Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Weterynarz – jak znaleźć tego najlepszego?
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 28.12.2020 01:00

Weterynarz – jak znaleźć tego najlepszego?

Weterynarz
Pixabay.com

Niejeden właściciel psa czy kota miał okazję przekonać się, że weterynarz weterynarzowi nierówny. Wpływ ma na to – podobnie jak w przypadku lekarzy dla ludzi – zarówno powołanie, umiejętności, jak i chęć zarobku. Na szczęście istnieją sposoby weryfikacji umiejętności, a w dobie Internetu sprawdzenie opinii jest bardzo szybkie i proste!

Weterynarz – czym kierować się podczas wyboru

Podobnie jak w przypadku lekarzy dla ludzi, również lekarze weterynarii mają swoje specjalizacje. Choć każdy weterynarz musi mieć wiedzę ogólną dotyczącą każdego zwierzęcia – w tym także człowieka – to w przypadku jednych gatunków radzi sobie lepiej niż przy innych.

Warto zatem dowiedzieć się, czy gabinet weterynarii obok naszego domu specjalizuje się w zwierzętach domowych takich jak koty i psy, a może w gryzoniach lub ptakach, a być może w zwierzętach hodowlanych, do których zaliczamy np. krowy.

Może się okazać, że choć diagnozowanie psa nie idzie weterynarzowi najlepiej, to w przypadku leczenia papug falistych będzie najlepszym specjalistą w kraju. Oceniać umiejętności powinniśmy zatem rzetelnie.

Jak sprawdzić czy weterynarz obok mnie rzeczywiście jest dobry?

Studia weterynaryjne to jeden z najtrudniejszych kierunków w Polsce. Wszyscy studenci zobowiązani są do zajęć z anatomii oraz podstawowych chorób nie tylko psów i kotów lecz również ludzi, zwierząt kopytnych, dzikich, gadów, płazów czy ptaków. Ich wiedza jest bardzo szeroka i dopiero po wybraniu odpowiedniej specjalizacji, uszczegółowiona.

Informacje na temat poszczególnych gabinetów weterynaryjnych dostępne są w Internecie. Można sprawdzić je na profilu lekarza, jak i za pośrednictwem popularnej przeglądarki. Czytając je warto zwrócić uwagę przede wszystkim na oceny negatywne – czego dotyczyły, jakie zwierzę nie zostało wyleczone oraz w jakich okolicznościach.

Zdarza się, że negatywne opinie pisane były pod wpływem emocji – zwierzę zostało otrute, miało nieuleczalną chorobę, zdarzył się wypadek. Weterynarz nie jest cudotwórcą i nie każdy przypadek jest w stanie uratować. Popełnia też błędy – zwierzę ciężej jest zdiagnozować, gdyż nie mówi gdzie i co go boli, a jedyną wskazówką dla lekarza jest dokładny wywiad właściciela oraz ewentualne badania.

Po opiniach dostępnych w Internecie dowiemy się także, jakimi zwierzętami zajmuje się konkretny lekarz. W gabinetach często pracują różni weterynarze, dlatego też jedni mogą być oceniani lepiej, drudzy gorzej.

Dobrym źródłem informacji jest także platforma sąsiedzka. Od lat wiadomo, że najlepsze informacje przekazywane są z ust do ust, dlatego możemy też podpytać innych właścicieli zwierząt gdzie leczą swoich podopiecznych i czy są zadowoleni z wyboru.

Czy weterynarz powinien pokierować mnie do innego gabinetu?

Lekarz weterynarii to pojęcie ogólne. Wśród osób dbających o zdrowie zwierząt mamy też chirurgów, internistów czy kardiologów. Każdy z nich wyspecjalizował się w konkretnej dziedzinie i mimo możliwości i umiejętności postawienia diagnozy nie zawsze jest w stanie przeprowadzić konkretny zabieg. Zdarza się, że nasz lekarz prowadzący z konkretnym schorzeniem skieruje nas do swojej konkurencji.

Niektórzy z właścicieli zwierząt odbierają to jako atak lub potwierdzenie braku umiejętności, a taka cecha u weterynarza to wręcz oznaka jego troski o dobro naszego pupila. Jeśli wie, że w okolicy jest ktoś, kto lepiej poradzi sobie z chorobą futrzaka, przekierowanie do takiej osoby świadczy o poważnym podejściu do pacjenta.

Znalezienie odpowiedniego weterynarza nie jest łatwe, ale Internet bardzo ułatwia nam sprawdzenie opinii, a także specjalizacji. Dzięki temu wiemy, że czasem warto nadłożyć drogi aby mieć pewność, że nasz pupil będzie dobrze leczony.

Tagi: Polska