powinniśmy zapewnić mu wystarczająco dużo codziennej aktywności, by mógł spożytkować swoją energię. Ma łagodne usposobienie i dobrze czuje się wśród dzieci, które jednak powinniśmy uczulić, aby zbytnio nie męczyły psa. To pies dla aktywnego właściciela, także dla starszej osoby, jeśli również będzie ona wystarczająco aktywna. 

Pozostawiony w domu sam powinien zachowywać się spokojnie, jednak nieobecność właściciela nie powinna trwać zbyt długo, ponieważ pies zacznie się w szybkim tempie nudzić. Dlatego w jego otoczeniu powinniśmy zostawić wystarczającą liczbę bodźców. 

Do obcych osób podchodzi z pewnym dystansem, ale raczej nie nadaje się na stróża ze względu na swoje łagodne i przyjazne usposobienie.

Może pod jednym dachem żyć z innym psem, jest nawet zalecane w przypadku tej rasy, aby psy mogły żyć w grupie. Natomiast bardzo problematyczne może być wspólne życie z kotem ze względu na silny instynkt myśliwski u Ariégeoisa. Na ów instynkt trzeba uważać podczas spacerów, ponieważ może on pobiec bez ostrzeżenia za świeżym tropem. Dlatego podczas szkolenia warto ćwiczyć komendę przywołania. Interakcje z innymi psami na zewnątrz przebiegają raczej bez zakłóceń.

Podróżowanie z Ariégeoisem nie powinno sprawiać problemów. Podróże w samochodzie z właścicielem przebiegają spokojnie, jednak w środkach komunikacji miejskiej będą wymagać od nas pewnego stopnia organizacji.

Pielęgnacja i zdrowie Ariégeoisa

Ariégeois ma krótką i gładką sierść, która jest łatwa w pielęgnacji. Do czesania powinniśmy używać szczotki z twardym włosiem i szczotkować psa regularnie raz na tydzień lub dwa. Linienie jest umiarkowane. 

Szczególnej uwagi wymagają uszy psa po polowaniu. Są dosyć długie i zwisające, podatne na infekcje, z którymi powinniśmy sobie poradzić sami, jeśli będziemy regularnie kontrolować ich stan. Trzeba też sprawdzać stan uzębienia psa i przycinać mu pazury.

Ariégeois to pies zdrowy i odporny, który nie wykazuje genetycznej predyspozycji do żadnych konkretnych chorób.

W kwestii żywienia pies powinien dostawać karmę wysokiej jakości, zarówno suchą i mokrą o wartościach energetycznych przystosowanych do jego stopnia aktywności. Można mu również podawać domowe posiłki na bazie mięsa, warzyw i ryżu lub kaszy. Miesięczny koszt utrzymania to około 150 zł.

Psa tej rasy nie kupimy w Polsce. W zagranicznych hodowlach jego cena waha się w okolicach 800 euro.

W optymalnych warunkach, średnia długość życia Ariégeoisa wynosi od 11 do 13 lat. 

undefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

unsplash/Markus Winkler

Psy

Weterynarze biją na alarm. Rośnie liczba zachorowań na parwowirozę wśród psów

Czytaj więcej >
YT/Pitiful Animals

Psy

Właściciel porzucił gospodarstwo, zostawiając w nim psy na łańcuchu

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Oborniki

Psy

Suczka była przekazywana z rąk do rąk i traktowana jak przedmiot. Straszne, co wyrządził jej człowiek

Czytaj więcej >
OTOZ Animals Inspektorat Gliwice

Psy

Przekazali smutne wieści. Mała Mia nie żyje

Czytaj więcej >
BRAK

Psy

Konający pies został uratowany. Dziś już nie przypomina dawnego siebie

Czytaj więcej >
facebook/psiabezdomnosc

Psy

Martwa suczka znaleziona w reklamówce. Sprawa trafi na policję

Czytaj więcej >