Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Wyprawka dla kota: co kot musi mieć na start?
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 01:00

Wyprawka dla kota: co kot musi mieć na start?

Wyprawka dla kota: co kot musi mieć na start?
Pixabay.com

Wyprawka dla kota: zadbaj o standard życia pupila

A więc podjąłeś najlepszą w swoim życiu decyzję - o adopcji kota! Teraz wielkimi krokami zbliża się dzień, w którym kot przybędzie do Twojego domu i pozwoli Ci ze sobą zamieszkać! To wielka radość i zaszczyt, początek wspaniałej przygody i wieloletniej przyjaźni, życia pełnego kota.

Pamiętaj jednak, że kota nie można tak po prostu przywieźć ze schroniska i posadzić na gołej ziemi. Zadaniem opiekuna jest zapewnienie kotu możliwie wysokiego standardu życia, a przynajmniej dostarczenie mu kilku najniezbędniejszych sprzętów. Prezentujemy listę najważniejszych elementów kociej wyprawki.

Wyprawka dla kota: miski na pokarm i wodę

Kot musi jeść i pić, i to już od pierwszego dnia u Ciebie! Dlatego absolutnie niezbędnym elementem kociej wyprawki są dwie miski – na karmę i na wodę.

Miski dla kota powinny być wykonane ze szkła lub ceramiki. Wiele kotów nie lubi jeść z plastiku ani metalu, bo plastik i metal mogą nieco zmieniać skład i aromat potraw. Oczywiście, jeśli adoptujesz małe kociątko, możesz go wszystkiego nauczyć i do wszystkiego przyzwyczaić, także do jedzenia z plastikowej miski.

Miski dla kota nie muszą być duże. Najlepiej, by były niewysokie, za to szerokie. Kotu wygodniej jest jeść i pić z takich misko-tacek, ponieważ nie zawadza wibrysami o krawędzie naczynia.

Pamiętaj, by ustawić miskę na pokarm z daleka od miski na wodę. Kot nie tknie wody, która stoi zbyt blisko jego pokarmu. To instynktowne zachowanie kotów, które w naturze żywią się tym, co upolują. Polowanie kończy się krwawym nieraz zabójstwem ofiary i jej natychmiastowym zjedzeniem. Koty nigdy nie piją wody z miejsca, w którym zabiły ofiarę, bo ciecz może być zanieczyszczona krwią i innymi wydzielinami. Dlatego miska z wodą musi stać z dala od miski z jedzeniem.

Koty nie piją dużo i warto je do tego zachęcać na różne sposoby. Niektóre koty wolą pić np. ze specjalnych fontann. Płynąca, szumiąca woda jest dla nich bardziej interesująca i apetyczna. Wiele kotów lubi podpijać wodę ukradkiem np. z garnków, patelni, konewek czy z odkręconego niby to przypadkiem (a tak naprawdę specjalnie dla nich) kuchennego kranu.

Zorganizuj kotu jadalnię i pijalnię w jakimś ustronnym miejscu, z dala od ciągów komunikacyjnych, najlepiej nieco nad podłogą i tak, by kot miał do dyspozycji wiele dróg ucieczki. Możesz np. postawić kotu miseczkę na parapecie lub szerokiej dolnej półce na regale, albo w kącie kuchni. To zapewni kotu komfort jedzenia.

Wyprawka dla kota: karma

Koty powinny odżywiać się wysokiej jakości pełnowartościową karmą, składającą się głównie z mięsa, ryb, olejów rybich i odpowiednio dobranych dodatków, z dużą zawartością tauryny, bez konserwantów, barwników, aromatyzerów, zbóż i zbyt dużej ilości węglowodanów.

Nie warto oszczędzać na karmie dla kota. Zdrowie i samopoczucie naszego pupila zależy w dużej mierze od jakości jego karmy. Kot obejdzie się bez drogich zabawek, ale karmę powinien mieć pierwsza klasa – najlepiej podawać mu mokre karmy premium.

Dieta kota powinna być dostosowana do jego wieku, płci, masy ciała, stanu zdrowia i trybu życia.

Wyprawka dla kota: kuweta

Jak kot zje, to potem… pójdzie do kuwety. Kuweta jest bardzo ważną częścią życia kota. To dla niego niezbędny element codziennej higieny. Kot, który komfortowo się wypróżnia, to zadowolony kot. Kot bez odpowiedniej kuwety żyje w stresie i niepewności, może zacząć załatwiać się po kątach, a nawet w końcu nabawić nerwicy.

Kuweta kota powinna być szeroka i niezbyt głęboka, najlepiej bez wysokich rantów. Należy postawić ją w ustronnym, spokojnym miejscu, z którego kot ma co najmniej dwie drogi wyjścia. Kuweta musi być utrzymywana w czystości, a żwirek zmieniany najlepiej codziennie.

Warto przyłożyć się i wybrać dla kota odpowiednią kuwetę, bo pupile bywają pod tym względem wybredne. Nieodpowiedni kształt, żwirek, zła lokalizacja czy niedostateczna czystość mogą sprawić, że kot odmówi korzystania z kuwety i zacznie załatwiać się w niedozwolonych miejscach.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?