Swiatzwierzat.pl
robaki u kotów

Canva

Zabezpiecz swojego kota (i siebie) przed robakami

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Robaki, tj. pasożyty jelitowe, mogą stanowić poważne zagrożenie dla kotów w każdym wieku (także najmłodszych kociąt). W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o profilaktyce, rozpoznawaniu i leczeniu robaczycy. 

Pasożyty to niewidoczne zagrożenie, które bagatelizowane będzie prędzej czy później prowadzić do wyniszczenia organizmu zwierzęcia. Jeżeli zależy nam na zdrowiu i dobrym samopoczuciu naszych czworonożnych przyjaciół, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby poznać sposoby walki z robakami. 

Jakimi pasożytami może zarazić się kot?

Do zakażenia pasożytami wewnętrznymi zdecydowanie częściej dochodzi i kotów wychodzących i wolno żyjących. Wyróżniamy trzy rodzaje robaków żerujących w kocim organizmie:

 • Glista kocia (Toxocara cati): bardzo często występujący rodzaj nicienia żyjącego w jelicie cienkim. Do zakażeń dochodzi drogą pokarmową zarówno u osobników dorosłych, jak i kociąt. Kocięta mogą zarazić się spożywając larwy wraz z mlekiem matki. Do zakażenia człowieka dochodzi bardzo rzadko (częściej u dzieci). 

 • Tęgoryjce (najczęściej Ancylostoma tubaeforme): nicienie, których jaja (po połknięciu przez kota) wędrują z układem krwionośnym do serca i płuc, skąd podczas kaszlu następuje przeniesienie larwy do układu pokarmowego. Tęgoryjce przyczepiają się do ściany jelita i żywią się krwią nosiciela. Ten gatunek nie zakaża człowieka.

 • Tasiemiec (Dipylidium caninum), którego żywicielami pośrednimi są pchły lub wszoły wnika do organizmu kota wraz z zarażonym owadem połykanym np. podczas wylizywania sierści. Miejscem docelowym pasożyta jest jelito kota. Przypadki zarażenia tasiemcem ludzi zdarzają się sporadycznie i wiążą się z połknięciem pchły.

robaki u kotów

robaki u kotów i sposoby zakażeń pasożytami

Koty niewychodzące mogą zarazić się pasożytami, które są przenoszone na butach lub przez zwierzęta wychodzące (np. psy), znajdują się w surowym mięsie, zostały zjedzone wraz z owadem.

Odrobaczanie i profilaktyka

Bezobjawowe zakażenie pasożytami wewnętrznymi długo może pozostawać niewidoczne, dlatego Polska Rada Konsultacyjna ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących (ESCCAP Polska) zaleca regularne badanie kału i profilaktyczne odrobaczanie co najmniej raz na trzy miesiące. Kotki ciężarne należy odrobaczyć około 10 dni przed przewidywaną datą porodu. Odrobaczanie przeprowadza się także o kotek karmiących i kociąt (jednocześnie). Plan odrobaczania musi być skonsultowany z lekarzem weterynarii. 

null

https://www.szczesliwyzwierzak.pl/dronspot/ 

O silnej inwazji pasożytniczej mogą świadczyć:

 • biegunka,

 • wymioty, w których mogą znajdować się fragmenty pasożytów,

 • zmiana zachowania zwierzęcia, które stało się osowiałe i apatyczne,

 • pogorszenie wyglądu sierści, które staje się szorstka i matowa

 • wysunięcie trzeciej powieki i spadek odporności,

 • kaszel z odpluwaniem,

 • duszność,

 • świąd okolicy odbytu (uporczywe drapanie się i wylizywanie),

 • słabe przyrosty masy ciała i zaburzenia wzrostu u kociąt,

 • w skrajnych przypadkach może dojść do zatkania światła jelita, a nawet śmierci. 

objawy robaków u kota

objawy robaków u kota

W celu diagnostyki zakażenia pasożytniczego, można wykonać badanie kału, którego próbki zebrane z trzech kolejnych dni dostarczamy do dowolnego gabinetu weterynaryjnego.   

