Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Ugryzienie przez kota. Jak je zaleczyć i jak mu zapobiec?
Emil Hoff
Emil Hoff 22.02.2021 01:00

Ugryzienie przez kota. Jak je zaleczyć i jak mu zapobiec?

Ugryzienie przez kota. Jak je zaleczyć i jak mu zapobiec?
Pixabay.com

Ugryzienie przez kota: czemu koty gryzą?

Koty domowe rzadko dotkliwie gryzą ludzi. Gryzienie to w przypadku kota ostateczność. Zwierzęta te instynktownie unikają otwartej konfrontacji i walki. Zamiast starcia z przeciwnikiem na kły i pazury, zwłaszcza gdy jest tak duży jak człowiek, koty wolą raczej wycofać się i ukryć w niedostępnym miejscu gdzieś wysoko.

To nie znaczy, że kot nie umie używać swoich zębów w walce. Rzadko bo rzadko, ale jednak w naturze dochodzi między kocurami do walk, np. o terytorium. Gryzienie i drapanie to niezbędne kocie umiejętności, używane sporadycznie w bójkach, ale przede wszystkim do polowania. Kot już w pierwszych miesiącach życia uczy się, jak wybrać, zaskoczyć i zabić ofiarę. Koty zabijają swe ofiary, wgryzając się w ich karki i rozrywając im brzuchy za pomocą pazurów na tylnych łapach.

Koty domowe rzadko polują, ale lubią bawić się w polowanie. Kocięta w zabawie najchętniej symulują właśnie polowanie - zasadzenie się na ofiarę, błyskawiczny atak z zaskoczenia i zabójcze ugryzienie połączone z kopaniem tylnymi łapkami. Jeśli kociak ma do upolowania pluszową przynętę na wędce, to nie ma kłopotu. Zdarza się jednak, że opiekunowie bawią się z kociętami za pomocą gołych rąk – wtedy to ich ręka staje się dla zwierzątka ofiarą, w której należy zatopić zęby. Wiele kotów lubi też droczyć się z ludźmi, podgryzając im pięty i łydki, najchętniej, gdy ci niosą akurat tacę z herbatą albo bezcenną wazę.

Koty gryzą więc ludzi przede wszystkim w zabawie i najczęściej rozumieją, że nie powinny zatapiać zębów zbyt głęboko. Mimo to, ugryzienia przez kota nie należy ignorować.

Ugryzienie przez kota: co robić, gdy kot nie puszcza?

Poirytowane czy przestraszone koty najczęściej gryzą szybko i krótko, by zadać ból i uwolnić się od przeciwnika – może nim być np. zbyt nachalnie głaszcząca ludzka ręka. Jeśli jednak kot da się ponieść zabawie i faktycznie postanowi ukatrupić swoją ofiarę – czyli rękę opiekuna – może ugryźć ją tak, jak zabija mysz – mocno i głęboko. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku kotów, które zbyt szybko zostały zabrane od mamy i rodzeństwa i nie nauczyły się, jak mocno należy gryźć w zabawie.

Jeśli kot wbił zęby w Twoją dłoń czy ramię, nie bij go ani nie próbuj strząsnąć – kot tylko mocniej zaciśnie szczęki, a rana się poszerzy. Postaraj się raczej rozluźnić dłoń, przestań się poruszać. Jeśli kot ugryzł Cię w ramię, nie próbuj go wyrwać spomiędzy kocich zębów, ale raczej wsuń je nawet nieco głębiej między szczęki zwierzaka, tak by same się otworzyły.

Ugryzienie przez kota: ocena szkody

Ugryzienie kota najczęściej nie pozostawia ziejącej rany, bo koty mają drobne zęby, a ucisk ich szczęk nie jest tak duży, jak u psów. W naturze kocie ugryzienie to precyzyjne narzędzie mordu, zadawane najchętniej w gardło lub kark. Koty gryzą więc drobno, ale głęboko. Inaczej gryzą psy – one mają potężne szczęki do rozrywania ciała. Ugryzienie psa wygląda więc gorzej, ale najczęściej jest płytsze niż kocie.

Nie należy ignorować krwawych kropek na dłoniach czy piętach po ugryzieniu przez kota. Wprawdzie kocia ślina ma właściwości antybakteryjne – dlatego koty liżą własne rany – ale też w ich pyskach żyje i rozwija się całe mnóstwo bakterii. Gdy kocie zęby przebiją skórę człowieka, do jego tkanek dostaje się więc nie tylko ślina, ale też wiele drobnoustrojów, potencjalnie mogących wywołać zakażenie.

Jeśli ugryzł Cię kot, sprawdź najpierw, jak głębokie jest ugryzienie. Zorientuj się też, czy kocie zęby nie dosięgnęły przypadkiem ścięgien lub stawów – tak może być w przypadku ugryzienia przez kota w dłoń czy nadgarstek. Jeśli bakterie dostaną się do tkanek w ścięgnach i stawach, mogą wywołać bolesne dolegliwości i trudno będzie się ich pozbyć. Oczyszczenie takiej rany może nawet wymagać zabiegu chirurgicznego.

Ugryzienie przez kota: pierwsza pomoc

Niezależnie od tego, czy kot tylko szybko dziabnął, czy ugryzł mocno i głęboko, ranę należy przemyć i zdezynfekować, choćby za pomocą wacika nasączonego wodą utlenioną.

Następnie pozwól krwi płynąć – w ten sposób wypłukane zostaną z rany przekazane przez kota bakterie.

Gdy krwawienie ustanie, posmaruj ranę maścią z antybiotykiem. Maści takie dostępne są bez recepty w aptekach i powinny znajdować się w domowej apteczce każdego kociarza.

Na koniec załóż na skaleczenie jałowy opatrunek.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?