Swiatzwierzat.pl
Ugryzienie przez kota. Jak je zaleczyć i jak mu zapobiec?

Pixabay.com

Ugryzienie przez kota. Jak je zaleczyć i jak mu zapobiec?

22 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Ugryzienie przez kota rzadko wygląda poważnie, ale może mieć poważne konsekwencje. Ugryzienie przez kota może dać dostęp do naszego organizmu groźnym zoonozom – wściekliźnie i bartonellozie. Dowiedz się, jak zapobiec ugryzieniu przez kota, jak opatr

Ugryzienie przez kota: czemu koty gryzą?

Koty domowe rzadko dotkliwie gryzą ludzi. Gryzienie to w przypadku kota ostateczność. Zwierzęta te instynktownie unikają otwartej konfrontacji i walki. Zamiast starcia z przeciwnikiem na kły i pazury, zwłaszcza gdy jest tak duży jak człowiek, koty wolą raczej wycofać się i ukryć w niedostępnym miejscu gdzieś wysoko.

To nie znaczy, że kot nie umie używać swoich zębów w walce. Rzadko bo rzadko, ale jednak w naturze dochodzi między kocurami do walk, np. o terytorium. Gryzienie i drapanie to niezbędne kocie umiejętności, używane sporadycznie w bójkach, ale przede wszystkim do polowania. Kot już w pierwszych miesiącach życia uczy się, jak wybrać, zaskoczyć i zabić ofiarę. Koty zabijają swe ofiary, wgryzając się w ich karki i rozrywając im brzuchy za pomocą pazurów na tylnych łapach.

Koty domowe rzadko polują, ale lubią bawić się w polowanie. Kocięta w zabawie najchętniej symulują właśnie polowanie - zasadzenie się na ofiarę, błyskawiczny atak z zaskoczenia i zabójcze ugryzienie połączone z kopaniem tylnymi łapkami. Jeśli kociak ma do upolowania pluszową przynętę na wędce, to nie ma kłopotu. Zdarza się jednak, że opiekunowie bawią się z kociętami za pomocą gołych rąk – wtedy to ich ręka staje się dla zwierzątka ofiarą, w której należy zatopić zęby. Wiele kotów lubi też droczyć się z ludźmi, podgryzając im pięty i łydki, najchętniej, gdy ci niosą akurat tacę z herbatą albo bezcenną wazę.

Koty gryzą więc ludzi przede wszystkim w zabawie i najczęściej rozumieją, że nie powinny zatapiać zębów zbyt głęboko. Mimo to, ugryzienia przez kota nie należy ignorować.

Ugryzienie przez kota: co robić, gdy kot nie puszcza?

Poirytowane czy przestraszone koty najczęściej gryzą szybko i krótko, by zadać ból i uwolnić się od przeciwnika – może nim być np. zbyt nachalnie głaszcząca ludzka ręka. Jeśli jednak kot da się ponieść zabawie i faktycznie postanowi ukatrupić swoją ofiarę – czyli rękę opiekuna – może ugryźć ją tak, jak zabija mysz – mocno i głęboko. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku kotów, które zbyt szybko zostały zabrane od mamy i rodzeństwa i nie nauczyły się, jak mocno należy gryźć w zabawie.

Jeśli kot wbił zęby w Twoją dłoń czy ramię, nie bij go ani nie próbuj strząsnąć – kot tylko mocniej zaciśnie szczęki, a rana się poszerzy. Postaraj się raczej rozluźnić dłoń, przestań się poruszać. Jeśli kot ugryzł Cię w ramię, nie próbuj go wyrwać spomiędzy kocich zębów, ale raczej wsuń je nawet nieco głębiej między szczęki zwierzaka, tak by same się otworzyły.

Ugryzienie przez kota: ocena szkody

Ugryzienie kota najczęściej nie pozostawia ziejącej rany, bo koty mają drobne zęby, a ucisk ich szczęk nie jest tak duży, jak u psów. W naturze kocie ugryzienie to precyzyjne narzędzie mordu, zadawane najchętniej w gardło lub kark. Koty gryzą więc drobno, ale głęboko. Inaczej gryzą psy – one mają potężne szczęki do rozrywania ciała. Ugryzienie psa wygląda więc gorzej, ale najczęściej jest płytsze niż kocie.

Nie należy ignorować krwawych kropek na dłoniach czy piętach po ugryzieniu przez kota. Wprawdzie kocia ślina ma właściwości antybakteryjne – dlatego koty liżą własne rany – ale też w ich pyskach żyje i rozwija się całe mnóstwo bakterii. Gdy kocie zęby przebiją skórę człowieka, do jego tkanek dostaje się więc nie tylko ślina, ale też wiele drobnoustrojów, potencjalnie mogących wywołać zakażenie.

Jeśli ugryzł Cię kot, sprawdź najpierw, jak głębokie jest ugryzienie. Zorientuj się też, czy kocie zęby nie dosięgnęły przypadkiem ścięgien lub stawów – tak może być w przypadku ugryzienia przez kota w dłoń czy nadgarstek. Jeśli bakterie dostaną się do tkanek w ścięgnach i stawach, mogą wywołać bolesne dolegliwości i trudno będzie się ich pozbyć. Oczyszczenie takiej rany może nawet wymagać zabiegu chirurgicznego.