Aby zwalczyć silną inwazję pasożytniczą, zabieg odrobaczania wykonuje się dwukrotnie, w odstępie 14-dniowym. Podczas kuracji odrobaczającej należy zwiększyć higienę i częstotliwość sprzątania, wyprać legowiska, pościel, odzież, dokładnie zdezynfekować kuwety. 

Czy tabletka przeciwpasożytnicza jest koniecznością?

Przeważnie tabletka odrobaczająca nie jest jedynym ratunkiem. Dużą ulgą dla większości kotów i ich właścicieli są preparaty przeciwpasożytnicze dostępne w formie wygodnych kropelek aplikowanych na kark zwierzęcia. Przeciwpasożytnicze krople spot-on, ze względu na łatwość zastosowania, są najlepszą metodą odrobaczenia kota. Uwaga: zapytaj lekarza weterynarii o ewentualne przeciwwskazania do zastosowania kropel spot-on. Lekarz weterynarii dobierze bezpieczną i skuteczną terapię odrobaczającą, dopasowaną indywidualnie do stanu zdrowia, wieku i wagi twojego kota.

robaki u kotów

robaki u kotów

Źródło: www.esccap.pl
Artykuł zawiera lokowanie produktu

Dronspot 60 mg/15 mg roztwór do nakrapiania dla średnich kotów • prazykwantel/emodepsyd • Podmiot odpowiedzialny: Bayer Animal Health GmbH, Niemcy  • Zawartość substancji czynnych i innychsubstancji • Każda pipetka 0,70 ml zawiera odpowiednio: Substancje czynne: Prazykwantel 60 mg, Emodepsyd 15 mg, Substancje pomocnicze: Butylohydroksyanizol (E320) 3,78 mg • Wskazania lecznicze: Leczenie mieszanych inwazji pasożytniczych u kotów spowodowanych przez następu- jące gatunki robaków obłych irobaków płaskich: Robaki obłe (nicienie): Toxocara cati(postaci dojrzałe, niedojrzałe, stadia larwalne L4 i L3), Toxocara cati(stadia larwalne L3) – leczenie kotek w okresie późnej ciąży w celu zapobiegania przeniesieniu drogą laktogenną na potomstwo, Toxascaris leonina (postaci dojrzałe, niedojrzałe i stadia larwalne L4), Ancylostomatubaeforme (postaci dojrzałe, niedojrzałe i stadia larwalne L4). Robaki płaskie (tasiemce): Dipylidium caninum (postaci dojrzałe i niedojrzałe), Taenia taeniaeformis (postaci dojrzałe), Echinococcus multilocularis(postaci dojrzałe) • Przeciwwskazania: Nie stosować u kociąt poniżej 8 tygodnia życia lub ważących poniżej 0,5 kg. Nie stosować w przypadkach znanej nadwrażliwości na substancjeczynne lub na dowolną substancję pomocniczą. • Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Barbara DaszutaAutor

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Drapieżny kot uciekł z hodowli? Nagranie nie pozostawia wątpliwości

Czytaj więcej >
czarne koty

Pozostałe

„Nie rozdzielajcie nas, przyniesiemy podwójne szczęście”

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dziecko włożyło żywą rybę do ust. Internauci: „To wcale nie jest śmieszne"

Czytaj więcej >

Pozostałe

Ciało morskiego ssaka wyrzucone na brzeg. To zagrożony wyginięciem kuzyn delfina

Czytaj więcej >

Pozostałe

Hiszpańskie władze ograniczają żeglugę łodzi. Winne są agresywne zwierzęta

Czytaj więcej >

Pozostałe

Słoniątko chciało przytulić się do turystki. Nie było łatwo, ale zdecydowanie warto

Czytaj więcej >