Swiatzwierzat.pl
Warczenie psa: co oznacza i jak na nie reagować?

Pixabay.com

Warczenie psa: co oznacza i jak na nie reagować?

20 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Warczenie psa to ważny sygnał, którego nie wolno ignorować. Nie należy jednak się go bać ani próbować wybić psu z głowy. Warczenie psa należy odpowiednio odczytać. Jak rozumieć warczenie psa, jak na nie reagować i czego nie robić, kiedy pies

Warczenie psa: co oznacza?

Warczenie psa nie oznacza, że zwierzak wypowiedział komuś wojnę i zaraz rzuci mu się do gardła. Przeciwnie: gdy pies warczy, daje znać, że może zaatakować, ale wcale nie chce. Psów nie obowiązuje przecież zasada strzału ostrzegawczego. Gdy naprawdę chcą atakować, atakują. Warczenie to więc nie zapowiedź ataku, ale raczej próba uniknięcia go przez danie wyraźnego komunikatu: teraz jest źle i może się skończyć źle, jeśli nie odpuścisz. Warczenie jest dobre: oznacza, że jeszcze można zażegnać konflikt.

Psy warczą w reakcji na stres związany z daną sytuacją. W zależności od tego, kiedy pies warczy, można się w miarę łatwo zorientować, co jest przyczyną stresu u zwierzaka. Pies warczy, gdy ktoś zbliża się do furtki? Pilnuje swojego terytorium i ostrzega intruzów. Pies warczy, gdy ktoś zbliża się do jego miski? Jest zazdrosny o jedzenie. Psy warczą na siebie? Widać nie przypadły sobie do gustu.

Warczenie psa: jak czytać psie sygnały?

Warczenie psa nie jest przyjemne i nikt go nie lubi, a opiekunowie podejmują nieraz pochopne decyzje i wdrażają niewłaściwe metody wychowawcze, żeby tylko szybko wyeliminować warczenie u swojego pupila.

Nic dziwnego – warczenie nie ma być przyjemne, to akt desperacji i ostatnia próba zażegnania otwartej walki. By nie dopuścić do tego, aby pies warczał, najlepiej nie doprowadzać go do tego desperackiego aktu. Można to zrobić, odczytując psią mowę ciała.

Warczenie to ostatni z sygnałów stresu, wysyłanych przez psa. Jest ich kilka. Odrobina wprawy w obserwacji pupila wystarczy, by jego opiekun w porę odczytał sygnały stresu, wysyłane przez zwierzę, i rozwiązał stresującą sytuację, zanim pies ucieknie się do warczenia.

Jakie sygnały stresu wysyła pies? Gdy zwierzak czuje się w danej sytuacji niepewnie, najczęściej staje się czujny, a jego ciało napina się. Zaniepokojony pies często odwraca głowę, by nie patrzeć na źródło stresu i nie rzucać wyzwania przeciwnikowi. Typową reakcją psa na stres jest też ziewanie i oblizywanie pyska. Gdy zauważysz, że Twój pies ziewa w czasie spotkania z innym czworonogiem, nie oznacza to, że znudził się spacerem. Ziewanie to znak, że Twój pies nie polubił drugiego zwierzaka i silnie się niepokoi.

Dopiero gdy wzmożona czujność, napięcie ciała, ziewanie i oblizywanie zostaną zignorowane, a problem nie zniknie, pies zacznie warczeć, ostrzegając w ten sposób, że czuje się bardzo niekomfortowo i może zacząć gryźć.

Warczenie psa: jak na nie reagować?

Warczenie psa to więc nie ostrzeżenie przed atakiem, lecz komunikat mający na celu uniknięcie przemocy. Jeśli zareagujemy odpowiednio, przyczyna stresu u psa ustąpi, a zwierzak poczuje się lepiej i przestanie warczeć.

Zazwyczaj najlepszą reakcją na warczenie psa jest ustąpienie i odsunięcie się. Zwiększenie dystansu stanowi jasny przekaz, że nie dążymy do konfrontacji. Jeśli pies warczy na człowieka, człowiek powinien wycofać się o parę kroków i zachować spokój, by dać zwierzakowi do zrozumienia, że nie grozi mu niebezpieczeństwo. Jeśli nasz pies warczy na innego psa, należy odciągnąć go kawałek, tym samym przerywając niechciane spotkanie i zażegnując konflikt.