Ugryzienie przez kota: pierwsza pomoc

Niezależnie od tego, czy kot tylko szybko dziabnął, czy ugryzł mocno i głęboko, ranę należy przemyć i zdezynfekować, choćby za pomocą wacika nasączonego wodą utlenioną.

Następnie pozwól krwi płynąć – w ten sposób wypłukane zostaną z rany przekazane przez kota bakterie.

Gdy krwawienie ustanie, posmaruj ranę maścią z antybiotykiem. Maści takie dostępne są bez recepty w aptekach i powinny znajdować się w domowej apteczce każdego kociarza.

Na koniec załóż na skaleczenie jałowy opatrunek.

Ugryzienie przez kota: wypatruj objawów

Obserwuj miejsce ugryzienia. W przypadku zakażenia bakteryjnego po niedługim czasie od ugryzienia przez kota dojdzie do opuchlizny w miejscu, w którym wbiły się kocie zęby. Pojawienie się opuchlizny to sygnał, że trzeba udać się do lekarza. Także inne objawy – odrętwienie, utrata czucia czy skórna wysypka w miejscu ugryzienia oraz gorączka – powinny stanowić jasny sygnał, że trzeba skonsultować się z lekarzem.

Ugryzienie przez kota: kiedy zwłaszcza trzeba iść do lekarza?

Jeśli ugryzł Cię własny kot, to pół biedy – znasz (a przynajmniej powinieneś znać) stan zdrowia swojego zwierzaka i dbasz (a w każdym razie powinieneś dbać) o to, by pupil miał komplet szczepień.

Jeśli jednak zdarzyło się tak, że ugryzł Ci nieznany zwierzak, np. niewdzięczny dachowiec, którego poczęstowałeś z ręki kawałkiem kiełbasy, powinieneś udać się do lekarza. Lekarz oceni, czy należy zrobić Ci serię zastrzyków przeciw wściekliźnie.

Inna zoonoza (choroba odzwierzęca), którą często koty zarażają ludzi, to tzw. choroba kociego pazura, czyli bartonelloza. Na szczęście bartonelloza najczęściej daje tylko objawy skórne po ok. tygodniu od ugryzienia i przechodzi sama w ciągu kolejnych dwóch tygodni. Bywa jednak i tak, że niektóre osoby przechodzą bartonellozę ciężko – mają gorączkę, ból gardła i podbrzusza, czasem powiększają im się węzły chłonne, śledziona i wątroba. Takie osoby nie powinny ignorować objawów, bo mogą potrzebować terapii antybiotykami.

Ugryzienie przez kota: jak uniknąć pokąsania?

By uniknąć ugryzienia przez kota w zabawie, należy przed wszystkim bawić się z nim w symulację polowania za pomocą przynęty na wędce, a nie własnej dłoni. Nawet najlepiej ułożony kot może się czasem zapomnieć i ugryźć Cię mocniej niż się umawialiście. Jeśli jednak kot został nauczony zabawy z ręką, możesz mu pokazać, że gryzienie jest niedopuszczalne. Gdy ugryzie Cię w rękę, krzyknij z bólu (jeśli jesteś twardzielem, to przynajmniej udawaj, że Cię boli) i natychmiast zakończ zabawę. Kot nauczy się w końcu, że gryzienie przerywa uciechę. Im młodszy kot, tym szybciej pojmie zasady zabawy.

Aby kot nie ugryzł Cię w samoobronie, musisz umieć odczytywać jego mowę ciała. Kot ostrzega, że nie chce być dotykany, w sposób bardzo czytelny. Jeży się, kładzie uszy po sobie, syczy lub parska. Ostrzegawczo unosi łapę do góry. Wszystko to jasne sygnały, że zwierzak nie życzy sobie fizycznego kontaktu i jeśli opiekun mimo wszystko wyciągnie rękę do kota, to kot mu tę rękę udziabie.

Jeśli z kolei doszło do bójki między kotami i chcesz je rozdzielić bez ryzyka ugryzienia, to nie pchaj ręki w środek tornada z zębów i pazurów, tylko narób hałasu. Nagły huk to najczęściej dość, by walczące koty podskoczyły na sztywnych łapach, a potem uciekły w przeciwnych kierunkach. Dobrym pomysłem jest też rzucenie koca na jednego z kotów – wtedy walka kończy się, bo obaj uczestnicy tracą z oczu przeciwnika.

Oczywiście trzeba też podkreślić, że próby karmienia z ręki obcych dachowców, a zwłaszcza łapania ich gołymi rękami celem zaniesienia do schroniska, to zły pomysł, który może skończyć się pogryzieniem.

Podobne artykuły

Pam Pam

Koty

Kot urodził się z niezwykle rzadką wadą. Przecieramy oczy ze zdumienia, prawdziwy unikat

Czytaj więcej >
kotek

Koty

Myśleli, że uratowali niewidomego kota. Prawda ich zaskoczyła

Czytaj więcej >
Zaniedbany kot

Koty

Schorowany, bezdomny kot zapukał do okna kobiety. Była jego jedynym ratunkiem

Czytaj więcej >
Ulla u weterynarza

Koty

Kotka dowiedziała się, że jest w ciąży. Jej reakcja jest bezcenna (WIDEO)

Czytaj więcej >
kot w oknie

Koty

Przestraszony kot nie wiedział, dlaczego został sam. Z pomocą przyszli policjanci

Czytaj więcej >
drzwi

Koty

Żona nakryła męża na nietypowej czynności z kotem. Wideo jest hitem w sieci

Czytaj więcej >