Swiatzwierzat.pl
Border collie

unsplash/Elena Mozhvilo

7 najbardziej odpornych na choroby psich ras. Weterynarze je polecają

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Każdy miłośnik psów chciałby, aby jego pupil był z nim jak najdłużej. Niestety niektóre kudłate czworonogi narażone są na różne choroby i wady genetyczne. Istnieją jednak rasy psów, które uchodzą za generalnie zdrowe. Oto 7 czworonogów, które polecają lekarze weterynarii.

7 najbardziej odpornych na choroby psich ras

Na świecie istnieje około 800 ras psów. Wśród nich znajdują się takie, u których rzadziej występują wady i choroby genetyczne. Przedstawiamy siedem ras psów, które najrzadziej chorują i cieszą się końskim zdrowiem:

1. Shiba inu

Shiba inu to rasa z grupy szpiców, zaliczana do jednych z najstarszych na świecie. Psy tej rasy są małe i wytrzymałe, mają krótką, ale obfitą sierść, a ich ciało jest zwarte i mocne. Te niewielkie psy azjatyckie są bardzo silne i mają dużo hartu ducha, dzięki czemu potrafią poradzić sobie w najbardziej wymagających warunkach. Zdarza się jednak, że występują u nich choroby takie jak: dysplazje stawów biodrowych i niedoczynność tarczycy. Średnio żyją do 15-18 lat.

2. Foxhound angielski

Długowieczna rasa należąca do grupy psów gończych i posokowców, zaklasyfikowana do sekcji dużych psów gończych. Psy myśliwskie są na ogół zdrowsze od innych ras, ponieważ hodowcy, którym zależy bardziej na ich funkcjonowaniu, niż wyglądzie, naturalnie eliminują chorowite i słabe osobniki. Średnia długość życia psów tej rasy wynosi ok. 12-15 lat.

Niedźwiedzica w cyrku

Po 30 latach w cyrku zwrócono jej wolność. Przemiana niedźwiedzicy chwyta za serce

CZYTAJ DALEJ

3. Border collie

Rasa border collie uważana jest nie tylko za jedną z najzdrowszych, ale także najinteligentniejszych ras na świecie. Psy te są aktywne, posłuszne i wierne, a także bardzo szybko się uczą. Wymagają odpowiedniej stymulacji fizycznej i psychicznej, dlatego potrzebują aktywnego i zaangażowanego właściciela. Sporadycznie występuje u nich niedoczynność tarczycy, dysplazja stawów biodrowych, padaczka oraz problemy z oczami. Żyją od 14 do 17 lat.

4. Angielski springer spaniel

To myśliwskie psy płochacze, które bardzo rzadko chorują i uważane są za jedną z najstarszych ras psów myśliwskich. Są niezwykle spokojne, towarzyskie i kochające, a w dodatku bardzo miłe i chętne do zabawy. Niewątpliwie świetnie sprawdzają się w roli psów rodzinnych. Długość ich życia to ok. 12 do 14 lat.

5. Basenji

Basencji to jedne z najstarszych psów pierwotnych na świecie, a za region ich pochodzenia uznaje się Afrykę. Mają dużo siły, co pozwoliło im przetrwać w starożytności. Są to psy, które w ogóle nie szczekają, dlatego nadają się dla ludzi ceniących sobie ciszę i spokój. Rzadko występują u nich problemy zdrowotne, ale jeśli już się pojawiają, to najczęściej są to choroby nerek (zespół Falconiego) i postępująca atrofia siatkówki, która może doprowadzić do ślepoty. Średnia długość ich życia to ok. 12 do 14 lat.

6. Chihuahua

To najmniejsza rasa na świecie, która obecnie cieszy się bardzo dużą popularność wśród miłośników czworonogów. Te drobnej budowy pieski są lojalne i inteligentne. Średnio żyją od 14 do 18 lat. Rzadko chorują, ale u niektórych osobników mogą wystąpić takie choroby jak: hipoglikemia, zwichnięcie rzepki, zwężenie płuc, zaburzenie zastawki serca.

7. Syberyjski husky (siberian husky)

To duże psy pochodzące z mroźnej Północy. Wymagają dużo ruchu na świeżym powietrzu i z łatwością odnajdują się w chłodnym klimacie, ze względu na grubą sierść. Są to psy pracujące, wykorzystywane do psich zaprzęgów i wyścigów terenowych. Psy tej rasy mają predyspozycje do zachorowań na problemów okulistycznych oraz zwyrodnieniowych. Długość ich życia wynosi od 10 do 13 lat.Źródło: zwierzosfera.pl, josera.pl

Jak dobrze znasz mieszkańców sawanny? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jak długo lwy są w stanie przetrwać bez wody?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Jakie są najpopularniejsze imiona dla psów w 2022 roku?

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów z tendencją do tycia. Z łatwością mogą stać się grube

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego psy lubią drapanie po brzuchu? Zdradzamy powody

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >