Zapalenie trzustki u kota - przyczyny, objawy i leczenie
Trzustka u kota - co to za narząd?
Poważne problemy z trzustką dotyczą zarówno ludzi i zwierząt. Trzustka to narząd gruczołowy w kształcie litery v położony w przedniej części brzucha kota w okolicy dwunastnicy i lewej nerki. Jej zadaniem jest produkcja hormonów, takich jak insulina i glukagon, za którą jest odpowiedzialna wewnętrzna część trzustki. Zewnętrzna część tego narządu produkuje sok trzustkowy, który jest wydzielany do jelita cienkiego i jest odpowiedzialny za trawienie tłuszczów, białek i węglowodanów.
Kiedy enzymy odpowiedzialne za proces trawienia docierają do otaczających trzustkę tkanek może dojść do jej zapalenia. Zapalenie trzustki dotyczy zazwyczaj części zewnątrzwydzielniczej i może występować w formie ostrej i przewlekłej. Ostre zapalenie trzustki występuje, kiedy enzymy uszkadzają narządy wewnątrz trzustki. Przewlekłe zapalenie trzustki to dłuższy proces, który powoduje nieodwracalne zmiany i skutkuje zwłóknieniami i atrofią narządu.
Zapalenia trzustki u kota - przyczyny stanu zapalnego
Przyczyny zapalenia trzustki są często niemożliwe do ustalenia i mogą być różnorodne. Proces może być spontaniczny i rozpocząć się w połączeniu z innymi schorzeniami. Trzustka jest delikatnym narządem i kot może uszkodzić ją na przykład po wypadku komunikacyjnym, wypadnięciu przez okno lub zawiśnięciu na uchylonym oknie, co zresztą jest nawet fachowo określane jako zespół uchylonego okna.
Inne możliwe przyczyny zapalenia trzustki to zapalenie dróg żółciowych, nieswoiste zapalenie jelit, toksoplazmoza, choroby wątroby, inwazje pasożytnicze, zakaźne zapalenie otrzewnej, a nawet zbyt wysoka ilość tłuszczów w diecie lub zjedzenie przez kota toksycznych roślin. Zazwyczaj zapalenie trzustki jest diagnozowane na późnym etapie choroby i dlatego jego przyczyna jest trudna do ustalenia.
Zapalenie trzustki u kota - objawy
Objawy zapalenia trzustki u kota, podobnie jak jego przyczyny są nieoczywiste i trudne do rozpoznania. Duży w tym udział ma specyfika zachowania samego zwierzęcia. Koty często potrafią ukrywać swój stan i nie manifestują faktu, że coś im dolega. Trzustka, która uległa zapaleniu, potrafi pracować tak jak zazwyczaj przez dłuższy czas i nie dawać żadnych objawów choroby.
Czasami niemożliwe jest skuteczne leczenie, ponieważ objawy pojawiają się, kiedy narząd jest już w przeważającej części uszkodzony. Dlatego ważna jest uważna obserwacja zwierzęcia w momencie, kiedy zaczynamy podejrzewać, że najprawdopodobniej coś mu dolega. Niestety, nietypowe zachowania są zazwyczaj charakterystyczne dla innych schorzeń i może minąć więcej czasu, zanim uda się zdiagnozować zapalenie trzustki.
Objawy, które powinny nas zaniepokoić to przede wszystkim apatia i osowiałość, brak apetytu u kota i co za tym idzie widoczna utrata wagi, gorączka, biegunka lub zaparcia. Ważnym sygnałem może być nagła reakcja kota, kiedy próbujemy go podnieść lub po prostu dotykamy go w okolice brzucha. Jeżeli nasz pupil wyda wówczas głośne syknięcie lub będzie parskał oznacza to, że w tej okolicy coś mu wyraźnie dolega. Jeszcze dokładnie nie wiemy, czy to dokładnie trzustka, możemy podejrzewać chorobę wątroby lub nerek, dlatego ostateczną diagnozę potwierdzić powinny badania wykonane przez weterynarza.
Zapalenie trzustki u kota - diagnoza
Do postawienia diagnozy u kota, u którego jest podejrzenie zapalenia trzustki, należy wykonać specjalistyczne badania. Oprócz przeprowadzenia badań fizykalnych, do badania zostanie pobrana krew kota, ponieważ konieczne jest sprawdzenie, czy nie podniosła się liczba białych krwinek.
Należy też sprawdzić, czy uległa podwyższeniu aktywność enzymów trzustkowych. Lekarz musi zweryfikować, czy podniósł się poziom specyficznej lipazy trzustkowej. Jeśli przekracza normę, oznacza to zazwyczaj zapalenie trzustki. Badanie można wykonać przy użyciu specjalnych testów, na przykład testu SNAP fpl. Testy jakościowe pokażą nam, czy trzustka uległa zapaleniu, natomiast testy ilościowe mierzą stężenie swoistej kociej lipazy trzustkowej i można je powtarzać podczas leczenia kota, co pozwala ustalić, czy zapalenie przeszło z fazy ostrej w przewlekłą.
Oprócz powyższych badań można również wykonać USG jamy brzusznej lub zdjęcie RTG, które obrazuje zmiany związane ze stanem zapalnym trzustki. Po postawieniu diagnozy można rozpocząć leczenie.