Swiatzwierzat.pl
Wydra europejska: podwodna łasica

Pixabay.com

Wydra europejska: podwodna łasica

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Wydra europejska to zręczny i wyspecjalizowany łowca. Porusza się w wodzie jak ryba, choć formalnie należy do rodziny łasicowatych. Wydra europejska jest sprytna i zwinna, lubi się bawić, ale nie przepada za towarzystwem. Gdzie w Polsce występuje wydra eu

Wydra europejska: stosunki z ludźmi

Wydra europejska (łac. lutra lutra) to jedyny żyjący w Polsce gatunek wydry – niewielkiego drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych. Rozróżnia się 11 podgatunków wydry europejskiej.

Wydry europejskie od wieków stanowiły dla ludzi przede wszystkim źródło mięsa i skór, choć polowanie na te zwierzęta wcale nie było łatwe. Wydry są przebiegłe i zręczne, unikają ludzi i kryją się przed nim w swych dobrze ukrytych norach. Do tego są śliskie, gryzą i drapią, a gdy uciekną do wody, mogą pozostać pod powierzchnią nawet przez osiem minut. W Anglii do polowania na wydry wykorzystywano specjalnie przeszkolone psy – otterhoundy.

W niektórych rejonach świata stosunki ludzi i wydr były bardziej przyjazne. W Bangladeszu rybacy tradycyjnie wykorzystywali oswojone wydry do zapędzania ryb w sieci. Wydry – choć nie europejskie – są też zwierzętami totemicznymi dla niektórych plemion północnoamerykańskich.

Jak wygląda wydra europejska?

Wydra europejska przypomina dużą łasicę, przystosowaną do życia w wodzie. Osiąga masę ok. 10 kg (rekordzistka ważyła 24 kg), długość jej ciała wynosi ok. 90 cm, do czego doliczyć trzeba kolejne 60 cm ogona. Długi i silny ogon działa jak śruba napędowa i pozwala wydrze europejskiej ścigać i łapać nawet najbardziej płochliwe ryby.

Ciało wydry europejskiej jest wydłużone, opływowe, bardzo zwinne. Cztery niedługie, ale silne kończyny zakończone są łapkami o pięciu palcach i ostrych pazurach. Między palcami wydry rozpięta jest błona pławna, ułatwiająca zwierzęciu poruszanie się w wodzie. Głowa wydry osadzona jest na długiej szyi i ma nieco wydłużony kształt. Oczy wydry są okrągłe i czarne, lekko wyłupiaste. Uszy są krótkie, okrągłe i położone płasko na głowie. Gdy zwierzę nurkuje, jego uszy zamykają się, chroniąc kanały słuchowe przed zalaniem. Pyszczek wydry wyposażony jest w rozłożyste wibrysy.

Sierść wydry europejskiej jest gęsta, zwarta, zapewniająca zwierzęciu ochronę przed wychłodzeniem. Ma ciemnobrązowy kolor na wierzchniej części ciała, a na brzuchu jaśniejszy, niemal kremowy.

Samice wydry europejskiej są znacznie mniejsze od samców. Dzięki temu samce i samice nie wchodzą sobie w paradę i nie konkurują – większe samce polują na większe zwierzęta, a mniejsze samice zadowalają się mniejszą zdobyczą.

Wydra europejska: obszar występowania

Wydra europejska – wbrew nazwie – występuje nie tylko w całej Europie, ale też na ogromnych obszarach Azji, od Uralu po Zatokę Perską i dolinę Gangesu, od Azji Mniejszej po Półwysep Koreański, południowe Indie i Sumatrę. Wydry europejskie spotkać też można w północno-zachodniej Afryce.

Chociaż wydra europejska występuje na tak wielkim terenie, to jednak stanowi rzadki gatunek i trudno ją spotkać. W Polsce wydra europejska występuje bardzo rzadko.

Wydra europejska: biotop

Wydra europejska żyje na obrzeżu zbiorników i cieków wodnych – jezior, stawów, rzek. Żyje w słodkiej wodzie, choć może wypuszczać się na polowanie także do słonych mórz, choć potem musi czyścić futro w solnego osadu.

Wydra europejska pod ochroną

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznała wydrę europejską za gatunek bliski zagrożenia (symbol NT – near threatened), czyli taki, który może w przyszłości wyginąć, choć nie nastąpi to bardzo szybko. Populacja wydry europejskiej gwałtownie zmniejsza się w jednych miejscach (np. w Korei), ale rośnie w innych (np. w Irlandii). Wydrom szkodzi przede wszystkim zanieczyszczenie wody i kłusownictwo, a także nadmierne odławianie ryb, przez które dieta wydr staje się coraz uboższa.

W zależności od statusu prawnego w danym kraju, wydra europejska może znajdować się pod pełną lub częściową ochroną gatunkową.

