Swiatzwierzat.pl
Wyżeł włoski krótkowłosy – pies arystokrata z Włoch

pixabay.com

Wyżeł włoski krótkowłosy – pies arystokrata z Włoch

17 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Wyżeł włoski krótkowłosy znany także jako bracco italiano należy do jednej z najstarszych ras psów we Włoszech. Jest uważany za przodka wyżłów kontynentalnych i znany z wyjątkowego, poczciwego spojrzenia.

Historia wyżła włoskiego kontynentalnego.

Wyżły włoskie znane są z dwóch odmian, krótkowłosej i szorstkowłosej. Szczególnie tego pierwszego określa się mianem psiego arystokraty ze względu nie tylko na jego szlachetny wygląd, ale także starożytne pochodzenie. Wizerunki psów przypominających bracco italiano można znaleźć na rzymskich malowidłach jeszcze sprzed naszej ery. Do jego przodków, a więc jeszcze starszych psów zalicza się gończego włoskiego i psy w typie starożytnych molosów, które dotarły do Europy ze wschodu.

Pierwsze wzmianki na temat wyżła włoskiego krótkowłosego pochodzą z czasów średniowiecza, z XIII wieku. Wspomina się w nich bracco italiano opisując go jako biało-pomarańczowego psa. Jego wizerunek można znaleźć również na freskach z XIV wieku, na których nie różni się wyglądem od współczesnych wyżłów włoskich, co świadczy o tym, że rasa ta miała ugruntowany wygląd już w dawnych wiekach.

Wyżeł włoski krótkowłosy był szczególnie popularny w dobie Renesansu wśród arystokratycznych rodów włoskich i był przez nie przekazywany w formie cennego podarunku na królewskie dwory Europy. Im bliżej współczesności, tym bardziej malała popularność wyżła włoskiego krótkowłosego, którego wypierały bardziej wszechstronne psy myśliwskie. Z początkiem XX wieku był nawet zagrożony wyginięciem, ale dzięki interwencji miłośników tej rasy, udało się utrzymać populację. Pierwszy wzorzec rasy powstał w 1949 roku. W 1956 roku wyżeł włoski krótkowłosy został oficjalnie uznany przez FCI. Najpopularniejszy jest w kraju pochodzenia, w którym hodowany jest przede wszystkim jako pies myśliwski. W Polsce występują pojedynczy przedstawiciele tej rasy.

Cechy użytkowe wyżła włoskiego krótkowłosego

Przez wieki wyżeł włoski krótkowłosy pełnił rolę psa myśliwskiego. Przed wynalezieniem broni palnej polował między innymi na ptactwo z myśliwymi, którzy zarzucali na ptaki sieć, a także z sokolnikami. Kiedy myślistwo przeszło transformację po wynalezieniu broni palnej, wyżeł włoski pełnił rolę psa wypłaszającego, posokowca i doskonałego aportera. Współcześnie jest wykorzystywany do każdego rodzaju polowania, w lesie, w polu i na wodzie. 

Najważniejsze cechy wyglądy wyżła włoskiego krótkowłosego

Wyżeł włoski krótkowłosy według klasyfikacji FCI należy do grupy wyżłów i sekcji wyżłów kontynentalnych. Podlega próbom pracy. 

To pies o mocnej, harmonijnej budowie i szlachetnej sylwetce, która najlepiej pasuje do osobników średniej wielkości. Pod względem budowy występuje w dwóch odmianach: lżejszej u psów pochodzących z Piemontu i cięższej u psów pochodzących z Lombardii. Jego wysokość zamyka się w przedziale 55-62 cm u suk i 58-67 cm u psów, a waga między 25 a 40 kg dla obu płci i w zależności od budowy.

Głowa psa jest kanciasta, ze słabo zaznaczonym stopem. Mózgoczaszka jest tej samej długości co kufa. Oczy o owalnych powiekach są barwy brązowej lub orzechowej o różnych odcieniach, spojrzenie psa nadaje mu cechy poczciwości. Uszy duże i dobrze rozwinięte. 

Szyja jest mocna i dobrze osadzona na karku, klatka piersiowa obszerna, lędźwie szerokie dobrze umięśnione i krótkie, zad długi i szeroki, mocno umięśniony. Ogon grubszy u nasady zwęża się ku końcówce. Prosty i poziomo noszony. Kończyny długie i mocne, tylne dobrze kątowane.

Umaszczenie może być białe albo białe z łatami lub cętkami w kolorze pomarańczowym, bursztynowym lub brązowym.

Szata wyżła włoskiego krótkowłosego jest twarda, krótka i gęsta, przy odpowiedniej diecie powinna mieć połysk. Włos jest delikatniejszy i krótszy na głowie, uszach, przedzie kończyn i łapach.

