York Chocolate – czekoladowy kot ze stanu Nowy York
Krótka historia York Chocolate
W nazwie kota tej rasy człon York jest bardzo istotny, ponieważ wiąże go z miejscem pochodzenia, którym jak się możemy domyślać jest Nowy Jork, tyle że chodzi tu o stan, a nie miasto. To właśnie tam, w 1983 roku w mieście Grafton, farmerka o nazwisku Janet Chiefari natknęła się na miot kotów dachowców, wśród których zwrócił jej uwagę jeden kociak o brązowej barwie. Było to o tyle zaskakujące, że u obojga rodziców nic nie wskazywało na możliwość posiadania potomstwa o takiej barwie, ponieważ długowłosy ojciec był koloru czarnego, a długowłosa matka biało-czarna. Janet nazwała kotkę imieniem Brownie i zaopiekowała się całym miotem. W następnym pokoleniu Brownie wydała na świat kolejne dwa koty o czekoladowej barwie.
W 1989 roku w hodowli Janet było już 37 kotów, prawie wszystkie czekoladowej barwy. Od tego momentu kobieta rozpoczęła starania o rozpowszechnienie i ewentualne zarejestrowanie rasy. Czekoladowe Yorki zaczęto krzyżować z kotami syjamskimi, w celu zachowania ich pierwotnej budowy. Na skutek tych krzyżówek pojawiły się Yorki Chocolate o liliowej barwie, co niezbyt pasowało do ich nazwy. Obecnie York Chocolate występuje również w innych umaszczeniach niż czekoladowa i być może to właśnie powoduje, że rasa nie została uznana przez żadną większą organizację felinologiczną. Opracowany został jednak standard rasy przez WCF, czyli World Cat Federation.
Najważniejsze cechy wyglądu York Chocolate
York Chocolate jest kotem średniej wielkości o mocnym, dobrze umięśnionym ciele, które okrywa półdługa, elegancka sierść nadając mu nieco dystyngowanego wyglądu. Jego wysokość mieści się w przedziale około 30 cm dla samic i 30-35 cm dla samców, a waga odpowiednio 4-5 kg i 6-8 kg. Koty są dużo większe od kotek, mają bardziej muskularne ciało i mocniejszy kościec.
Głowa Yorka Chocolate ma kształt ściętego trójkąta, jest bardziej podłużna niż szeroka i stosunkowo mała w porównaniu do reszty ciała. Z profilu czaszka jest lekko zaokrąglona, a nos lekko zagłębiony. Kufa wyraźnie zaznaczona, wydłużona, o gładkim konturze. Nos jest długi i prosty z niewielkim wgłębieniem na wysokości oczu. Występuje lekkie załamanie wąsów, delikatnie zakrzywione, zgodnie z liniami klina.
Oczy są średniej wielkości o kształcie migdała, osadzone skośnie w kierunku nosa, harmonijne wobec klinowatej linii głowy. Ich kolor waha się od złotego przez orzechowy do zielonego, im czystszy i głębszy tym lepiej. Uszy są szeroko rozstawione i kontynuują klinowaty kształt głowy. Są duże i umiarkowanie szpiczaste, lekko nachylone do przodu. Ich wewnętrzna strona jest dobrze owłosiona, na zewnątrz włosów jest niewiele i może prześwitywać przez ucho skóra.
Nogi są długie i smukłe, z owalnymi łapami i kępkami między palcami. Tylne nogi są nieco wyższe niż przednie. Ogon jest średni do długiego, w zależności od długości całego ciała. Jest gruby u nasady i zwęża się do zaokrąglonej końcówki. Sierść powinna tworzyć na nim pióropusz.
Umaszczenie Yorka Chocolate jest czterech rodzajów: jednolite czekoladowe, jednolite liliowe, czekoladowo-białe i liliowo-białe. U kotów dwukolorowych biel powinna występować na pysku, na klatce piersiowej, na brzuchu lub tworząc skarpetki na łapach.
Sierść jest średniej długości, delikatna i błyszcząca, łagodnie opadająca wzdłuż ciała. Koty te posiadają dobrze rozwinięty podszerstek.
Charakter Yorka Chocolate
Pod względem charakteru koty tej rasy uważane są za spokojne i zrównoważone. Lubią się przytulać i spędzać czas na kolanach właściciela. Kiedy ten jest w ruchu, niemal cały czas krążą w pobliżu.
To także inteligentne i ciekawskie koty, u których odkryto fascynację wodą.
Aktywności Yorka Chocolate
Mimo zrównoważonego charakteru, koty tej rasy są również dość żwawe i jeśli mają taką możliwość, na pewno będą próbowały złowić mniejszą zwierzynę – ta cecha to dziedzictwo ich przodków dachowców.
Jeśli kot trzymany jest w mieszkaniu, trzeba mu zapewnić odpowiednią dawkę aktywności na co dzień. York Chocolate lubi zabawę z wędką, więc warto poświęcić na tego typu wspólną zabawę około piętnaście minut każdego dnia, żeby kot odczuwał fizyczny i psychiczny komfort,