Swiatzwierzat.pl
Zapalenie trzustki u kota - przyczyny, objawy i leczenie

pixabay.com

Zapalenie trzustki u kota - przyczyny, objawy i leczenie

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Zapalenie trzustki u kota jest niebezpieczną chorobą, którą nie łatwo jest zdiagnozować. Nieleczone zapalenie trzustki może doprowadzić do wielu groźnych powikłań.

Trzustka u kota - co to za narząd?

Poważne problemy z trzustką dotyczą zarówno ludzi i zwierząt. Trzustka to narząd gruczołowy w kształcie litery v położony w przedniej części brzucha kota w okolicy dwunastnicy i lewej nerki. Jej zadaniem jest produkcja hormonów, takich jak insulina i glukagon, za którą jest odpowiedzialna wewnętrzna część trzustki. Zewnętrzna część tego narządu produkuje sok trzustkowy, który jest wydzielany do jelita cienkiego i jest odpowiedzialny za trawienie tłuszczów, białek i węglowodanów. 

Kiedy enzymy odpowiedzialne za proces trawienia docierają do otaczających trzustkę tkanek może dojść do jej zapalenia. Zapalenie trzustki dotyczy zazwyczaj części zewnątrzwydzielniczej i może występować w formie ostrej i przewlekłej. Ostre zapalenie trzustki występuje, kiedy enzymy uszkadzają narządy wewnątrz trzustki. Przewlekłe zapalenie trzustki to dłuższy proces, który powoduje nieodwracalne zmiany i skutkuje zwłóknieniami i atrofią narządu.

Zapalenia trzustki u kota - przyczyny stanu zapalnego

Przyczyny zapalenia trzustki są często niemożliwe do ustalenia i mogą być różnorodne. Proces może być spontaniczny i rozpocząć się w połączeniu z innymi schorzeniami. Trzustka jest delikatnym narządem i kot może uszkodzić ją na przykład po wypadku komunikacyjnym, wypadnięciu przez okno lub zawiśnięciu na uchylonym oknie, co zresztą jest nawet fachowo określane jako zespół uchylonego okna. 

Inne możliwe przyczyny zapalenia trzustki to zapalenie dróg żółciowych, nieswoiste zapalenie jelit, toksoplazmoza, choroby wątroby, inwazje pasożytnicze, zakaźne zapalenie otrzewnej, a nawet zbyt wysoka ilość tłuszczów w diecie lub zjedzenie przez kota toksycznych roślin. Zazwyczaj zapalenie trzustki jest diagnozowane na późnym etapie choroby i dlatego jego przyczyna jest trudna do ustalenia.

Zapalenie trzustki u kota - objawy 

Objawy zapalenia trzustki u kota, podobnie jak jego przyczyny są nieoczywiste i trudne do rozpoznania. Duży w tym udział ma specyfika zachowania samego zwierzęcia. Koty często potrafią ukrywać swój stan i nie manifestują faktu, że coś im dolega. Trzustka, która uległa zapaleniu, potrafi pracować tak jak zazwyczaj przez dłuższy czas i nie dawać żadnych objawów choroby. 

Czasami niemożliwe jest skuteczne leczenie, ponieważ objawy pojawiają się, kiedy narząd jest już w przeważającej części uszkodzony. Dlatego ważna jest uważna obserwacja zwierzęcia w momencie, kiedy zaczynamy podejrzewać, że najprawdopodobniej coś mu dolega. Niestety, nietypowe zachowania są zazwyczaj charakterystyczne dla innych schorzeń i może minąć więcej czasu, zanim uda się zdiagnozować zapalenie trzustki.

Objawy, które powinny nas zaniepokoić to przede wszystkim apatia i osowiałość, brak apetytu u kota i co za tym idzie widoczna utrata wagi, gorączka, biegunka lub zaparcia. Ważnym sygnałem może być nagła reakcja kota, kiedy próbujemy go podnieść lub po prostu dotykamy go w okolice brzucha. Jeżeli nasz pupil wyda wówczas głośne syknięcie lub będzie parskał oznacza to, że w tej okolicy coś mu wyraźnie dolega. Jeszcze dokładnie nie wiemy, czy to dokładnie trzustka, możemy podejrzewać chorobę wątroby lub nerek, dlatego ostateczną diagnozę potwierdzić powinny badania wykonane przez weterynarza.

Zapalenie trzustki u kota - diagnoza 

Do postawienia diagnozy u kota, u którego jest podejrzenie zapalenia trzustki, należy wykonać specjalistyczne badania. Oprócz przeprowadzenia badań fizykalnych, do badania zostanie pobrana krew kota, ponieważ konieczne jest sprawdzenie, czy nie podniosła się liczba białych krwinek. 

