Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Więź z kotem jest silniejsza, jeżeli jesteś kobietą? Zaskakujące wyniki badań
Agnieszka Kruk
Agnieszka Kruk 19.01.2019 16:24

Więź z kotem jest silniejsza, jeżeli jesteś kobietą? Zaskakujące wyniki badań

więź z kotem
Fot. unsplash.com @Alexander Andrews

Więź z kotem nie zawsze łatwo jest nawiązać. Zwierzęta te z natury nie walczą o względy ludzi, dlatego możemy mieć trudności w znalezieniu wspólnej komunikacji. Badania wykazują, że to kobiety mają największe szanse na prawdziwą przyjaźń z mruczkiem. Dlaczego? Wyniki badań są zaskakujące!

To prawda, że nie każdy człowiek powinien mieć kota. Zwierzęta te w odróżnieniu od psów, nie będą miały za przyjaciela każdego napotkanego człowieka. Chociaż wydaje się, że więź z kotem to kwestia spędzenia z nim dużej ilości czasu, to jest to nie prawda. Koty niekiedy same wybierają sobie osoby, z którymi chcą nawiązać bliższy kontakt.

Więź z kotem zależy od natury człowieka?

Mimo tego, że koty z reguły przyzwyczajają się do naszego towarzystwa, to nie zawsze czują z nami bliskość. Wszystkiemu winna jest natura, która spowodowała, że koty oczekują od człowieka czegoś, co mężczyźni nie zawsze są w stanie zaoferować. Co więcej, zwierzęta te mają zwyczaj, że raczej nie walczą o względy ludzi.

Paradoks polega na tym, że sami wybierają sobie przyjaciela, a to właśnie ludzie walczą, by nim zostać. Warto wspomnieć, że stoicki spokój kotów nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość i mimo tego, że starają się ‚olewać’ niektórych domowników, to w środku serca albo ich kochają, albo nienawidzą. Kto ma największe szanse na przyjaźń z kotem?

Czy stare koty czują silniejszą więź?

Naukowcy z Uniwerystetu Eötvös Loránd w Budapeszcie zainteresowali się relacją człowiek-kot i postanowili zbadać, która płeć ma większe szanse na przyjaźń z kotem. Na podstawie ankiety na 157 osobach postarali się wysunąć wnioski, dotyczące dopasowania emocjonalnego między człowiekiem a kotem. Swoje wyniki ustalili na podstawie zadawanych pytań.

Ankietowani mogli odpowiedzieć, czy czują, że ich koty chcą je pocieszyć, czy reagują na emocje oraz, czy ich zwierzęta rozpoznają, że są źli lub szczęśliwi. Okazało się, że największa więź między człowiekiem a zwierzęciem istnieje w relacji: kobieta i kot w podeszłym wieku.

Czy częsta rozmowa ze zwierzakiem poprawia wspólną więź?

W wyniku badań okazało się, że na dobrą relację, w dużej mierze wpływa to, że kobiety mają zwyczaj rozmawiać ze zwierzętami. Często tłumaczą im, dlaczego czegoś nie wolno, mówią o dobrych smakołykach czy… opowiadają o swoim dniu. Chociaż kot nie zazwyczaj nie rozumie, o co nam chodzi, to pozytywnie reaguje na taki rodzaj komunikacji.

Kobiety są bardziej empatyczne niż mężczyźni

Naukowcy słusznie zauważyli, że kobiety inaczej postrzegają rzeczywistość. Stwierdzili, że płeć żeńska jest bardziej empatyczna, a co za tym idzie, mają lepszą zdolność odczuwania stanów i myśli drugiego człowieka. Co prawda, nie tylko o ludzi chodzi, ale także o zwierzęta. Koty zauważają, że kobieta potrafi szybciej odczytać jego niewerbalne komunikaty, dlatego łatwiej nawiązują z nimi więź.

Czy koty odróżniają ton głosu?

Abstrahując od wyników tych konkretnych badań, możemy przytoczyć tu jeszcze kwestię ludzkiego głosu. Suzanne Schotz, która jest ekspertką od fonetyki na Uniwersytecie w Lund w Szwecji, uważa, że koty lepiej reagują na kobiety, ponieważ ton ich głosu jest wyższy. Co więcej, kobiety często mówią do kotów w charakterystyczny ‚dziecięcy’ sposób. Ma to sprzyjać wzajemnej komunikacji i tym samym polepszeniu relacji człowiek-kot.

Mężczyźni mniej delikatni?

Oprócz nadmiernej opiekuńczości i tonu głosu warto zauważyć, że kobiety są także bardziej delikatne od mężczyzn. Kociaki lubią być delikatne (ale z pazurem) drapane. Sposób, w jaki kobieta sprawiaj przyjemność mruczkowi, jest z pewnością inna, niż jak robi to mężczyzna. Oczywiście wynika to z tego, że męska dług jest silniejsza.

Natura sprawiła, że kobiety są bardziej opiekuńcze

Jak już wspominaliśmy, koty nie walczą o względy ludzi, jednak niekiedy lubią być w centrum uwagi, szczególnie w momentach, kiedy czegoś potrzebują. Co więcej, w ich naturze nie leży to, aby się prosić. W zależności od potrzeby operują barwą swojego głosu, by jak najszybciej przekazać nam swój komunikat. W tym momencie warto poruszyć kwestię nadmiernej opiekuńczości kobiet. Płeć ta szybciej reaguje na prośby i stara się spełnić oczekiwania. Koty niekiedy nie zdążą się upomnieć, a kobieta już zauważy, że mruczkowi brakuje jedzenia. Niewymuszona opieka za strony kobiet, będzie korzystnie wpływała na tworzenie dobrych relacji z mruczkiem.

Czy koty lubią bardziej delikatne osoby? Zobacz zdjęcia z faktami:

więź z kotem

Badania wykazały, że to kobiety nawiązują silniejszą więź z kotem.

więź z kotem

Na dobre relacje kot-człowiek wpływa rozmowa, która jest kierowana w stronę zwierzaka.

więź z kotem

Koty lepiej reagują na wysokie tony, dlatego kobiecy głos jest dla nich przyjemniejszy.

więź z kotem

Niewymuszona kobieca opieka wpływa na stworzenie silnej więzi między nią a kotem.

więź z kotem

Kobiety są bardziej empatyczne niż mężczyźni i inaczej postrzegają rzeczywistość. Koty zauważają, że kobieta potrafi szybciej odczytać jego niewerbalne komunikaty.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Krzysztof Jackowski przewidział co stanie się 1 lutego. Przerażające?
  2. Ile lat ma Ewa Kasprzyk? Gwiazda wygląda oszałamiająco!
  3. Jak zrobić piegi za pomocą henny? To dziecinnie proste