Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Wszechstronny łowca – foksterier
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 01.12.2020 01:00

Wszechstronny łowca – foksterier

foxterier
fot. pxhere.com CC0 Public Domain

Choć foksterier nie należy do największych psów, jest doskonałym i odważnym łowcą. Jego pewność siebie i inteligencja, podobnie jak sierść, są wyróżnikami na tle innych ras. To doskonały kompan dla ludzi ceniących sobie aktywność, ale też potrafiących poświęcić swój czas na dobre szkolenie.

Foksterier – cechy szczególne rasy

Te małe psy ceni się głównie ze względu na ich wszechstronność i wyjątkowy, uparty charakter. Osiągają wielkość około 35 cm i ważą przeważnie do 9 kg, ale ich ciała są zbudowane prawie z samych… mięśni, bo to bardzo aktywny pies, który z powodzeniem uczestniczy w polowaniach na duże zwierzęta.

Foksterier swoim wyglądem przypomina nieco konia, ma płaską i wąską czaszkę ze średnio zaznaczonym stopem. Szczęka i żuchwa są silne, a małe uszy w kształcie litery V opadają na jego policzki. Ma proste i mocne kończyny oraz ogon sterczący pionowo.

Wyróżnia się dwa rodzaje foksterierów – szorstkowłose i krótkowłose, które różni od siebie jedynie rodzaj sierści i sposób pielęgnacji.

Foksterier – wytrwały łowca

Foksteriery to stara rasa, mieszanka różnych odmian terierów, od wieków najpopularniejsza na wyspach brytyjskich. Nie bez powodu też i tam wielokrotnie nagradzana. To psy, które kochają biegać, szczególnie jeśli jest to polowanie.

Najczęściej są wykorzystywane w polowaniu na lisy i inną zwierzynę chowającą się w norach. Służą do zaganiania, ale przede wszystkim do wyganiania z nory, bo świetnie radzą sobie pod ziemią. Foksteriery chętnie towarzyszą także innym psom gończym w pogoni i nagonce, nawet na duże zwierzyny, takie jak dziki.

Jego naturalny instynkt sprawia, że nie jest to pies, który dobrze zniesie warunki miejskie. Owszem, po długiej gonitwie uwielbia wylegiwać się na kanapie, ale najlepiej czuje się w domu z ogródkiem, na którym będzie mógł swobodnie kopać nory.

Pozostawiony sam sobie i nie poddany odpowiedniej edukacji foksterier jest niszczycielem – rozszarpuje meble, drapie ściany, niszczy poduszki. Aby temu zapobiec już od szczeniaka należy podjąć się jego wychowania i dokładnie wyznaczyć granice. Dobrym rozwiązaniem jest również zapisanie psa do psiego przedszkola, gdzie jego wyjątkowy temperament zostanie ostudzony.

Aby uniknąć domowej demolki foksteriera należy też odpowiednio zmęczyć, dlatego idealnym opiekunem dla niego jest ktoś, kto uprawia sport lub spędza z psem dużo czasu na świeżym powietrzu. Sprawdzi się również w domu z dziećmi, z którymi będzie mógł figlować.

Jak pielęgnować foksteriera?

Bez względu na to czy wybierzemy odmianę szorstkowłosą czy krótkowłosą, obie wymagają podobnej pielęgnacji. W przypadku psa z długą sierścią należy go odpowiednio trymować, aby uniknąć kołtunienia sierści i problemów z oczami oraz uszami. Oba natomiast należy regularnie wyczesywać, ponieważ ze względu na swoje zamiłowania, w sierści foksterierów pełno jest patyków, liści czy ziemi.

Ważne są też wizyty kontrolne, a szczególną uwagę należy zwrócić na układ pokarmowy oraz oczy, które często łzawią. Foksteriery uwielbiają ruch, ale uwielbiają również dobrze zjeść. Bezwzględnie należy stosować karmę dobrej jakości, ale dozować ją odpowiednio do ruchu danego dnia, gdyż w innym wypadku psom tym może grozić delikatna nadwaga.

Choć na pierwszy rzut oka są to psy wyniosłe, niezależne, to bardzo przywiązują się do swoich właścicieli. Są przylepami, które w obronie swojego stada, za które mają opiekunów, są w stanie skoczyć w ogień. Są bardzo głośne i czujne dlatego przed zagrożeniem ostrzegają bardzo szybko i czekają na reakcję właściciela.

Foksteriery to idealne psy dla osób aktywnych, rodzin z dziećmi i właścicieli domów z ogródkiem. Jeśli zapewnimy im odpowiednią stymulację ruchową, odwdzięczą się miłością i opieką ostrzegając przed każdym zagrożeniem. Zdecydowanie odradzamy zakup foksteriera osobom, które szukają psa kanapowca, bo ten typ tak ma, że uwielbia zabawę oraz naukę.

Tagi: Polska