Swiatzwierzat.pl
Wyżeł węgierski – pojętny i uczuciowy

pixabay.com

Wyżeł węgierski – pojętny i uczuciowy

17 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Wyżeł węgierski występuje w dwóch odmianach: krótkowłosej i szorstkowłosej. Poza różnicą w typie sierści, właściwości obu odmian są identyczne.

Historia wyżła węgierskiego

Węgierskie wyżły krótkowłose to psy, których historia się wiele wieków wstecz. Inaczej jest z odmianą szorstkowłosą, która jest wynikiem zaplanowanej hodowli w latach trzydziestych dwudziestego wieku. Skrzyżowano wówczas wyżła węgierskiego krótkowłosego z wyżłem niemieckim ostro i szorstkowłosym. W efekcie powstał wyżeł węgierski szorstkowłosy, który do czasów obecnych pozostaje mniej popularny od krótkowłosego kuzyna.

Wyżeł węgierski krótkowłosy ma dłuższą historię, pierwsze wzmianki na temat tej rasy pochodzą z XIV wieku. Wśród jego przodków wymienia się pointery, niemieckie wyżły krótkowłose i przede wszystkim psy, które dotarły do Węgier ze Wschodu, określane jako żółte tureckie psy myśliwskie. 

Z biegiem wieków rosło znaczenie wyżła węgierskiego jako psa myśliwskiego. W XIX wieku psy tej rasy dominowały w konkursach psów myśliwskich urządzanych na Węgrzech. W XX wieku rozpoczęła się nowoczesna hodowla tego psa, czego efektem było oficjalne uznanie rasy przez FCI w 1936 roku. Druga wojna światowa mocno przetrzebiła jej populację, ale dzięki staraniom miłośników udało się ją uratować. Obecnie wyżeł węgierski jest popularnym psem myśliwskim, nie tylko na Węgrzech, ale również w USA oraz w Polsce. Jego młodszy kuzyn, wyżeł węgierski szorstkowłosy nie zdołał go przebić popularnością, ale skutecznie depcze mu po piętach w tej dziedzinie.

Wyżły węgierskie są przede wszystkim rasą użytkową wykorzystywaną w myślistwie. Mogą polować w lesie, w polu i w wodzie. Słyną z doskonałego węchu, stójki i aportowania. Są odporne na wahania temperatury i dzięki temu mogą pracować w różnych warunkach atmosferycznych. 

Najważniejsze cechy wyglądu wyżła węgierskiego

Według klasyfikacji FCI wyżły węgierskie należą do grupy wyżłów i sekcji wyżłów kontynentalnych. Obie odmiany podlegają próbom pracy. To psy średniej wielkości, o mocnej, lecz szczupłej budowie i harmonijnej, szlachetnej sylwetce. Ich wysokość zamyka się w przedziale 54-60 cm dla suk i 58-64 cm dla psów, a waga 25-30 kg dla obu płci. Wyżeł szorstkowłosy jest zazwyczaj bardziej krzepki od krótkowłosego.

Głowa wyżła węgierskiego jest sucha, czyli nie posiada zaznaczonych krągłości ani wypukłości kostnych a jej skóra dobrze przylega do czaszki. Jest też proporcjonalna do reszty ciała. Czaszka jest średniej szerokości, stop umiarkowany, kufa tępo zakończona. Oczy są średniej wielkości i owalnego kształtu. Ich brązowa, najlepiej ciemnobrązowa barwa pasuje do rudego umaszczenie. Spojrzenie psa jest żywe i inteligentne. Uszy są duże, zbudowane z cienkich płatów, wiszą blisko policzków i mają kształt zaokrąglonej litery V.

Tułów jest umięśniony, z prostym i silnym grzbietem. Linia podbrzusza elegancka i napięta, zad szeroki i dobrze umięśniony. Ogon gruby u nasady, zwężający się ku końcówce i noszony poziomo podczas ruchu. Bywa kopiowany do jednej czwartej długości. Kończyny proste i równoległe o mocnym kośćcu.

Umaszczenie psa zarówno w odmianie krótko i szorstkowłosej jest rude, w różnych odcieniach, szczególnie pięknie wygląda w kolorze piaszczystego złota . Dopuszczalne są niewielkie, białe znaczenia.

Szata jest krótka, dobrze przylegająca do ciała, twarda w dotyku. Wyżły krótkowłose nie posiadają podszerstka, u wyżłów szorstkowłosych podszerstek jest gęsty i ma właściwości wodoodporne. Na głowie sierść u wyżła krótkowłosego ma fakturę aksamitu. U szorstkowłosego cechą charakterystyczną są szorstka broda i krzaczaste brwi.

