Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Zoonozy: czym możemy zarazić się od zwierząt?
Emil Hoff
Emil Hoff 26.02.2021 01:00

Zoonozy: czym możemy zarazić się od zwierząt?

Zoonozy: czym możemy zarazić się od zwierząt?
Pixabay.com

Zoonozy: czym są choroby odzwierzęce?

Zoonozy, zwane też antropozoonozami, to choroby odzwierzęce, czyli takie, którymi domowe pupile mogą zarazić ludzi. Zoonozy mają najczęściej podłoże pasożytnicze, bakteryjne lub grzybiczne.

Bakterie wywołujące choroby przenoszą się ze zwierząt na ludzi przez kontakt np. z zakażonymi pchłami w czasie głaskania, z zakażonym kałem w czasie czyszczenia kuwety czy sprzątania po psie, przez ugryzienia i zadrapania, czasem nawet przez zabrudzenie uszkodzonej skóry czy błon śluzowych zainfekowaną ziemią.

Istnieje wiele zoonoz, z których część występuje stosunkowo często, inne zaś są specyficzne dla danego regionu i pory roku (np. ebola, denga, gorączka Rio Grande), a także rodzaju nosiciela (np. grypa świńska czy ptasia).

Poniżej prezentujemy listę najpopularniejszych zoonoz, którymi ludzie mogą zarazić się od domowych psów i kotów. Podpowiadamy też, jakie środki przedsięwziąć, by zminimalizować ryzyko zarażenia się od pupila zoonozą.

Zoonozy: bartonelloza

Bartonelloza to zoonoza kocia. Nazywana jest też chorobą kociego pazura. Wywoływana jest przez bakterie Bartonella henselae i Bartonella clarridgeiae, którymi kot zaraża się od pcheł, i które może przekazać człowiekowi przez zadrapanie lub pogryzienie.

Objawem choroby kociego pazura jest powstanie krosty w miejscu zadrapania, a potem gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, nudności, zawroty głowy, bóle brzucha i pleców.

Choroba kociego pazura, choć nieprzyjemna, nie jest groźna dla życia i najczęściej sama ustępuje po kilku miesiącach lub znacznie szybciej, jeśli zastosowana zostanie antybiotykoterapia.

Aby kot nie przeniósł bakterii na ludzi, wywołując chorobę kociego pazura, trzeba wystrzegać się zadrapań i ugryzień w zabawie z naszym pupilem, a odniesione „rany” dezynfekować. Trzeba szczególnie uważać, by kot nie zadrapał w zabawie dzieci.

Zoonozy: borelioza

Borelioza to zoonoza, którą zwierzaki zarażają się od kleszczy. Ma podłoże bakteryjne. Daje objawy tylko u 5% zarażonych psów, ale są one poważne – od osowiałości i gorączki, przez obrzęk stawów, po zapalenie serca, wątroby i mózgu. Jednym z pierwszych objawów jest rumień wokół miejsca ugryzienia przez kleszcza, jednak u psów sierść uniemożliwia dostrzeżenie go.

Kleszcze, atakujące zwierzęta, mogą też przenieść się na ludzi. Borelioza u ludzi daje podobne objawy, co u zwierząt, na czele z charakterystycznym rumieniem w miejscu ugryzienia. Jeśli dostrzeżesz na ciele kleszcza, usuń go starannie, zdezynfekuj rankę i wypatruj objawów. Możesz też zachować kleszcza w plastikowym pudełku, by dać do zbadania lekarzowi, który sprawdzi, czy faktycznie był on nosicielem boreliozy.

Boreliozę leczy się głównie antybiotykoterapią.

Zoonozy: grzybica

Grzybica to choroba skóry, wywoływana przez dermatofity żerujące w komórkach zwierząt, głównie grzyby z rodziny microsporum.

Grzybica jest bardzo zaraźliwa, roznosi się poprzez kontakt ze skórą i futrem zwierzęcia, a także z zarodnikami dermatofitów w powietrzu.

Grzybica miewa przebieg łagodny (tzw. grzybica powierzchowna) lub ostry (głęboka). W zależności od przebiegu, grzybica powoduje mniejsze lub większe miejscowe zmiany łuszczeniowe na skórze, utratę włosów i stan zapalny.

Grzybicę leczy się, smarując zaatakowane miejsca na skórze przepisanymi przez lekarza maściami.

Schorzeniem podobnym do grzybicy jest świerzb, który jednak bardzo rzadko przechodzi z kotów na ludzi i wywołuje tylko lekkie podrażnienie w miejscu zakażenia, które samo znika po kilku dniach. Cięższy przebieg choroba miewa tylko u osób starszych, chorych na AIDS lub białaczkę i po przeszczepach.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?