Swiatzwierzat.pl
Wnętrostwo u psa: przyczyny, rozpoznanie i leczenie

Pixabay.com

Wnętrostwo u psa: przyczyny, rozpoznanie i leczenie

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Wnętrostwo u psa nie powoduje bólu ani zmian zachowania. Naraża jednak pupila na nowotwory i dyskwalifikuje go z wystaw. Czym jest wnętrostwo u psa, jak je rozpoznać i wyleczyć? Czy wnętrostwo u psa zawsze musi być operowane?

Wnętrostwo u psa: na czym polega to schorzenie?

Wnętrostwo to wada polegająca na niezstąpieniu jąder do moszny. Jądra u psiego płodu kształtują się w jamie brzusznej i dopiero z czasem zstępują na swoje stałe miejsce – do worka mosznowego. Tylko na zewnątrz ciała, w zdrowej mosznie, jądra psa mogą pełnić swoje funkcje: produkować hormony i plemniki. W jamie brzusznej jest bowiem dla nich za ciepło, a zbyt wysoka temperatura zaburza funkcje jąder.

Każdy pies powinien mieć w mosznie dwa jądra. Brak jednego lub obu sugeruje wnętrostwo.

Wnętrostwo u psa polega na tym, że jego jądro zatrzymało się lub utknęło gdzieś w drodze z jamy brzusznej do moszny. Jądro wnętra – czyli psa z wnętrostwem – najczęściej zatrzymuje się gdzieś w pachwinie, rzadziej trafia pod skórę w okolicy moszny, ale nie w samej mosznie, czasem utyka jeszcze w jamie brzusznej. Zdarza się też tzw. wędrujące jądro u psa, czyli sytuacja, kiedy gruczoł przemieszcza się – raz jest w mosznie, raz wędruje poza nią.

Jeśli wnętrostwo u psa jest obustronne, czyli w mosznie brakuje obu jąder, to zwierzak pozostaje bezpłodny, dopóki choć jedno jądro nie zstąpi na swoje miejsce. Jądra poza moszną nie produkują plemników, ale nadal wytwarzają testosteron. Wnętrostwo nie powoduje więc najczęściej zaburzeń w rozwoju i dojrzewaniu psa.

Wnętrostwo u psa: przyczyny

Wnętrostwo u psa ma najczęściej przyczyny genetyczne. Niektóre rasy psów są bardziej predysponowane do wystąpienia wnętrostwa niż inne.

Wnętrostwo może też wystąpić, gdy na płód jeszcze w łonie matki oddziałują czynniki zaburzającego jego normalny rozwój, jak nadmiar estrogenu, niedobór androgenów, czy przyjęte przez sukę substancje chemiczne, np. nieodpowiednie leki lub pestycydy. Gdy rozwój kanałów pachwinowych, więzadeł, jądrowodów czy samych jąder płodu zostanie zaburzony, szczeniak może okazać się wnętrem.

Ponieważ wnętrostwo u psa ma podłoże genetyczne lub też wynika z nieprawidłowej opieki nad ciężarną suką, winą za jego wystąpienie u zwierząt rasowych obarcza się hodowcę. Nabywca rasowego szczeniaka, który okazał się wnętrem, może żądać od hodowcy odszkodowania – wnęter nie może przecież występować na wystawach ani nie nadaje się do dalszego rozrodu. Dlatego w przypadku profesjonalnych hodowli wnętrostwo u psa pojawia się bardzo rzadko, a psy wnętry nigdy nie są dopuszczane do dalszego rozrodu.

Wnętrostwo u psa: grupa zwiększonego ryzyka

Wnętrostwo występuje u mniej więcej 10% psów rasowych (co bardziej optymistyczne statystyki podają przedział między 1% a 10%). Im wyższy inbred danej rasy (czyli stopień krzyżowania wsobnego, powodującego ubożenie puli genetycznej), tym większe ryzyko wystąpienia wnętrostwa u psa.

Wnętrostwo u psa występuje stosunkowo najczęściej wśród zwierząt należących do ras: bokser, buldog angielski, chihuahua, cocker spaniel, husky, jamnik, maltańczyk, owczarek niemiecki, pekińczyk, pudel miniaturowy i toy, pomeranian, sznaucer miniaturowy, yorkshire terrier.

Wnętrostwo u psa: kiedy zacząć się martwić?

Każdy, kto hoduje psy lub też przygarnął kiedyś zupełnie małego pieska, jeszcze w wieku przedadopcyjnym, wie, że jądra u tych zwierząt zstępują do moszny dopiero po pewnym czasie od porodu. Czas ten zależy od rasy i rozmiarów psa – u małych piesków jądra zstępują później, nawet po kilku miesiącach. Rekordzistami pod tym względem są owczarki szetlandzkie, których jądra mogą zstąpić nawet dopiero po dwóch latach życia!

U większości zwierząt jednak jądra powinny zstąpić do moszny przed ukończeniem przez psiaka ośmiu tygodni życia.

Wnętrostwo u psa: diagnoza

Jeśli po mniej więcej dwóch miesiącach życia jądra psiaka nie zstąpiły do moszny, trzeba pokazać go weterynarzowi, który dokona wstępnych oględzin. Jeśli nie da się jednoznacznie zdiagnozować wnętrostwa, najczęściej po prostu czeka się kolejne dwa miesiące. Brak jąder w mosznie po ukończeniu czterech miesięcy życia u większości psów oznacza faktycznie wnętrostwo.

By zlokalizować „zgubione” jądro, weterynarz może wykonać badanie USG i RTG. Często gruczoł udaje się odnaleźć dzięki dokładnemu badaniu palpacyjnemu, czyli wymacaniu psa. U małych piesków badanie dotykowe jest jednak trudne, bo ich jądra się nieduże, gwałtowniej też reagują na zimno i stres, naturalnie cofając się bliżej lub w głąb ciała.

Wnętrostwo u psa: leczenie

Jeśli jądra u psa nie zstępują i nie ma nadziei, że jednak w końcu zstąpią same z siebie, należy przeprowadzić operację ich usunięcia.

W niektórych przypadkach, kiedy jądra utknęły stosunkowo płytko w kanałach pachwinowych, można sprowadzić je do moszny za pomocą powtarzanych regularnie masaży lub na drodze terapii hormonalnej.

Najczęściej jednak jedyny wyjściem jest operacyjne usunięcie jąder. Operację usunięcia jądra wykonuje się po mniej więcej ośmiu miesiącach życia u małych piesków i po pięciu miesiącach u dużych psów.

Wnętrostwo u psa: czy operacja jest konieczna?

Usunięcie niezstąpionych jąder u psa nie jest obowiązkowe, ale zalecane.

Niezstąpione jądra nie powinny być pozostawiane wewnątrz ciała psa. W przypadku gruczołów umieszczonych poza moszną znacznie rośnie ryzyko wystąpienia raka i skrętu jądra. Nowotwory jądra u wnętrów pojawiają się nawet 11 razy częściej niż u zdrowych psów! W dodatku operowanie na schowanych w ciele psa jądrach jest znacznie utrudnione.

Wnętrostwo u psa: koszt operacji

Cena operacji usunięcia niezstąpionego jądra u psa z wnętrostwem waha się w zależności od regionu, rodzaju anestetyku, położenia jądra i masy samego psa. Im większy pies, tym więcej trzeba zużyć na niego anestetyku, wacików, nici itp., co też oznacza większy koszt operacji.

Górna granica ceny za usunięcie niezstąpionego jądra lub jąder u psa z wnętrostwem to ok. 500 zł.

Wnętrostwo u psa: rozród psów z wnętrostwem

Psy z wnętrostwem nie powinny być dopuszczane do rozrodu, bo schorzenie może zostać przekazane ich potomstwu.

Związek Kynologiczny w Polsce stoi na stanowisku, że nie powinno się też dopuszczać do dalszego rozrodu ani matki, ani ojca psa z wnętrostwem, chyba że wnętrem okazał się tylko jeden piesek z miotu lub też udało się dokładnie ustalić pozaganetyczne przyczyny wystąpienia wnętrostwa u szczeniąt.

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >