„Gdyby rzeźnie miały szklane ściany nikt nie jadłby mięsa”. Aktywiści walczą o zwierzęta
Zwierzęta w rzeźniach przeżywają piekło, jednak przemysł mięsny wciąż ma się dobrze. Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, nikt nie jadłby mięsa — to jedno z haseł pojawiających się na transparentach aktywistów walczących o prawa zwierząt przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Przed ministerstwem zebrali się aktywiści ruchu Animal Rebellion. Grupa 50 osób wylała na chodniku czerwoną farbę i przekonywała, że humanitarny ubój nie istnieje, a zwierzęta umierają w okrutnych warunkach. Ich widowiskowy protest przyciągnął uwagę przechodniów.
Aktywiści walczą o zwierzęta
W piątek odbył się protest, którego uczestnicy ubrani w białe uniformy przekonywali, że ubój zwierząt jest sprzeczny z jakąkolwiek etyką oraz że ma katastrofalny wpływ na środowisko. Sztuczna krew miała symbolizować okrucieństwo wobec zwierząt i to, że humanitarny ubój nie istnieje.
— Spontanicznie wyszliśmy na ulicę, aby zamanifestować konieczność zakończenia chowu przemysłowego, który równa się wylesianiu, degradacji gleb, emisjom gazom cieplarnianych. […] Akcja była pokojowa, krew oznaczała solidarność międzygatunkową. Krew zwierząt równa się śmierci przyszłych pokoleń w wyniku katastrofy klimatycznej — mówiła jedna z aktywistek na nagraniu opublikowanym na Facebooku przez Extinction Rebellion Polska .
Cała akcja była pokojowa, a po proteście aktywiści posprzątali krew. Wielokrotnie podkreślali też, że tylko dieta oparta wyłącznie na produktach roślinnych jest w stanie zmniejszyć ryzyko katastrofy klimatycznej.
Czym jest weganizm?
Weganizm jest stylem życia, eliminującym korzystanie z produktów pochodzących od zwierząt. Weganie nie spożywają jaj, mleka, serów, mięsa, a często także miodu. Przyjmując leki czy suplementy starają się wybierać, te, których otoczka nie ma w składzie żelatyny. Okazuje się, że nawet wina czy soki owocowe mogą być klarowane żelatyną i dotyczy to najbardziej znanych marek. Nie oznacza to, że weganie mogą spożywać tylko warzywa. Popularne ciastka Oreo, większość chipsów czy nawet sosów pieczeniowych, które możemy znaleźć w sklepach, nie ma w sobie nic pochodzenia zwierzęcego.
Weganizm nie jest jednak związany włącznie z dietą. Łączy się z rezygnacją z naturalnych futer, skór czy kosmetyków zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego. Nie jest tajemnicą, że roślinne odżywanie może znacząco wpłynąć na środowisko, a nawet poziom głodu na świecie. Z raportu Worldwatch Institute wynika, że hodowla zwierząt wywołuje aż za 51% całkowitej emisji gazów cieplarnianych . Co więcej, przemysł ten zużywa 70% świeżej wody i odpowiada za ponad 80% wylesień na świecie. Czy weganizm jest zdrowy? Według Academy of Nutrition and Dietetics diety takie jak wegetarianizm i weganizm są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe, a także mogą zapewniać korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Dobrze zbilansowane są odpowiednie dla osób w każdym wieku, w tym dla sportowców, kobiet w ciąży i małych dzieci .
ZOBACZ TEŻ:
- Nietypowy pomysł Francuzów. Szafa przystosowana do ukrywania kochanka
- Słowa Marty Kaczyńskiej zdenerwują jej stryja? Wypowiedziała się na temat tęczy
- Opiekunka znęcała się nad 71-latką chorującą na Alzheimera. Tłumaczenia kobiety są wstrząsające
- Znana piosenkarka wylądowała w szpitalu. Wspiera ją jej nowy partner
- W ciągu 16 lat poroniła 18 razy. Za 19 razem lekarzem odkryli rzecz, która na zawsze zmieniła jej życie
- Chłopak dał jej naszyjnik i nosiła go prawie 2 lata. Ale nawet nie podejrzewała, co znajduje się w środku