Weterynarze biją na alarm. Rośnie liczba zachorowań na parwowirozę wśród psów
Coraz więcej świeżo upieczonych właścicieli psów i nie tylko zjawia się w klinikach weterynaryjnych, skarżąc się na podobne objawy u swoich podopiecznych. Jak udało się ustalić brytyjskim weterynarzom, przyczyną dolegliwości jest parwowiroza, znana także jako psi tyfus. Wyniki badań przeprowadzonych w ponad 60 gabinetach na terenie Wielkiej Brytanii nie napawają optymizmem.
Firma Vets Now donosi, że w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku w samej Wielkiej Brytanii zaobserwowano gwałtowny wzrost zachorowań na parwowirozę wśród psów. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną niebezpiecznego zjawiska jest bagatelizowanie konieczności szczepień i zaniedbywaniu standardów bezpieczeństwa przez opiekunów zwierząt.
Pilny apel do wszystkich opiekunów czworonogów
W 2021 roku odnotowano aż 129% wzrost zachorowań na parwowirusy w porównaniu z ubiegłym rokiem. Co gorsza, z badań wynika, że aż 45% właścicieli nie zgłosiło swoich podopiecznych na obowiązkowe szczepienia ochronne. Może być to spowodowane ograniczeniami i utrudnieniami w związku z pandemią COVID-19.
Lekarze ostrzegają przed ryzykiem wystąpienia epidemii i zapewniają, że sytuacja nie ulegnie poprawie, jeśli właściciele w dalszym ciągu będą lekceważyć swoje obowiązki i wykazywać luźne podejście do szczepień.
W trosce o dobre samopoczucie i zdrowie pupili, weterynarze zachęcają właścicieli do upewnienia się, że ich zwierzęta są zaszczepione, a także zachowanie ostrożności, gdy znajdują się poza domem, aby uniknąć potencjalnych źródeł infekcji.
Należy przypomnieć, że każdy opiekun czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Dotyczy to przede wszystkim szczepień przeciwko wściekliźnie. Niedopełnienie obowiązku jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.
Co to jest parwowiroza i czym się objawia?
Parwowiroza jest wysoce śmiertelną chorobą zakaźną, która atakuje głównie szczenięta i młode psy do 6 miesiąca życia. Jej ofiarą mogą także paść psy dorosłe, które nie zostały poddane szczepieniom.
Parwowiroza wywoływana jest przez wirus z rodziny Parvoviridae CPV-2 (canine parvovirus type 2). Zazwyczaj źródłem zakażenia jest kał, ślina, mocz oraz wymiociny chorych zwierząt. Oznacza to, że niezaszczepiony pies może zakazić się poprzez kontakt z przedmiotami, z którymi stykał się zakażony osobnik.
Najczęstszymi objawami psiego tyfusu są ostre dolegliwości jelitowe - wodniste biegunki zawierające duże ilości krwi, nawracające wymioty, odgłosy przelewania wody w brzuchu, a oprócz tego silna ospałość, osowiałość, apatia, brak pragnienia i apetytu, przyspieszony oddech oraz spadek masy ciała.
Warto zaznaczyć, że parwowirusy mogą być również przenoszone przez zwierzęta przechodzące zakażenie bezobjawowo, stąd tak ważne jest szczepienie czworonogów w pierwszych tygodniach życia. Pamiętajmy, że w przypadku szczeniąt zakażenie parwowirozą może skończyć się dla nich śmiercią.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
-
Niebezpieczny pożar butli z gazem w Strzelcach Krajeńskich. Strażak uratował psa
-
Ruch na Wisłostradzie wstrzymany. Policja eskortowała rodzinę nurogęsi
-
Sówka pierwszy raz została wykąpana. Jej zdjęcia robią furorę w sieci