Warczenie psa: co oznacza i jak na nie reagować?
Warczenie psa: co oznacza?
Warczenie psa nie oznacza, że zwierzak wypowiedział komuś wojnę i zaraz rzuci mu się do gardła. Przeciwnie: gdy pies warczy, daje znać, że może zaatakować, ale wcale nie chce. Psów nie obowiązuje przecież zasada strzału ostrzegawczego. Gdy naprawdę chcą atakować, atakują. Warczenie to więc nie zapowiedź ataku, ale raczej próba uniknięcia go przez danie wyraźnego komunikatu: teraz jest źle i może się skończyć źle, jeśli nie odpuścisz. Warczenie jest dobre: oznacza, że jeszcze można zażegnać konflikt.
Psy warczą w reakcji na stres związany z daną sytuacją. W zależności od tego, kiedy pies warczy, można się w miarę łatwo zorientować, co jest przyczyną stresu u zwierzaka. Pies warczy, gdy ktoś zbliża się do furtki? Pilnuje swojego terytorium i ostrzega intruzów. Pies warczy, gdy ktoś zbliża się do jego miski? Jest zazdrosny o jedzenie. Psy warczą na siebie? Widać nie przypadły sobie do gustu.
Warczenie psa: jak czytać psie sygnały?
Warczenie psa nie jest przyjemne i nikt go nie lubi, a opiekunowie podejmują nieraz pochopne decyzje i wdrażają niewłaściwe metody wychowawcze, żeby tylko szybko wyeliminować warczenie u swojego pupila.
Nic dziwnego – warczenie nie ma być przyjemne, to akt desperacji i ostatnia próba zażegnania otwartej walki. By nie dopuścić do tego, aby pies warczał, najlepiej nie doprowadzać go do tego desperackiego aktu. Można to zrobić, odczytując psią mowę ciała.
Warczenie to ostatni z sygnałów stresu, wysyłanych przez psa. Jest ich kilka. Odrobina wprawy w obserwacji pupila wystarczy, by jego opiekun w porę odczytał sygnały stresu, wysyłane przez zwierzę, i rozwiązał stresującą sytuację, zanim pies ucieknie się do warczenia.
Jakie sygnały stresu wysyła pies? Gdy zwierzak czuje się w danej sytuacji niepewnie, najczęściej staje się czujny, a jego ciało napina się. Zaniepokojony pies często odwraca głowę, by nie patrzeć na źródło stresu i nie rzucać wyzwania przeciwnikowi. Typową reakcją psa na stres jest też ziewanie i oblizywanie pyska. Gdy zauważysz, że Twój pies ziewa w czasie spotkania z innym czworonogiem, nie oznacza to, że znudził się spacerem. Ziewanie to znak, że Twój pies nie polubił drugiego zwierzaka i silnie się niepokoi.
Dopiero gdy wzmożona czujność, napięcie ciała, ziewanie i oblizywanie zostaną zignorowane, a problem nie zniknie, pies zacznie warczeć, ostrzegając w ten sposób, że czuje się bardzo niekomfortowo i może zacząć gryźć.
Warczenie psa: jak na nie reagować?
Warczenie psa to więc nie ostrzeżenie przed atakiem, lecz komunikat mający na celu uniknięcie przemocy. Jeśli zareagujemy odpowiednio, przyczyna stresu u psa ustąpi, a zwierzak poczuje się lepiej i przestanie warczeć.
Zazwyczaj najlepszą reakcją na warczenie psa jest ustąpienie i odsunięcie się. Zwiększenie dystansu stanowi jasny przekaz, że nie dążymy do konfrontacji. Jeśli pies warczy na człowieka, człowiek powinien wycofać się o parę kroków i zachować spokój, by dać zwierzakowi do zrozumienia, że nie grozi mu niebezpieczeństwo. Jeśli nasz pies warczy na innego psa, należy odciągnąć go kawałek, tym samym przerywając niechciane spotkanie i zażegnując konflikt.
Warczenie psa: czy ustępstwo nie psuje charakteru zwierzaka?
Wielu właścicieli psów rozumie, że pies warczy, gdy jest mu źle, ale jednocześnie nie chce ustępować przed warczącym zwierzakiem, by nie psuć jego charakteru, nie uczyć go, że warczenie popłaca.
To niepotrzebne obawy. Wycofanie się przed warczącym psem nie jest oznaką słabości, bo psy bardzo rzadko warczą tylko po to, by okazać swoją dominację. Warczenie psa jest ostrzeżeniem, i to ostatnim z ciągu ostrzegawczych zachowań, i ma doprowadzić do zniknięcia czynnika stresującego. Jeśli wycofasz się przed warczącym psem, odczuje on przede wszystkim ulgę, a nie satysfakcję z tego, że narzucił swoją wolę człowiekowi.