Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Szkolenie szczeniaka - kiedy je zacząć i od czego?
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 24.03.2022 18:36

Szkolenie szczeniaka - kiedy je zacząć i od czego?

Szkolenie szczeniaka - kiedy je zacząć i od czego?
pixabay.com

Szkolenie szczeniaka - dlaczego warto szkolić psy?

Kiedy do naszego domu trafia po raz pierwszy pies, często zastanawiamy się, czy powinniśmy zacząć go szkolić. Niektóre rasy psów wydają się całkowicie nieszkodliwe i do tego stopnia poczciwe, że ich szkolenie wydaje się nam całkowicie niepotrzebne. To niestety błąd, ponieważ zarówno rasy psów małych i dużych przejawiają często niepożądane zachowania, które możemy ograniczyć jedynie odpowiednim szkoleniem.

Często rezygnujemy ze szkolenia psa ze zwykłego lenistwa albo dlatego, że wydaje nam się po prostu fanaberią. Szkolenie psa to nie jedynie nauka, ale także sposób na tworzenie silnej więzi między psem i jego opiekunem. Dzięki szkoleniu spędzamy z naszym pupilem więcej czasu, w wielu przypadkach trening jest rodzajem wspólnej zabawy. Prawda jest też taka, że na szkolenie nie potrzeba poświęcać bardzo dużo czasu. Czasami wystarczy kilka minut ćwiczeń w ciągu dnia, aby utrwalić u psa istotne nawyki. 

Jeśli zatem jesteśmy zdecydowani, żeby zacząć szkolenie psa, ważne pytanie brzmi - kiedy zacząć? Rzecz jasna można szkolić czworonoga w każdym wieku, bo przecież czasami pod nasz dach może trafić kilkuletni pies ze schroniska. Jednak w przypadku, kiedy rozpoczynamy wspólne życie ze szczeniakiem, odpowiedź na pytanie kiedy najlepiej zacząć go szkolić brzmi: jak najwcześniej.

Szkolenie szczeniaka - kiedy rozpocząć szkolenie?

Szczeniak w domu bywa bardzo absorbujący, ale zwykle jego zachowanie traktujemy z pobłażliwością. Ten okres życia psa nie trwa długo i sami chcemy nacieszyć się widokiem niezdarnego i uroczego pupila, nie myśląc jeszcze o szkoleniu. Jednak pewne zasady staramy się wpoić maluchowi na wczesnym etapie rozwoju i zapewne sami nie nazywamy naszych zabiegów szkoleniem, podczas gdy próby nauczenia go załatwiania się najpierw w konkretnym miejscu, a później już na zewnątrz są właśnie elementami szkolenia szczeniaka. Pies dosyć szybko zaczyna kontaktować się z innymi czworonogami, także z obcymi osobami i warto już wtedy rozpocząć naukę zasad posłuszeństwa, poprzez którą będziemy rozwijali podstawowe kompetencje naszego pupila, które znacznie ułatwią życie i nam, i jemu.

Szkolenie szczeniaka można rozpocząć już między drugim a trzecim miesiącem życia. Rzecz jasna różnić się będzie ono od szkolenia dorosłego psa, które zazwyczaj jest zaawansowane. Chodzi bardziej o naukę podstawowych umiejętności, dzięki którym malec będzie lepiej funkcjonował w swoim otoczeniu.

Szkolenie szczeniaka powinniśmy opierać na metodach pozytywnego wzmocnienia, co niektórym właścicielom wydaje się przesadą. Przecież wystarczy, że głośno hukniemy na naszego czworonoga i ten z pewnością będzie wiedział o co chodzi. To niestety kolejny błąd, ponieważ wszystkie agresywne i brutalne metody pseudoszkoleniowe bardzo źle wpływają na zachowanie czworonoga i mogą wywołać u niego psychiczny uraz. 

Tymczasem szkolenie szczeniaka we wczesnym okresie życia jest zazwyczaj bardzo skuteczne, ponieważ już wtedy zwierzę przyswaja wiedzę w tym samym stopniu co dorosły pies. Rozpoczynając wczesne szkolenie, nie utrwalamy w nim niepożądanych zachowań, a w przyszłości pies szkolony od wczesnych lat ma zdecydowanie mniej problemów behawioralnych niż ten, którego szkolenie rozpoczniemy z opóźnieniem.

Wielu właścicieli rozpoczyna naukę od podawania łapy albo wydawania odgłosu szczeknięcia na komendę i jest to błąd, ponieważ w ten sposób utrwalamy niepożądane zachowania, którymi pies stara się potem coś na nas wymusić. Zawczasu powinniśmy też ustalić w domu konkretne zasady. Jeśli na przykład nie chcemy, żeby pies spał z nami w łóżku, musimy konsekwentnie trzymać się tej zasady.

Szkolenie szczeniaka - przygotowanie

Naukę szkolenia powinno się zacząć w domu, najlepiej w odosobnionym miejscu, w którym niewiele bodźców będzie w stanie rozproszyć naszego pupila. W pobliżu nie powinno być żadnych zabawek, pies powinien być wypoczęty. Aby odpowiednio zmotywować szczeniaka powinniśmy mieć w zanadrzu przysmaki lub inne rodzaje gratyfikacji w rodzaju gryzaków, choć czasami na wczesnym etapie szkolenia wystarczy sama pochwała i przytulanie psa po dobrze wykonanym poleceniu.

Oczywiście z czasem możemy zmieniać miejsce, w którym szkolimy psa stosując stopniowanie rozpraszania, ale dzieje się to już na kolejnych etapach szkolenia. A od jakich komend lub poleceń powinniśmy rozpocząć szkolenie szczeniaka?

Szkolenie szczeniaka - proste polecenia

Aby szkolenie było skuteczne, sesje szkoleniowe z naszym szczeniakiem powinny odbywać się kilka razy dziennie, każda nie dłużej niż pięć minut. Te pierwsze zadanie powinny być proste i przyjemne dla psa, czyli takie, które będzie chętnie wykonywał. Powinniśmy ćwiczyć w pierwszej kolejności naukę skupiania uwagi. Wiąże się ona najczęściej z powtarzaniem imienia psa i obserwowaniem jego reakcji. Powtarzanie imienia powinno skutkować zogniskowaniem uwagi psa na właścicielu. Pamiętajmy, żeby nie wymagać tego od psa krzykiem, ponieważ podchodzi to pod agresywne metody szkoleniowe. Skupianie uwagi, reagowanie na imię, komenda przywołania (do nogi!) to najprostsze z zadań, które jest w stanie po pewnym czasie wykonać każdy szczeniak. Każde dobrze wykonane polecenie powinniśmy odpowiednio wynagradzać, najczęściej przysmakiem, który powinniśmy trzymać przy sobie podczas szkolenia. 

W kolejnych etapach szkolenia szczeniaka możemy już przejść do innych ćwiczeń i zmieniać przy tym jego otoczenie.  Można go uczyć chodzenia na smyczy, jeszcze nie przy nodze, tak aby pies zrezygnował z podgryzania utrzymującej go na odpowiedni dystans linki. W kolejnych krokach możemy nauczyć psa komendy leżeć lub siad, ale trzeba mieć na uwadze, że szczeniak nie nauczy się ich natychmiast.

Tagi: Polska