Swiatzwierzat.pl
Szczepienie przeciw wściekliźnie: ważne i konieczne

Pixabay.com

Szczepienie przeciw wściekliźnie: ważne i konieczne

11 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Wścieklizna zabija szybko i w paskudny sposób. Jest nieuleczalna, a zwierzęta mogą zarazić nią ludzi. Nic dziwnego, że szczepienie przeciw wściekliźnie jest obowiązkowe u psów i zalecane u kotów. Kiedy należy wykonać szczepienie przec

Szczepienie przeciw wściekliźnie: ze wścieklizną nie ma żartów

Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych chorób, na którą zapadają i którą przenoszą psy. Wirus wścieklizny przekazywany jest przez ślinę, najczęściej w wyniku ugryzienia, rzadziej polizania drobnych skaleczeń lub błon ciała przez zarażonego psa.

Wścieklizna daje objawy najczęściej po ok. miesiącu od zakażenia, ale mogą one wystąpić już po kilku dniach albo nawet po niemal pół roku.

Kiedy już wystąpią objawy, pies ma około tygodnia życia. W tym czasie choroba atakuje układ nerwowy zwierzaka, zmieniając jego charakter. Zwierzę staje się otępiałe, nieposłuszne i nerwowe, w końcu agresywne i niebezpieczne. Dostaje napadów szału, rzuca się szaleńczo, zjada niejadalne rzeczy, wydaje dziwaczne dźwięki. Stroni od wody i światła. Pies przestaje też rozpoznawać swoich bliskich i zaczyna gryźć na prawo i lewo. Pod koniec feralnego tygodnia pies doznaje paraliżu kończyn, a potem umiera w wyniku niewydolności oddechowej, spowodowanej głębokim zaburzeniem pracy układu nerwowego, zaatakowanego wirusem wścieklizny.

Występuje także postać tzw. porażenna wścieklizny, która daje objawy odwrotne od wyżej opisanej postaci tzw. szałowej. W postaci porażennej pies z natury buńczuczny i skory do bitki staje się nagle potulny i łaknie towarzystwa ludzi. Umiera niespodziewanie po ok. czterech dniach.

Szczepienie przeciw wściekliźnie: co robić przy podejrzeniu wścieklizny?

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies został ugryziony przez wściekłe zwierzę np. w czasie spaceru, musisz zgłosić ten fakt weterynarzowi. Lekarz weterynarii będzie obserwował psa przez piętnaście dni – musisz przyprowadzić do niego pupila w dniu ugryzienia, a potem po pięciu, dziesięciu i piętnastu dniach. Jeśli w tym czasie objawy nie wystąpią, pies uznawany jest za zdrowego i dostaje zaświadczenie o stanie zdrowia.

Jeśli objawy u psa jednak wystąpią, zwierzę zostanie uśpione – wścieklizny nie da się wyleczyć. Wszystkie osoby, jakie miały z nim styczność, będą musiały zaszczepić się przeciw wściekliźnie.

Szczepienie przeciw wściekliźnie: wymóg prawa

Wścieklizna to choroba śmiertelna i nieuleczalna, która w dodatku może przenosić się między zwierzętami, a ze zwierząt na ludzi.

Nic dziwnego, że polskie prawo nakłada na opiekunów obowiązek zaszczepienia przeciw wściekliźnie każdego psa, który ukończył trzy miesiące życia. Na zaszczepienie psa opiekun ma miesiąc. Każdy pies musi być ponownie szczepiony przeciw wściekliźnie co najmniej raz w roku. Każde szczepienie powinno być odnotowane w książeczce zdrowia lub paszporcie psa.

Również zwierzęta wwożone do Polski – psy, koty i fretki – muszą mieć świadectwo szczepienia przeciw wściekliźnie.

Przepisy te zawarte zostały w „Ustawie o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt” z 11 marca 2004 r., art. 56, pkt. 1-4.

UWAGA! Ponieważ opiekun psa ma prawny obowiązek zaszczepić pupila przeciw wściekliźnie, teoretycznie każdy człowiek spacerujący z psem powinien mieć przy sobie książeczkę zdrowia zwierzaka. To dlatego, że może zostać poproszony np. przez strażników miejskich o okazanie dowodu szczepienia psa. Brak zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie lub nieważne szczepienie grozi mandatem w wysokości 500 zł.

Szczepienie przeciw wściekliźnie: a co z kotami?

Obowiązek szczepień przeciw wściekliźnie nie dotyczy kotów, choć ustawodawca zostawił sobie możliwość wprowadzenia takiego przepisu. Obecnie szczepienie przeciw wściekliźnie wykonuje się u kotów dodatkowo, najczęściej tylko u tych wychodzących, wystawowych lub z różnych przyczyn wożonych zagranicę.

Szczepienie przeciw wściekliźnie: wymóg zdrowego rozsądku

Mimo prowadzonego szeroko programu szczepień, nadal co roku notuje się w naszym kraju przypadki zachorowania psów na wściekliznę. To oznacza, że wirus nie został zwalczony, ale ciągle czai się i atakuje co słabsze psy. Tym ważniejsze jest, by odpowiednio wcześnie zaszczepić swojego psa, a także kota, który może mieć kontakt z wirusem wścieklizny w czasie wycieczek poza dom czy np. na wystawach kotów.

Szczepienie przeciw wściekliźnie: kiedy szczepić pupila?

Psy należy szczepić przeciw wściekliźnie – zgodnie z art. 56 ustawy – po ukończeniu przez nie trzeciego miesiąca życia. Właściciel ma od tego momentu miesiąc na wykonanie szczepienia. Szczepienie przypominające należy wykonać po roku, a potem co roku aż do końca życia psa.

U kotów szczepienie przeciw wściekliźnie wykonuje się po trzecim miesiącu życia, następnie szczepienie przypominające po roku, a potem kolejne szczepienia co dwa lub trzy lata (co roku u kotów wychodzących i wystawowych).

Szczepienie przeciw wściekliźnie: kiedy nie szczepić pupila?

Zwierzę, które ma być poddane szczepieniu przeciw wściekliźnie, musi być w odpowiednim wieku i stanie zdrowia. Nie może być chore ani zarobaczone. Nie szczepi się też suk w ciąży i podczas laktacji.

Przed każdym szczepieniem pupil powinien zostać zbadany: należy sprawdzić mu temperaturę, osłuchać, zbadać węzły chłonne. Kotu dobrze jest też pobrać krew i kał, by przeanalizować je pod kątem obecności wirusów i robaków.

Jeśli pies lub kot zareagowały alergią na poprzednie szczepienie, należy poinformować o tym fakcie weterynarza, zanim dokona on następnego zastrzyku.

Szczepienie przeciw wściekliźnie: ile kosztuje zastrzyk?

Ceny szczepionek przeciw wściekliźnie dla psów i kotów wahają się w zależności od regionu i użytego preparatu, ale ogólnie nie są wysokie. Jednorazowe szczepienie zwierzaka kosztuje między 30 a 50 zł.

Podobne artykuły

unsplash/Markus Winkler

Psy

Weterynarze biją na alarm. Rośnie liczba zachorowań na parwowirozę wśród psów

Czytaj więcej >
YT/Pitiful Animals

Psy

Właściciel porzucił gospodarstwo, zostawiając w nim psy na łańcuchu

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Oborniki

Psy

Suczka była przekazywana z rąk do rąk i traktowana jak przedmiot. Straszne, co wyrządził jej człowiek

Czytaj więcej >
OTOZ Animals Inspektorat Gliwice

Psy

Przekazali smutne wieści. Mała Mia nie żyje

Czytaj więcej >
BRAK

Psy

Konający pies został uratowany. Dziś już nie przypomina dawnego siebie

Czytaj więcej >
facebook/psiabezdomnosc

Psy

Martwa suczka znaleziona w reklamówce. Sprawa trafi na policję

Czytaj więcej >