Charakter i szkolenie wyżła włoskiego krótkowłosego

Bracco italiano to poważny z wyglądu pies o łagodnym charakterze, który jednak zmienia się podczas polowania w pełnego temperamentu czworonoga. Jest inteligentny i podatny na szkolenie, choć ze względu na długi okres psychicznego dojrzewania, w młodych latach bywa uparty.

Szkolenie powinno się opierać na łagodnych metodach, ponieważ wyżły z zasady nie tolerują brutalności i ciężkiej ręki. Treningi należy zacząć od najmłodszych lat psa, nawet w wieku trzech miesięcy i urozmaicać ćwiczenia, aby pies przez cały okres szkolenia utrzymywał uwagę i zainteresowanie ćwiczeniami. Zacząć można od najprostszych poleceń i podnosić stopniowo poziom treningów. Ważne jest ćwiczenie komendy przywołania, ponieważ wyżły to psy posiadające silny instynkt myśliwski i mogą wybrać się na samotną wycieczkę zwabione świeżym tropem w czasie spaceru.

Aktywności wyżła włoskiego krótkowłosego

Wyżeł włoski krótkowłosy mimo swojej wrodzonej powagi to pies, który potrzebuje w ciągu dnia dużo ruchu. Trzeba z nim chodzić na regularne, długie spacery, najlepiej na rozległych przestrzeniach. Psy te lubią też bardzo wodę, więc jeśli jest tylko taka możliwość, będzie szczęśliwy mogąc skorzystać z intensywnej kąpieli na zewnątrz. 

Spacery powinny być urozmaicone, pies nie powinien cały czas iść na smyczy u boku właściciela. Do najprostszych zabaw należy ćwiczenie aportowania, ale nie wystarczy rzucić coś psu raz czy dwa razy, potrzebny jest w przypadku wyżła intensywny trening. Można też zaproponować psu różne formy zabaw kynologicznych w rodzaju agility lub sportowego tropienia. Sprawdzi się również jogging lub przejażdżki rowerowe.

Wspólne życie z wyżłem włoskim krótkowłosym

Wyżeł włoski krótkowłosy znakomicie sprawdzi się jako pies rodzinny. Mimo statecznego wyglądu uwielbia dzieci i zabawę z nimi i jest z natury czułym i łagodnym psem. Jednak jest kwestią dyskusyjną, czy nadaje się na pierwszego psa w rodzinie, ponieważ jego wychowanie wymaga od właścicieli naprawdę dużego zaangażowania. Starsza osoba może mieć problemy w sprostaniu naturalnym potrzebom tej rasy.

Psu będzie lepiej w domu z ogrodem, choć może dostosować się do życia w zwykłym mieszkaniu. Lubi przebywać ze swoim właścicielem i bywa, że jest to dla niego istotniejsze niż warunki bytowania. Ważne, żeby zapewnić mu odpowiednią dawkę codziennej aktywności. Pozostawiony w domu sam, powinien zachowywać się spokojnie.

Może mieszkać z innymi zwierzętami, o ile będzie z nimi socjalizowany od najwcześniejszych lat. Na zewnątrz bez problemu dogaduje się z innymi czworonogami, jednak i w tym przypadku ważna jest socjalizacja od wczesnych lat.

Jego sylwetka budzi respekt, ale nie nadaje się na typowego psa stróżującego z powodu łagodnej natury. Do obcych osób odnosi się z pewną rezerwą, ale nie na tyle, by mógł pełnić funkcję psa obronnego. 

Podczas podróży możemy napotkać problemy związane z rozmiarem psa, ale oprócz tego powinien zachowywać się spokojnie. 

Pielęgnacja i zdrowie wyżła włoskiego krótkowłosego

Krótka sierść psa nie wymaga specjalnej pielęgnacji, wystarczy ją raz na tydzień szczotkować. Linienie jest umiarkowane. Ważna w jego przypadku jest kontrola jego dużych uszu, które są podatne na infekcje.

To psy wytrzymałe i odporne, jednak ze względu na rozmiary narażone na typowe psie dolegliwości jak dysplazja stawu biodrowego i łokciowego lub uszkodzenia mechaniczne powstałe podczas polowań.

W kwestii żywienia nie jest wybredny, ale też lubi sobie pojeść i należy do ras zagrożonych nadwagą. Ma też wrażliwy żołądek i aby uniknąć komplikacji z tym organem, trzeba przystosować podawanie posiłków do okresów aktywności psa. Karma powinna być bardzo wysokiej jakości, najlepiej premium, posiłki domowe na bazie dobrej jakości mięsa, warzyw i ryżu. Miesięczny koszt utrzymania powinien zamknąć się w kwocie 200 zł.

W optymalnych warunkach, średnia długość życia wyżła włoskiego krótkowłosego wynosi od 11 do 14 lat.

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >