Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Żółtaczka u psa: objaw groźnych chorób
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:36

Żółtaczka u psa: objaw groźnych chorób

Żółtaczka u psa: objaw groźnych chorób
Pixabay.com

Żółtaczka u psa: choroba czy objaw?

Żółtaczka to nie choroba, lecz objaw kilku poważnych psich schorzeń. Charakteryzuje się pożółknięciem błon śluzowych, oczu, skóry i dziąseł, stąd nazwa tej przypadłości.

Żółtaczka u psa towarzyszy najczęściej takim chorobom, jak babeszjoza, leptospiroza, ostre, przewlekłe lub tzw. rodzinne zapalenie wątroby, wszelkiego rodzaju zatrucia, choroba Rubartha.

Żółtaczka u psa: mechanizm powstawania objawu

Bezpośrednią przyczyną żółtaczki u psa jest podniesienie się poziomu bilirubiny we krwi. Stan taki nazywa się hiperbilirubinemią.

Bilirubina to barwnik żółciowy, który pochodzi z obumierających czerwonych krwinek. Krwinki te rozkładane są w wątrobie. Ich nadmiar oznacza, że coś jest nie tak albo z samymi krwinkami, albo z wątrobą, albo z drogami żółciowymi.

Żółtaczka u psa: trzy rodzaje żółtaczki

Istnieją więc trzy rodzaje żółtaczki u psa. Hiperbilirubinemia wątrobowa oznacza, że jakaś choroba uszkodziła wątrobę, która nie nadąża przez to z rozkładaniem erytrocytów, co prowadzi do zwiększenia stężenia bilirubiny we krwi. Taka żółtaczka także może być efektem zatruć albo, co gorsza – nowotworów, a także stanów zapalnych trzustki i samej wątroby.

Hiperbilirubinemia przedwątrobowa oznacza z kolei, że jakaś choroba powoduje masowy rozpad erytrocytów, przez co wątroba (sama w sobie sprawna) produkuje masowo bilirubinę. Taka żółtaczka może być objawem zatrucia lub niektórych chorób odkleszczowych, np. babeszjozy.

Ostatnim rodzajem żółtaczki u psa jest żółtaczka pozawątrobowa, spowodowana zaczopowaniem dróg żółciowych z powodu kamienicy, zapalenia trzustki albo choroby nowotworowej.

Żółtaczka u psa: objawy dodatkowe

Żółtaczka sama jest objawem – wynika z podwyższonego poziomu bilirubiny we krwi. Ten stan daje jednak także inne objawy, które zwykle towarzyszą żółtaczce u psa. Należą do nich: apatia, utrata apetytu, biegunka i zażółcenie kału, pomarańczowy odcień moczu, gorączka, wymioty, z czasem też zauważalny spadek masy ciała.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?