Swiatzwierzat.pl
Labrador Retriever

Pixabay.com

Aportować to jego drugie imię – labrador retrevier

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Dominika Stańczyk

Udostępnij:

Niektóre historie psich ras są na tyle długie, że można wręcz ich rodowody można by uznać za arystokratyczne, choć pełniły mniej zaszczytną rolę. Labrador retrevier bez wątpienia jest jedną z nich. Choć jeszcze w XVII wieku, mieszkając w Nowej Fund

Historia Labradorów retrevier jest bardzo ciekawa, szczególnie że bardzo długo były one psami świętego Jana – dzielnie pracowały na rybackich kutrach pomagając w wyciąganiu pełnych rybackich sieci oraz ratując tonących. Do Europy dotarły dopiero w drugiej połowie XIX wieku sprowadzone przez lorda Malmesbury, który pomylił Nową Fundlandię z Labradorem – stąd też ich współczesna nazwa Labrador. Na Starym Kontynencie zdecydowano się rozwijać w nich naturalne instynkty łowieckie tak, by mogły towarzyszyć szlachcie podczas gonitw myśliwskich.

Labrador retrevier – charakterystyka rasy

Te piękne psy mają dobrze rozbudowaną klatkę piersiową i szerokie, silne lędźwie. Sprawiają wrażenie psów aktywnych, silnych, szczególnie że ich tylne łapy wyglądają na niezwykle skoczne. Mają mocną szczękę, uszy przylegające ściśle do głowy oraz średniej wielkości oczy w kolorze brązowym lub orzechowym. Występują w umaszczeniu czarnym, brązowym lub biszkoptowym, a ich sierść jest krótka, gęsta i twarda w dotyku.

Historia labradora retrieviera pokazuje, że są to psy niezwykle użyteczne. Od wieków służyły jako pomocnicy w gospodarstwach domowych – podczas polowania zarówno na wodzie jak i na lądzie, a także jako opiekunowie, gdyż są to psy czujne i odważne.

Po wielu latach kariery na wodach w okolicach Nowej Fundlandii labradory doskonale odnalazły się w roli psów myśliwskich, skąd nazwę wziął drugi człon rasy – retriever co znaczy przynieś. Uczestnicząc w dworskim życiu labradory te aportowały głównie postrzałki, szczególnie że potrafią zapamiętać miejsca upadku kilku ofiar.

Te niezwykłe umiejętności sprawiły, że labradory ogólnie świetnie sprawdzają się w zadaniach współpracujących – to dziś jedne z najlepszych psów ratowniczych, które odnajdują ludzi zasypanych w gruzowiskach, lawinach a także ratują tonących.

Ze względu na doskonałe umiejętności szkolenia zasłynęły jako najlepsi psi przewodnicy oraz jako zwierzaki terapeutyczne, szczególnie dla osób dotkniętych spektrum autyzmu. Nie bez powodu są też wybierane jako psy rodzinne, bo ich podejście do małych podopiecznych jest wyjątkowe i harmonijne. Są niezwykle lojalne wobec człowieka, a ich zaufanie do właścicieli jest równie wielkie jak ich inteligencja.

Te zalety dostrzegają też służby celne i policja – idealny psi uczeń doskonale sprawdza się w roli psów tropiących oraz do wykrywania narkotyków i wyrobów tytoniowych, co sprawia że często możemy spotkać go na lotniskach czy w punktach granicznych.

Pielęgnacja labradora retrievera

Ogólna pielęgnacja labradora retrievera nie jest skomplikowana. Nie zostawia dużo sierści, dlatego wystarczy wyszczotkować go raz na tydzień, zaś kąpać w razie potrzeby, szczególnie że to psy, które lubią spędzać czas w wodzie.

Ważne są wizyty kontrolne u weterynarza. Labradory często mają problem z uzębieniem, skórą i infekcjami uszu, co związane jest z tym, że z przyjemnością zażywają kąpieli wodnych. Nie mają problemu z dostosowaniem się do zmiennych temperatur, dlatego też nie powinno się ich specjalnie ubierać w związku ze zmianą pór roku.

Ze względu na pochodzenie od psów myśliwskich, labradory wymagają ruchu. Niestety nie są to psy kanapowce, dlatego aby utrzymać je w dobrej kondycji wymagana jest aktywność na świeżym powietrzu – najlepiej sprawdzą się wybiegi podczas których pies będzie miał okazję zaszaleć z innymi psami oraz typowe aportowanie, co dla labradora jest idealną rozrywką.

Labradory lubią również sporty wodne, szczególnie jeśli mogą towarzyszyć swoim bliskim. To ten pies, pod opieką którego możemy zostawić swoje dzieci – jako idealny psi towarzysz labrador będzie obserwował każdego członka swojego stada, a w razie potrzeby przybiegnie mu z pomocą.

Te piękne, inteligentne psy mają niestety skłonność do nadwagi. Uwielbiają ruch i naukę, ale nie pogardzą dobrymi łakociami, dlatego podczas nauki właściciel powinien dokładnie liczyć ile przekąsek zdążył już pochłonąć jego pupil.

Podsumowując – labradory to doskonałe psy rodzinne, które chętnie zaopiekują się swoim stadem. Nie stronią od aktywności i są niezwykle pomocne we współpracy z ludźmi. Ze względu na wysoki poziom inteligencji szybko się uczą, a ze zdobytej wiedzy zawsze zrobią dobry użytek. Jeśli szukasz psa idealnego – labrador jest dla Ciebie!

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >