Swiatzwierzat.pl
Szkockie rasy psów – poznaj te ciekawe zwierzaki!

https://pixabay.com

Szkockie rasy psów – poznaj te ciekawe zwierzaki!

5 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Bartosz Simiński

Udostępnij:

Zimny klimat północnej części Wysp Brytyjskich obejmujących Szkocję sprawił, że wielu mieszkańców tego regionu mogło zajmować się co najwyżej hodowlą zwierząt i polowaniami. Z tego właśnie powodu szkockie rasy psów to zazwyczaj urodze

Szkocja to najdalej wysunięty na północ region Wysp Brytyjskich. Ze względu na chłodny klimat i krajobraz składający się głównie z łąk, wrzosowisk i lasów, obszar ten stał się miejscem do wypasu owiec i hodowli innych zwierząt. Szkoci potrzebowali jednak pomocy w pilnowaniu i wypasaniu stad, stąd zaczęli jak w innych częściach świata, wspomagać się przy tym zajęciu psami pasterskimi. Na przestrzeni wieków powstało wiele ciekawych ras, które zdobyły sporą popularność w samej Szkocji, jak i na terenach granicznych z Anglią. Niektóre psy wykorzystywano także do tępienia szkodników, takich jak np. szczury, które wyrządzały spore szkody w zapasach żywności. Obecnie szkockie rasy psów są popularne na całym świecie, często jako towarzysze rodzin, co wynika z ich przywiązania do człowieka, opiekuńczości i niewielkim skłonności do okazywania złości lub agresji. Oto wybrane przykłady ras pochodzących ze Szkocji:

Border collie

To jedna z najpopularniejszych szkockich ras psów. Znany obecnie na całym świecie border collie do dnia dzisiejszego w niektórych miejscach pomaga hodowcom przy pilnowaniu stad zwierząt hodowlanych. Popularność zawdzięcza wielu występom filmowym i telewizyjnym. To świetny towarzysz dla rodzin prowadzących aktywny tryb życia. Często mylony jest z innymi rasami o podobnej posturze, co wynika z tego, że border collie może występować w ponad stu wariantach kolorystycznych. Najczęściej spotykany to jednak pies o ubawieniu czarno-białym lub brązowo-biały i tak umaszczone zwierzęta większość z nas kojarzy właśnie jako border collie.

Owczarek szkocki

Szkockie rasy psów często pojawiają się w różnych dziełach kultury. Jednym z najbardziej ikonicznych jest chyba występujący w roli głównego bohatera książki Erica Knight’a owczarek szkocki o imieniu Lassie. Sama powieść Lassie, wróć! zdobyła uznanie u dzieci na całym świecie i doczekała się licznych adaptacji filmowych. I właśnie takie jak Lassie są w większości owczarki szkockie – niezmiernie wierne właścicielowi, silne, niezależne i wytrwałe. W filmach spotkamy psa o bujnym, obfitym owłosieniu – jest to odmiana długowłosa. Należy wspomnieć, że występuje też odmiana krótkowłosa, która jest jednak dużo mniej popularna. Co się tyczy obu z nich – psy te wymagają czasochłonnej pielęgnacji i dużych dawek ruchu. Źle też znoszą osamotnienie i spędzanie samotnie czasu, gdy właściciele przebywają w pracy lub szkole.

Terier szkocki

To kolejna odmiana teriera reprezentująca szkockie rasy psów. Posiada charakterystyczny, nieco prostopadłościenny i wydłużony pysk zakończony po obu stronach obfitymi, swobodnie opadającymi wąsiskami. Z początku był wytrawnym szczurołapem dzięki swoim niewielkim rozmiarom i zawziętości w działaniu. Do dzisiaj chętnie goni za niewielkimi zwierzętami, ale jeżeli dobrze się go wychowa od wieku szczenięcego, będzie posłusznym i potulnym podopiecznym. Nieźle dogaduje się z dziećmi i może mieszkać w mieszkaniu o ile zapewnimy mu codzienne, długie spacery. Terier szkocki również jak jego pobratymcy zdobył popularność w świecie – psy tej rasy niejednokrotnie zamieszkiwały jako pupile siedzibę amerykańskich prezydentów. Fani gier planszowych mogą zaś kojarzyć teriera szkockiego z gry Monopoly, w której jeden z pionków ma kształt psa właśnie tej rasy.

West highland white terrier

Popularnie znany również jako westie. Dzięki ujmującemu wyglądowi i wesołemu, energicznemu usposobieniu zyskał sporą popularność jako pies do towarzystwa. Jak inne szkocie rasy psów, nie sprawia większych problemów wychowawczych, chociaż czasami bywa uparty i nachalnie upomina się o uwagę właściciela jeżeli uzna, że nie otrzymał jej w wystarczającej ilości. Dzięki łatwości w tresurze, podobnie jak inne teriery, wykorzystuje się go często w produkcjach filmowych. O statusie tej rasy w ojczyźnie może świadczyć też to, że jego wizerunek (razem z podobizną teriera szkockiego) zdobi logo szkockiej whisky Black & White.

Seter szkocki

Podobnie jak inne setery, seter szkocki pierwotnie został wyhodowany aby służyć człowiekowi jako towarzysz w czasie polowania na dziką zwierzynę. Ze względu na to rasa ta ukształtowana została w ten sposób, że charakteryzuje się silnym instynktem łowczym i świetnym węchem. Psy te dobrze dogadują się z innymi przedstawicielami swojego gatunku, bo pierwotnie nieraz polowały w grupach. Pomimo myśliwskiej przeszłości, seter irlandzki do dzisiaj godnie reprezentuje szkockie rasy psów jako genialny pies domowy, który dobrze odnajduje się w towarzystwie dzieci i osób starszych. Należy mu jednak zapewnić możliwość wybiegania się, bo trzymany długo w zamknięciu będzie się męczył.

Owczarek szetlandzki

Te małe pieski na pierwszy rzut oka przypominają pomniejszoną wersję długowłosego owczarka szkockiego. I oczywiście nie jest to mylne spostrzeżenie, bo rasa ta była hodowana właśnie w ten sposób, aby jak najbardziej upodobnić ją do jej większego krewnego. Samo pochodzenie owczarka szetlandzkiego, chociaż wskazuje z samej nazwy na Wyspy Szetlandzkie, jest nieco bardziej skomplikowane. Przodkowie rasy przybyli na wyspy prawdopodobnie jeszcze z wikingami pochodzącymi z terenów Norwegii. Z czasem jednak rasa na stałe zadomowiła się w nowej ojczyźnie, gdzie zdobyła popularność i została poddana procesowi kształtowania hodowlanego w celu uzyskania rasy pasterskiej. Dzisiaj owczarek szetlandzki jest raczej rzadko spotykaną ciekawostką i najczęściej wykorzystuje się go jako psa do towarzystwa.

Inne szkockie rasy psów

Wśród odmian reprezentujących szkockie rasy psów możemy wskazać jeszcze wiele innych przykładów, niemniej jednak są dużo mniej popularne zarówno na świecie, jak i w swojej ojczyźnie. Szkocja to przede wszystkim miejsce powstania wielu odmian terierów, jeszcze przed pierwszą wojną światową właściwie każdy zakątek tego regionu mógł poszczycić się swoją lokalną odmianą teriera. W wielu przypadkach rasy te wywodziły się z jednej lub kilku hodowli i pomimo osobnej klasyfikacji kynologicznej, różnice pomiędzy rasami nie były duże, dla osoby mało w temacie obeznanej – niemal niedostrzegalne. Wojny światowe sprawiły, że część z tych ras całkowicie wyginęła, inne występują w niewielkiej liczebności, a hodowcy-pasjonaci starają się utrzymać linie hodowlane przy życiu, co jednak jest trudne mając na uwadze niewielką różnorodność genetyczną nielicznych nadal żyjących osobników.

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >