Swiatzwierzat.pl
Anatolian - potężny pies pasterski

pixabay.com

Anatolian - potężny pies pasterski

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Anatolian to potężny pies pasterski pochodzący z Turcji. Jest znany jako nieustraszony, niezależny i nieprzekupny pies, który jest niezwykle oddany swojemu właścicielowi.

Czy Anatolian to rzeczywiście rasa psa?

Pod nazwą Anatolian funkcjonują tureckie psy pasterskie w typie molosów, które dzielą się na kilka odmian i w ojczystej Turcji uważane są za osobne rasy. Co więcej Turcy kwestionują istnienie takiej rasy jak Anatolian, twierdząc, że pod tą nazwą zarejestrowano w FCI psy sprowadzone w latach siedemdziesiątych XX wieku do Anglii, które w dużym stopniu były mieszańcami tureckich ras psów pasterskich. Dlatego wzorzec Anatoliana, który powstał w FCI łączy w nieprawidłowy sposób cechy następujących ras: Kangal (rasę wyróżnia się w odmianach kangal i karabasz), Akbasz i Malakli (mastif turecki). Są to trzy narodowe rasy w Turcji, natomiast Anatolian jest uważany za wytwór zachodniej cywilizacji i nie jest tam uznawany.

Można zatem albo nie uznać Anatoliana, albo traktować go jako wspólną nazwę dla wyżej wymienionych ras pochodzących z historycznej tureckiej krainy. 

Historia Anatoliana

Psy w typie Anatoliana według jednych źródeł pojawiły się w Turcji około tysiąc lat temu i wywodzą się od molosów sprowadzonych przez koczownicze plemiona z Azji. Według innych źródeł duże psy pasterskie zamieszkiwały tereny Anatolii nawet 6 tysięcy lat temu i od nich wywodzą się Kangale, Akbasze. Od wieków były wykorzystywane do ochrony stad i dobytku ówczesnych plemion. 

Psy przemieszczały się po terenach Anatolii razem z koczownikami, odbywało się to często w trudnych warunkach, dlatego trudy wędrówki przeżywały tylko najsilniejsze z nich. Żywione były resztkami jedzenia i często musiały same uzupełniać pożywienie polując na gryzonie. Na formowanie się przez wieki tych odpornych na warunki atmosferyczne psów duży wpływ miał klimat górskich terenów, charakteryzujący się ciepłym latem i mroźnymi zimami.

Anatolian to po prostu pies pasterski (czaban kopeji) i za takiego uznaje się  Kangala z rejonu Sivas i Akbasha z zachodniej Turcji. W 1989 roku FCI zarejestrowało rasę Anatolian, a Kangal i Akbasz ujęte zostały jako jej odmiany. Wywołało to sprzeciw tureckich hodowców i kynologów i od tego czasu także w hodowlach amerykańskich i brytyjskich, w których psy w typie anatoliana są popularne, zmierza się do traktowania odmian jako oddzielnych ras i zachowania ich odrębnych hodowli. W 2018 roku w FCI rasom Anatolian i Kangal nadano ostatecznie wspólną nazwę - Kangal. 

Najważniejsze cechy wyglądu Anatoliana

Według klasyfikacji FCI Anatolian/Kangal należy do grupy molosów i sekcji molosy, typ górski. To potężny, masywny pies, o gęstej szacie, który, mimo swej potężnej budowy, potrafi bardzo szybko się poruszać i jest przeznaczony do pilnowania stada. Wysokość w kłębie wynosi od 65-78 cm z tolerancją +/- 2 cm, a waga 40-60 kg u suk i 50-70 kg u samców.

Głowa jest duża szeroka i płaska z delikatnym stopem, proporcjonalna do reszty ciała, u psa szersza niż u suki. Oczy są małe i szeroko rozstawione, zaznaczone czarną obwódką, w kolorze od żółtego do ciemnobrązowego. Uszy są średniej wielkości, trójkątne i zaokrąglone na końcówkach. Zwisają, płasko przylegając do głowy. 

Korpus psa można wpisać w kształt prostokąta, jest mocny, umięśniony i nigdy tłusty. Kończyny mocne, dobrze umięśnione, tylne średnio kątowane i nieco delikatniejsze od przednich. Ogon jest długi i wysoko osadzony. Sięga stawu skokowego, w stanie spoczynku zwisa do dołu i jest lekko zakręcony, natomiast w stanie pobudzenia noszony jest wysoko nad grzbietem i zakręca się w koło.

Szata i umaszczenie Anatoliana

Umaszczenie jest jednokolorowe w odcieniach piasku od jasnego po przybrudzony beż. Obecność maski na głowie jest wymagana. Maska powinna być czarna do poziomu oczu i jaśniejsza na czaszce. Najlepiej jeśli uszy są czarne jak maska. Biały kolor dopuszczalny tylko na klatce piersiowej i na końcówce ogona. 

Sierść jest krótka, prosta, ściśle przylegająca, z gęstym podszerstkiem. Na szyi i łopatkach jest dłuższa i tworzy charakterystyczną kryzę.

Charakter i aktywności Anatoliana

Anatolian to pies odważny i dostojny, który jest wyjątkowo surowy podczas wykonywania swoich obowiązków. Jednak kiedy nie musi ich wykonywać zmienia się w łagodnego psa o spokojnym temperamencie. Jest całkowicie lojalny wobec swojego właściciela i pozostaje spokojny w jego obecności. Uważany jest za nieprzekupnego psa.

W razie potrzeby potrafi bardzo szybko się poruszać, jednak podczas pilnowania stada częściej spokojnie nadzoruje. Anatolian, który nie jest psem pracującym, powinien wychodzić na spacer dwa razy dziennie, najlepiej wczesnym rankiem i późnym wieczorem, jednak spacery nie musza być zbyt intensywne, ponieważ w ten sposób można narazić na uszkodzenia jego stawy. Niemniej potrzebuje codziennej dawki ruchu. 

Szkolenie Anatoliana

Anatoliany to psy niezależne i z wrodzoną nieufnością, które powinniśmy socjalizować od szczeniaka. Wymagają konsekwentnego szkolenia i stanowczego przewodnika, który nie powinien stosować agresywnych metod, ponieważ w ten sposób może spotkać się z odmową współpracy ze strony psa. Anatolian nie jest psem prostym w szkoleniu i nigdy nie będzie ślepo posłuszny. Powinniśmy w jego przypadku oprzeć się na nauce podstawowych komend stosując metody pozytywnego wzmacniania i formułując polecenia w sposób jasny i zrozumiały dla psa.

Wspólne życie z Anatolianem

To pies, który jest wierny i czuły wobec swojej ludzkiej rodziny i cierpliwy i opiekuńczy wobec dzieci. Stanie się taki jedynie, kiedy trafi pod opiekę doświadczonego w wychowaniu psów właściciela. Ze względu na swoje gabaryty nie nadaje się dla starszej osoby, która będzie miała duże problemy z utrzymaniem go na smyczy.

To pies, który nie nadaje się do życia w mieszkaniu, ponieważ nie zapewni mu ono odpowiedniej przestrzeni do życia. Najlepiej będzie funkcjonował w domu z ogrodem. Pozostawiony w domu sam będzie zachowywał się spokojnie, jednak najlepszym wyjściem podczas nieobecności właściciela jest pozostawienie go w ogrodzie, gdzie może pełnić rolę stróża. Nadaje się do niej znakomicie i nie musi nawet szczekać, ponieważ odstraszy każdego intruza samą postawą. 

Wobec obcych osób jest nieufny i nie wpuści na teren posesji podczas nawet tych osób, które zdążył wcześniej poznać.

Pies ten stosunkowo dobrze dogaduje się zarówno z innymi psami jak i kotami, jeśli jest z nimi zapoznawany od małego. Podczas spaceru będzie trzymał się właściciela. Ma słabo rozwinięty instynkt myśliwski i raczej nie powinien próbować ucieczek.

Podróżowanie z Anatolianem ze względu na jego rozmiary może być mocno problematyczne zarówno w samochodzie jaki i w środkach miejskiej komunikacji.

Pielęgnacja i zdrowie Anatoliana

Pielęgnacja Anatoliana nie jest zbyt wymagająca, jednak może nam zająć dużo czasu, którego potrzeba będzie na wyczesanie całego psa. Powinniśmy to robić regularnie, raz na tydzień lub dwa, częściej w okresie linienia. Trzeba też regularnie sprawdzać stan jego uszu i uzębienia oraz dbać o pazury.

To rasa ogólnie zdrowa i odporna. Mogą zdarzać się u Anatoliana przypadki dysplazji stawu biodrowego. 

W kwestii żywienia nie jest wybredny, ale zjada naprawdę duże ilości karmy. Powinna być ona wysokiej jakości z odpowiednią zawartością składników energetycznych, które będą potrzebne psu szczególnie w zimnym okresie roku. Można też podawać mu domowe posiłki lub korzystać z diety BARF, jednak trzeba się liczyć z dużymi kosztami. Miesięczny koszt utrzymania to około 300 zł.

W Polsce można kupić psy tej rasy już oficjalnie jako Kangala. Rozpiętość cenowa jest dość duża, od 2000 do 5000 złotych w zależności od hodowli i rodowodu. Droższe są psy, które za przodków mają kangale, a nie anatoliany, które są uważane za mieszańce.

W optymalnych warunkach średnia długość życia anatoliana/kangala wynosi około 11 lat.

undefinedundefined

Podobne artykuły

piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >
pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >