Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Szkockie rasy psów – poznaj te ciekawe zwierzaki!
Bartosz Simiński
Bartosz Simiński 05.01.2021 01:00

Szkockie rasy psów – poznaj te ciekawe zwierzaki!

Szkockie rasy psów – poznaj te ciekawe zwierzaki!
https://pixabay.com

Szkocja to najdalej wysunięty na północ region Wysp Brytyjskich. Ze względu na chłodny klimat i krajobraz składający się głównie z łąk, wrzosowisk i lasów, obszar ten stał się miejscem do wypasu owiec i hodowli innych zwierząt. Szkoci potrzebowali jednak pomocy w pilnowaniu i wypasaniu stad, stąd zaczęli jak w innych częściach świata, wspomagać się przy tym zajęciu psami pasterskimi. Na przestrzeni wieków powstało wiele ciekawych ras, które zdobyły sporą popularność w samej Szkocji, jak i na terenach granicznych z Anglią. Niektóre psy wykorzystywano także do tępienia szkodników, takich jak np. szczury, które wyrządzały spore szkody w zapasach żywności. Obecnie szkockie rasy psów są popularne na całym świecie, często jako towarzysze rodzin, co wynika z ich przywiązania do człowieka, opiekuńczości i niewielkim skłonności do okazywania złości lub agresji. Oto wybrane przykłady ras pochodzących ze Szkocji:

Border collie

To jedna z najpopularniejszych szkockich ras psów. Znany obecnie na całym świecie border collie do dnia dzisiejszego w niektórych miejscach pomaga hodowcom przy pilnowaniu stad zwierząt hodowlanych. Popularność zawdzięcza wielu występom filmowym i telewizyjnym. To świetny towarzysz dla rodzin prowadzących aktywny tryb życia. Często mylony jest z innymi rasami o podobnej posturze, co wynika z tego, że border collie może występować w ponad stu wariantach kolorystycznych. Najczęściej spotykany to jednak pies o ubawieniu czarno-białym lub brązowo-biały i tak umaszczone zwierzęta większość z nas kojarzy właśnie jako border collie.

Owczarek szkocki

Szkockie rasy psów często pojawiają się w różnych dziełach kultury. Jednym z najbardziej ikonicznych jest chyba występujący w roli głównego bohatera książki Erica Knight’a owczarek szkocki o imieniu Lassie. Sama powieść Lassie, wróć! zdobyła uznanie u dzieci na całym świecie i doczekała się licznych adaptacji filmowych. I właśnie takie jak Lassie są w większości owczarki szkockie – niezmiernie wierne właścicielowi, silne, niezależne i wytrwałe. W filmach spotkamy psa o bujnym, obfitym owłosieniu – jest to odmiana długowłosa. Należy wspomnieć, że występuje też odmiana krótkowłosa, która jest jednak dużo mniej popularna. Co się tyczy obu z nich – psy te wymagają czasochłonnej pielęgnacji i dużych dawek ruchu. Źle też znoszą osamotnienie i spędzanie samotnie czasu, gdy właściciele przebywają w pracy lub szkole.

Terier szkocki

To kolejna odmiana teriera reprezentująca szkockie rasy psów. Posiada charakterystyczny, nieco prostopadłościenny i wydłużony pysk zakończony po obu stronach obfitymi, swobodnie opadającymi wąsiskami. Z początku był wytrawnym szczurołapem dzięki swoim niewielkim rozmiarom i zawziętości w działaniu. Do dzisiaj chętnie goni za niewielkimi zwierzętami, ale jeżeli dobrze się go wychowa od wieku szczenięcego, będzie posłusznym i potulnym podopiecznym. Nieźle dogaduje się z dziećmi i może mieszkać w mieszkaniu o ile zapewnimy mu codzienne, długie spacery. Terier szkocki również jak jego pobratymcy zdobył popularność w świecie – psy tej rasy niejednokrotnie zamieszkiwały jako pupile siedzibę amerykańskich prezydentów. Fani gier planszowych mogą zaś kojarzyć teriera szkockiego z gry Monopoly, w której jeden z pionków ma kształt psa właśnie tej rasy.

West highland white terrier

Popularnie znany również jako westie. Dzięki ujmującemu wyglądowi i wesołemu, energicznemu usposobieniu zyskał sporą popularność jako pies do towarzystwa. Jak inne szkocie rasy psów, nie sprawia większych problemów wychowawczych, chociaż czasami bywa uparty i nachalnie upomina się o uwagę właściciela jeżeli uzna, że nie otrzymał jej w wystarczającej ilości. Dzięki łatwości w tresurze, podobnie jak inne teriery, wykorzystuje się go często w produkcjach filmowych. O statusie tej rasy w ojczyźnie może świadczyć też to, że jego wizerunek (razem z podobizną teriera szkockiego) zdobi logo szkockiej whisky Black & White.

Tagi: Polska