Charakter i szkolenie wyżła węgierskiego

Wyżły węgierskie są psami o zrównoważonym usposobieniu, ani lękliwe, ani agresywne. W roli psa pracującego są pełne temperamentu i nieustępliwe. W roli towarzysza człowieka żywe, ale też spokojne i bardzo czułe, aż do wylewności. Znane są z tego, że lubią spać w łóżku właściciela.

Wyżły krótkowłose, a szczególnie odmiana szorstkowłosa są dobrze ułożonymi psami, łatwymi w szkoleniu. Powinien poradzić sobie z trenowaniem tego psa nawet mało doświadczony przewodnik. Podczas ćwiczeń wyżeł węgierski praktycznie nie przerywa kontaktu z przewodnikiem. Wobec psów tej rasy nie powinno się stosować brutalnych metod szkoleniowych. To bardzo wrażliwe psy i stanowcze metody mogą źle wpłynąć na ich psychikę. W ich przypadku najlepsze są łagodne metody oparte na pozytywnym wzmocnieniu. 

Aktywności wyżła węgierskiego

Psy tej rasy mają bardzo duże zapotrzebowanie na ruch. Jeśli to pies pracujący, część z aktywności spędza na przygotowaniach do i w trakcie polowania. Natomiast zakupiony jako typowy pies do towarzystwa, będzie on swojego właściciela wymagał pełnego zaangażowania, bo tylko w ten sposób zaspokoimy jego psychofizyczne potrzeby.

Nie wystarczą tu typowe, piętnastominutowe spacery w ciągu dnia. Pies musi się wybiegać i wyszaleć na rozległych przestrzeniach. Można mu także zapewnić dostęp do wody, która jest jego naturalnym żywiołem. Najważniejsze będzie urozmaicenie wspólnych wędrówek z psem różnymi formami kynologicznych rozrywek. Od najprostszej zabawy w aportowanie, poprzez agility, flyball, canicross, czy sportowego tropienia. Duża ilość bodźców psychoruchowych powinna zapewnić psu fizyczno-psychiczny komfort.

Wspólne życie z wyżłem węgierskim

Wyżeł węgierski jest przemiłym i łagodnym psem rodzinnym i mimo właściwej mu żywotności jest również prawdziwym pieszczochem. Jednak nie do końca nadaje się na pierwszego psa w rodzinie. Jeśli już, to musi trafić do rodziny, która sprosta jego psychofizycznym wymaganiom. Starsza osoba może nie poradzić sobie z jego zapotrzebowaniem na ruch. 

W kwestii zamieszkania, lepszą opcją dla wyżła węgierskiego będzie dom z ogrodem, który zapewni mu więcej przestrzeni w codziennym życiu. Jeśli od małego będziemy go przyzwyczajać do naszej nieobecności, pozostawiony sam powinien w domu zachowywać się spokojnie.

Psy tej rasy lubią towarzystwo dzieci i wspólną zabawę z nimi. Potrafią też funkcjonować w domu z innym zwierzęciem, o ile są socjalizowane od młodych lat.

Na zewnątrz dobrze dogadują się z innymi czworonogami. Mogą udać się na samotną wycieczkę zwabione świeżym tropem, dlatego podczas szkolenia warto dużo uwagi poświęcić na ćwiczenie komendy przywołania. 

Raczej nie nadają się na psa stróżującego, ponieważ nawet w stosunku do obcych osób okazują dużo serdeczności.

Pielęgnacja i zdrowie wyżła węgierskiego

Pielęgnacja sierści wyżła węgierskiego nie jest wymagająca, trzeba ją regularnie szczotkować, przynajmniej raz na tydzień. Więcej pracy będzie wymagała sierść u odmiany szorstkowłosej. W okresie linienia niezbędne będzie jej codzienne szczotkowanie. 

Wyżeł węgierski jest psem z natury odpornym na choroby. Najczęściej trapią go dolegliwości związane ze skórą lub z uszami, które warto skontrolować po bardziej intensywnym spacerze.

W kwestii żywienia pies nie jest wybredny, choć lubi sobie pojeść. Posiłki trzeba dostosować do okresów aktywności. Jeśli wyżeł pełni funkcję psa pracującego, w sezonie łowieckim powinien dostawać wysokoenergetyczne posiłki. Może to być sucha karma wysokiej jakości bądź posiłki przygotowane w domu na bazie mięsa, ryżu i zbóż. Koszt utrzymania psa wynosi od 150 do 200 złotych.

Cena zakupu wyżła węgierskiego zależy od jego odmiany i rodowodu i oscyluje w granicach 4000 złotych.

W optymalnych warunkach i przy zapewnieniu wszelkich potrzeb dla zrównoważonego rozwoju, wyżeł węgierski może żyć u boku człowieka od 12 do nawet 15 lat.

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >