Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Wyprawka dla kota – w co się wyposażyć przed przybyciem mruczka?
Bartosz Simiński
Bartosz Simiński 24.03.2022 18:40

Wyprawka dla kota – w co się wyposażyć przed przybyciem mruczka?

Wyprawka dla kota – w co się wyposażyć przed przybyciem mruczka?
https://pixabay.com

I nastał ten dzień, w którym nowe zwierzę ma dołączyć do naszej rodziny i zamieszkać w naszym domu. Zastanówmy się jednak, czy jesteśmy dobrze przygotowani na przybycie kota i czy skompletowaliśmy dla niego odpowiednią wyprawkę. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych utrudnień związanych z adaptacją nowego domownika i nie będziemy musieli w pośpiechu biec do sklepu, gdy okaże się, że nie mamy czegoś niezbędnego.

Transporter – to powinna zawierać każda wyprawka dla kota!

Pierwszym, najważniejszym przedmiotem, który musimy kupić zanim przygarniemy nowego domownika, jest odpowiedni transporter. Warto zwrócić uwagę na to, że jest on zazwyczaj wymieniany przez schroniska lub hodowle jako obligatoryjna rzecz, którą trzeba ze sobą zabrać jeżeli zdecydujemy się na adopcję kota. Na rynku mamy do wyboru dużo różnych transporterów, na co zatem zwrócić uwagę?

Transporter powinien przede wszystkim mieć stabilną podłogę i ścianki oraz zapewniać kotu poczucie bezpieczeństwa. Środek najlepiej, żeby był wykonany z materiału, który łatwo czyścić – dobrym wyborem zatem będą wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne. Wiele kotów bardzo stresuje się podróżami i byciem w zamknięciu i oddaje mocz (również z braku dostępu do kuwety). Transporter zatem musi być łatwy do czyszczenia i szybko schnąć, aby nie rozwinęły się w nim grzyby. Oczywiście istotny będzie też komfort kota – środek wyłóżmy jakimś miękkim, przyjemny w dotyku materiałem, np. kocykiem, w którym zwierzę w razie chęci będzie mogło się zagrzebać.

Istotny jest też odpowiedni przepływ powietrza w transporterze – szczególnie w ciepłe dni kot może zwyczajnie zacząć się dusić, co nie tylko mu zaszkodzi, ale będzie również źródłem dodatkowego stresu.

Miejsce do spania – warto spróbować!

Większość kotów to typowi indywidualiści, którzy sami lubią o sobie decydować. Stąd przyzwyczajenie zwierzęcia do nocowania w wybranym przez nas miejscu może być zadaniem trudnym lub wręcz niewykonalnym. Dlatego warto początkowo wstrzymać się z zakupem jakiegoś wyszukanego legowiska za duże pieniądze, szczególnie, jeżeli adoptujemy dorosłego już kota. Dobrą inwestycją będzie jednak kupienie przeznaczonego dla zwierzęcia kocyka lub ręcznika. Dobrym wyborem będą naturalne tkaniny bez sztucznych dodatków, ale nie jest to warunek obligatoryjny.

Po przybyciu kota do domu „zaprowadzajmy” go w docelowe miejsce, w którym chcielibyśmy położyć legowisko i umieśćmy tam kocyk. Jeżeli zwierzę nie będzie chciało w nim spać – nic na siłę! Nie chcemy przecież już na początku zrazić do siebie kota. Obserwujmy gdzie chętnie się kładzie i próbujmy mu podkładać tam koc. Jeżeli kot przyzwyczai się do niego, możemy potem próbować umieścić go w innym miejscu, jeśli nie odpowiada nam wybrane przez kota miejsce odpoczynku.

Drapak zamiast zniszczonych mebli

Jednym z naturalnych kocich instynktów jest potrzeba drapania. Czynność ta pozwala zwierzęciu na odreagowanie stresu i frustracji. Inną kwestią jest potrzeba skracania rosnących pazurków, które w domowym środowisku nie mają możliwości ścierać się tak intensywnie, co u dziko żyjących zwierząt. Kot będzie wykazywał potrzebę drapania nawet pomimo regularnego skracania pazurów przez właściciela lub weterynarza.

Naszemu kotu należy zapewnić odpowiednią powierzchnię do drapania, która nie będzie powodowała zaczepiania się pazurków. Kupno drapaka będzie korzystne również dla właściciela – kot nie będzie niszczył mebli, szczególnie tych z materiałowym wykończeniem, jak kanapy, fotele czy krzesła. Niektóre koty chętnie drapią też dywany. Na rynku dostępny jest szeroki wybór kocich drapaków, a ich ceny nie są wygórowane, dlatego powinna go zawierać każda wyprawka dla kota. Mamy do wyboru przede wszystkim drapaki stojące – w postaci słupków oplecionych sznurkiem, często w połączeniu z budkami, w których podopieczny może się schować. Popularne ostatnio są też maty do drapania, które większość osób kładzie na ziemi. Część z nich łatwo się przemieszcza więc kocie pazurki wczepiają się w nie i zamiast pozwolić kotu drapać, zwierzę jedynie przesuw je po podłodze. Taką matę należy przymocować do podłoża. Dobrym pomysłem będzie również powieszenie maty na ścianie lub przyczepienie jej na meblach w miejscu, w którym kot wyjątkowo chętnie oddaje się drapaniu.

Kocie miseczki – na jedzenie i na wodę

Nasz przyszły pupil wprawdzie zje karmę z każdej miski lub talerza, ale koty lubią mieć swoje przedmioty, do których się przyzwyczajają. Z tego względu wyprawka dla kota powinna zawierać dwie miseczki – jedną na karmę i drugą na wodę. Miski powinny być z trwałego materiału, który łatwo czyścić i mieć odpowiednią wagę, aby nie przesuwały się po podłodze gdy kot z nich je lub pije. Solidne naczynie nie powinno także przewracać się, gdy zwierzę przez nieuwagę na nie nadepnie. Niektóre adopcyjne koty są też przyzwyczajone do tego, że mają stały dostęp do suchej karmy – w tym przypadku potrzebna będzie trzecia miska.

Nawet jeśli wydaje nam się z początku, że kot raczej nie pije wody, należy mu mimo to zapewnić stały dostęp do płynów (wodę regularnie zmieniamy) – czasami ma on potrzebę uzupełnić wodę w organizmie. Niektórzy podopieczni chętnie korzystają ze specjalnych poidełek dla kotów, które działają na baterię i tworzą małą fontannę lub strumień płynącej wody. Przed zakupem warto się jednak wstrzymać, chociaż miska na wodę jest obligatoryjna, poidełko może okazać się nietrafionym zakupem. Poobserwujmy naszego nowego przyjaciela – jeżeli chętnie pije wodę płynącą np. z odkręconego kranu, poidełko może okazać się trafionym akcesorium.

Tagi: Polska