Wydra europejska znajduje się w Polsce pod częściową ochroną gatunkową. Oznacza to, że za zgodą regionalnego dyrektora ochrony środowiska można polować na wydry (czy raczej odstrzeliwać te, które włamują się np. do stawów hodowlanych), ale tylko na określonych warunkach i w określonych porach. Poza tym jednak wydr nie można umyślnie krzywdzić ani łapać.

Wydra europejska: tryb życia

Wydra europejska prowadzi nocny, samotniczy i terytorialny tryb życia.

Wydra europejska jest zwierzęciem terytorialnym. Terytorium wydry europejskiej obejmuje pas wybrzeża rzeki lub jeziora, długości średnio 18 km, ale tam, gdzie wybrzeże jest wąskie i nie obfituje w pożywienie, terytorium wydry może wydłużyć się nawet na 40 km. Wydra europejska znaczy swój teren wydzieliną gruczołów okołoodbytowych (ma ona zaskakująco miły zapach, przypominający jaśminową herbatę) i broni go przed przedstawicielami swojej płci. Oznacza to, że terytoria samców i samic mogą na siebie nachodzić, ale dwóch samców czy dwóch samic – nigdy.

Wydra europejska kopie podziemne nory z wejściem znajdującym się pod wodą i otworami wentylacyjnymi, najczęściej ukrytymi w korzeniach drzew. Zdarza się, że anektuje też nory wykopane przez inne zwierzęta, szczególnie chętnie przez borsuki.

Wydra europejska: zachowania społeczne

Wydra europejska prowadzi samotniczy tryb życia. Interakcje społeczne ograniczają się do odchowania młodych przez matkę, która też uczy swoje dzieci polowania.

Nie oznacza to jedna, że wydry europejskie to ponuraki. Zwierzęta te lubią się bawić. Na wolności chętnie ślizgają się na brzuchach po błocie lub mokrym śniegu, a w zoo dostają do zabawy różnego rodzaju rekwizyty, które często zajmują je na długie godziny.

Jak poluje wydra europejska?

Wydra europejska wychodzi na polowanie nocą. Poszukując ofiar w wodzie, posługuje się wzorkiem, dotykiem i węchem. Zagryza swoje ofiary, najchętniej przegryzając im kręgosłup – to metoda typowa dla łasicowatych. Bardzo rzadko zdarza się, że wydra oddala się znacznie od wody, zapuszcza w pobliże siedzib ludzkich i zagryza drób hodowlany. Tak postępują tylko zdesperowane zwierzęta. Wydra europejska nie oddala się od wody, jeśli nie musi.

Na co poluje wydra europejska?

Wydra europejska żywi się głównie rybami, ale napada też na ptaki wodne, błotne i gniazdujące na ziemi, chętnie zjada gryzonie, płazy i owady. Zdarza się, że zabija też małe bobry.

Jak rozmnaża się wydra europejska?

Wydra europejska zachodzi w ciążę najczęściej w lutym lub w marcu, by na przełomie wiosny i lata urodzić od dwóch do czterech młodych. Nie jest to jednak ścisła reguła, ponieważ sezon rozrodczy u wydry europejskiej trwa przez cały rok, a pora kopulacji zależy od stopnia dojrzałości i samopoczucia samicy.

Małe wydry rodzą się ślepe i całkowicie bezradne. Dopiero po miesiącu ich oczy otwierają się. Wtedy nadchodzi czas na naukę polowania i młode usamodzielniają się już dość szybko. Dojrzałość płciową osiągają po ok. dwóch lub trzech latach.

Zdrowa wydra europejska

Wydra europejska w naturalnym środowisku może dożyć nawet 15 lat.

Czy wydra europejska nadaje się na zwierzątko domowe?

W Polsce posiadanie wydry europejskiej jest zabronione. Nic dziwnego – to dzikie zwierzę, zainteresowane tylko buszowaniem po swoim terytorium w poszukiwaniu jedzenia. Wydra europejska nie nadaje się do życia w zamknięciu. Żadne akwarium czy akwaterrarium nie będzie dostatecznie duże dla stworzenia, które umie opanować nawet 40 km wybrzeża.

Podobne artykuły

Gepard - najszybsze lądowe zwierzę na świecie

Inne zwierzęta

Gepard - najszybsze lądowe zwierzę na świecie

Czytaj więcej >
Dudek - popularny ptak o niezwykle oryginalnym wyglądzie

Inne zwierzęta

Dudek - popularny ptak o niezwykle oryginalnym wyglądzie

Czytaj więcej >
Puszczyk - najczęściej spotykana sowa w Polsce

Inne zwierzęta

Puszczyk - najczęściej spotykana sowa w Polsce

Czytaj więcej >
Wąż Eskulapa - największy wąż występujący w Polsce

Inne zwierzęta

Wąż Eskulapa - największy wąż występujący w Polsce

Czytaj więcej >
Szynszyla - uroczy i płochliwy gryzoń

Inne zwierzęta

Szynszyla - uroczy i płochliwy gryzoń

Czytaj więcej >
delfiny

Inne zwierzęta

Martwe delfiny na plaży. Ghana rozpoczyna śledztwo

Czytaj więcej >