Należy też sprawdzić, czy uległa podwyższeniu aktywność enzymów trzustkowych. Lekarz musi zweryfikować, czy podniósł się poziom specyficznej lipazy trzustkowej. Jeśli przekracza normę, oznacza to zazwyczaj zapalenie trzustki. Badanie można wykonać przy użyciu specjalnych testów, na przykład testu SNAP fpl. Testy jakościowe pokażą nam, czy trzustka uległa zapaleniu, natomiast testy ilościowe mierzą stężenie swoistej kociej lipazy trzustkowej i można je powtarzać podczas leczenia kota, co pozwala ustalić, czy zapalenie przeszło z fazy ostrej w przewlekłą. 

Oprócz powyższych badań można również wykonać USG jamy brzusznej lub zdjęcie RTG, które obrazuje zmiany związane ze stanem zapalnym trzustki. Po postawieniu diagnozy można rozpocząć leczenie.

Zapalenie trzustki u kota - leczenie

Skuteczne leczenie zapalenia trzustki u kota zależy od czasu, w którym choroba została rozpoznana. Przy łagodnym zapaleniu leczenie ma charakter wspomagający. Kot zostaje podłączony do kroplówki i przez 24 godziny nie powinien dostać karmy. Kotu podaje się wtedy leki zapalne i przeciwbólowe. 

Przy ostrzejszej formie choroby kot może być hospitalizowany nawet kilka dni i spędza większość czasu pod kroplówką, którą dostarczane są elektrolity i uzupełniany jest poziom płynów. Kotu podaje się antybiotyk przez około trzy tygodnie oraz silne leki przeciwbólowe z grupy opioidów, nawet trzy razy dziennie, jeśli kot odczuwa bardzo silny ból. 

Oprócz tego kot dostaje leki przeciwwymiotne, przeciwbiegunkowe, witaminę B12, która pomaga w szybkiej regeneracji trzustki i sterydy. W ciężkich przypadkach konieczna może być transfuzja krwi od zdrowego kota lub podanie osocza. 

W czasie leczenia kot musi być poddany restrykcyjnej diecie, która polega na podawaniu koty wysokosprawnej karmy z niską zawartością tłuszczu. W diecie kota lekarz może zalecić dodawanie do niej enzymów trzustkowych.  Przez cały okres kuracji właściciel musi pojawiać się z kotem na regularne wizyty kontrolne, w czasie których lekarz sprawdza, czy poziom specyficznej kociej lipazy wrócił do normy. 

Sam właściciel powinien uważnie obserwować swojego pupila i sygnalizować ilekroć nie będzie widać żadnej poprawy w zachowaniu kota lub jego stan zacznie się pogarszać. Jeśli jednak poziom lipazy się ustabilizuje, jest znacznie większa szansa na wyzdrowienie kota.

Zapalenie trzustki u kota - profilaktyka

Zapalenie trzustki u kota to bardzo podstępna choroba i często nie mamy wpływu na jej przebieg. Przeciwdziałanie polega na odpowiednio zbilansowanej diecie opartej na karmie wysokiej jakości i na nieprzekarmianiu kota. Z jego otoczenia trzeba usunąć wszelkie szkodliwe substancje i trujące rośliny, które mogą uszkodzić trzustkę naszego pupila. 

Kot powinien być regularnie odrobaczany i szczepiony według kalendarza szczepień i nigdy nie powinniśmy próbować go leczyć na własną rękę, szczególnie lekarstwami przeznaczonymi dla człowieka. Pamiętajmy również, żeby odpowiednio zabezpieczyć w domu newralgiczne miejsca, takie jak okna lub balkon, przez które kot może wypaść na zewnątrz. Jeśli chcemy, aby kot miał podczas naszej nieobecności otwarte okno, to nigdy nie powinno być ono uchylone, ponieważ narażamy w ten sposób naszego kota na bardzo poważne urazy. Stosując się do powyższych zaleceń będziemy w stanie ograniczyć możliwość wystąpienia zapalenia trzustki u kota. 

undefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

Zdjęcie podglądowe - kot

Koty

Szarpał małego kotka, rzucał nim o ziemię. Policjanci przechwycili drastyczne nagranie

Czytaj więcej >
"Dom grozy"

Koty

Drastyczne odkrycie pod Warszawą. Wolontariusze uratowali koty z "domu grozy"

Czytaj więcej >
Pam Pam

Koty

Kot urodził się z niezwykle rzadką wadą. Przecieramy oczy ze zdumienia, prawdziwy unikat

Czytaj więcej >
kotek

Koty

Myśleli, że uratowali niewidomego kota. Prawda ich zaskoczyła

Czytaj więcej >
Zaniedbany kot

Koty

Schorowany, bezdomny kot zapukał do okna kobiety. Była jego jedynym ratunkiem

Czytaj więcej >
Ulla u weterynarza

Koty

Kotka dowiedziała się, że jest w ciąży. Jej reakcja jest bezcenna (WIDEO)

Czytaj więcej >