Warczenie psa: czy ustępstwo nie psuje charakteru zwierzaka?

Wielu właścicieli psów rozumie, że pies warczy, gdy jest mu źle, ale jednocześnie nie chce ustępować przed warczącym zwierzakiem, by nie psuć jego charakteru, nie uczyć go, że warczenie popłaca.

To niepotrzebne obawy. Wycofanie się przed warczącym psem nie jest oznaką słabości, bo psy bardzo rzadko warczą tylko po to, by okazać swoją dominację. Warczenie psa jest ostrzeżeniem, i to ostatnim z ciągu ostrzegawczych zachowań, i ma doprowadzić do zniknięcia czynnika stresującego. Jeśli wycofasz się przed warczącym psem, odczuje on przede wszystkim ulgę, a nie satysfakcję z tego, że narzucił swoją wolę człowiekowi.

Warczenie psa: karcenie nic nie daje

Poza tym, jak należy reagować na warczenie psa, warto też wiedzieć, jak reagować nie należy.

Przede wszystkim nie należy oduczać psa warczenia. Jeśli pies będzie karcony za warczenie, to faktycznie przestanie to robić, ale nie przestanie odczuwać emocji, które do warczenia prowadzą. Skoro warczenie to wysyłany przez psa sygnał ostrzegawczy i prośba o zmianę sytuacji, to wyeliminowanie warczenia eliminuje ten ważny sygnał. Pies oduczony warczenia nie będzie miał jak zakomunikować, że czuje się zagrożony i w sytuacji silnego stresu zostanie mu już tylko jedna reakcja – atak.

Jak w takim razie sprawić, by pies przestał warczeć w kłopotliwych sytuacjach, np. kiedy tylko ktoś przejdzie w pobliżu jego miski?

Warczenie psa: usuń przyczynę problemu

Jeśli warczenie psa przerodziło się w realny problem, bo np. jest częste i kłopotliwe dla otoczenia, należy zidentyfikować i usunąć przyczynę tego zachowania u psa, czyli stres wywołany jakąś konkretną sytuacją.

Najlepszym sposobem na zwalczenie stresu u psa jest przeciwwarunkowanie, czyli zmiana jego skojarzeń i reakcji na dany bodziec. Jeśli pies warczy, kiedy tylko ktoś znajdzie się w pobliżu jego miski, niepokojąc domowników i strasząc gości, należy sprawić, poprzez przeciwwarunkowanie, by obecność kogoś innego przy misce przestała psa stresować.

Przeciwwarunkowanie to powolny proces, wymagający delikatności i rozwagi. Polega, z grubsza rzecz biorąc, na przyzwyczajaniu psa do stresującego go bodźca i pokazywaniu mu, że stres jest niepotrzebny.

W przypadku psa warczącego psy misce, przeciwwarunkowanie będzie polegało na nagradzaniu go za każdym razem, gdy zachowuje spokój i nie warczy. Trening będzie wymagał od opiekuna stopniowego zbliżania się do psa i jego miski, oraz nagradzania zwierzaka smakołykami za każdym razem, gdy pies nie reaguje warczeniem. Opiekun powinien zbliżać się do psa powoli, tylko kawałek w każdej kolejnej sesji treningowej. W końcu nadejdzie moment, gdy opiekun będzie mógł stanąć koło psa i jego miski, nie budząc u zwierzaka obawy, a więc też nie wywołując warczenia.

Różne sytuacje stresujące psa będą wymagać różnego podejścia do przeciwwarunkowania. Na przykład jeśli Twój pies nie lubi innych czworonogów, na spacerze omijaj je łukiem, prowadząc swojego pupila na smyczy w takiej odległości od obcych psów, by nie czuł się zaniepokojony. Gdy już miniecie obcego psa, wróćcie na ścieżkę. Jeśli Twój pies zachowywał się spokojnie w czasie mijanki, daj mu w nagrodę smakołyk. Z czasem pies nauczy się mijania obcych zwierzaków po łuku, bez stresu i warczenia na siebie.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >