Swiatzwierzat.pl
Weterynarz

Pixabay.com

Weterynarz – jak znaleźć tego najlepszego?

28 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Dominika Stańczyk

Udostępnij:

Posiadanie zwierząt w domu – szczególnie w miastach – sprawiło, że zawód lekarza weterynarii zyskał na popularności. Znalezienie gabinetu nie jest już takie trudne, ale narodziło nowe problemy – czy to odpowiedni lekarz? Cz

Niejeden właściciel psa czy kota miał okazję przekonać się, że weterynarz weterynarzowi nierówny. Wpływ ma na to – podobnie jak w przypadku lekarzy dla ludzi – zarówno powołanie, umiejętności, jak i chęć zarobku. Na szczęście istnieją sposoby weryfikacji umiejętności, a w dobie Internetu sprawdzenie opinii jest bardzo szybkie i proste!

Weterynarz – czym kierować się podczas wyboru

Podobnie jak w przypadku lekarzy dla ludzi, również lekarze weterynarii mają swoje specjalizacje. Choć każdy weterynarz musi mieć wiedzę ogólną dotyczącą każdego zwierzęcia – w tym także człowieka – to w przypadku jednych gatunków radzi sobie lepiej niż przy innych.

Warto zatem dowiedzieć się, czy gabinet weterynarii obok naszego domu specjalizuje się w zwierzętach domowych takich jak koty i psy, a może w gryzoniach lub ptakach, a być może w zwierzętach hodowlanych, do których zaliczamy np. krowy.

Może się okazać, że choć diagnozowanie psa nie idzie weterynarzowi najlepiej, to w przypadku leczenia papug falistych będzie najlepszym specjalistą w kraju. Oceniać umiejętności powinniśmy zatem rzetelnie.

Jak sprawdzić czy weterynarz obok mnie rzeczywiście jest dobry?

Studia weterynaryjne to jeden z najtrudniejszych kierunków w Polsce. Wszyscy studenci zobowiązani są do zajęć z anatomii oraz podstawowych chorób nie tylko psów i kotów lecz również ludzi, zwierząt kopytnych, dzikich, gadów, płazów czy ptaków. Ich wiedza jest bardzo szeroka i dopiero po wybraniu odpowiedniej specjalizacji, uszczegółowiona.

Informacje na temat poszczególnych gabinetów weterynaryjnych dostępne są w Internecie. Można sprawdzić je na profilu lekarza, jak i za pośrednictwem popularnej przeglądarki. Czytając je warto zwrócić uwagę przede wszystkim na oceny negatywne – czego dotyczyły, jakie zwierzę nie zostało wyleczone oraz w jakich okolicznościach.

Zdarza się, że negatywne opinie pisane były pod wpływem emocji – zwierzę zostało otrute, miało nieuleczalną chorobę, zdarzył się wypadek. Weterynarz nie jest cudotwórcą i nie każdy przypadek jest w stanie uratować. Popełnia też błędy – zwierzę ciężej jest zdiagnozować, gdyż nie mówi gdzie i co go boli, a jedyną wskazówką dla lekarza jest dokładny wywiad właściciela oraz ewentualne badania.

Po opiniach dostępnych w Internecie dowiemy się także, jakimi zwierzętami zajmuje się konkretny lekarz. W gabinetach często pracują różni weterynarze, dlatego też jedni mogą być oceniani lepiej, drudzy gorzej.

Dobrym źródłem informacji jest także platforma sąsiedzka. Od lat wiadomo, że najlepsze informacje przekazywane są z ust do ust, dlatego możemy też podpytać innych właścicieli zwierząt gdzie leczą swoich podopiecznych i czy są zadowoleni z wyboru.

Czy weterynarz powinien pokierować mnie do innego gabinetu?

Lekarz weterynarii to pojęcie ogólne. Wśród osób dbających o zdrowie zwierząt mamy też chirurgów, internistów czy kardiologów. Każdy z nich wyspecjalizował się w konkretnej dziedzinie i mimo możliwości i umiejętności postawienia diagnozy nie zawsze jest w stanie przeprowadzić konkretny zabieg. Zdarza się, że nasz lekarz prowadzący z konkretnym schorzeniem skieruje nas do swojej konkurencji.

Niektórzy z właścicieli zwierząt odbierają to jako atak lub potwierdzenie braku umiejętności, a taka cecha u weterynarza to wręcz oznaka jego troski o dobro naszego pupila. Jeśli wie, że w okolicy jest ktoś, kto lepiej poradzi sobie z chorobą futrzaka, przekierowanie do takiej osoby świadczy o poważnym podejściu do pacjenta.

Znalezienie odpowiedniego weterynarza nie jest łatwe, ale Internet bardzo ułatwia nam sprawdzenie opinii, a także specjalizacji. Dzięki temu wiemy, że czasem warto nadłożyć drogi aby mieć pewność, że nasz pupil będzie dobrze leczony.

Podobne artykuły

motor

Aktualności

Mężczyzna ciągnął psa za motorem, interweniowali świadkowie. Sprawa przybrała jednak nieoczekiwany obrót

Czytaj więcej >
dinozaur

Aktualności

Internet oszalał na punkcie dziwnego nagrania. Mieszkanka Florydy nie ma wątpliwości: "To był dinozaur"

Czytaj więcej >
motory

Aktualności

Muskuły, brody, grzmiące silniki i wielkie serca. Ruszył coroczny rajd charytatywny dla zwierząt

Czytaj więcej >

Aktualności

Potrącił psa i nawet się nie zatrzymał. Internauci wzięli sprawy z swoje ręce, czy pozostanie bezkarny?

Czytaj więcej >

Aktualności

Tragiczny finał wizyty u psiego fryzjera. Suczka odeszła w męczarniach, zatrważające szczegóły

Czytaj więcej >
smutek

Aktualności

Odszedł wierny przyjaciel prezydenta USA Joe Bidena. Biały Dom wydał wzruszające oświadczenie

Czytaj więcej >