Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Szczekanie psa - dlaczego pies to robi i kiedy staje się to uciążliwe
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 24.03.2022 18:36

Szczekanie psa - dlaczego pies to robi i kiedy staje się to uciążliwe

Szczekanie psa - dlaczego pies to robi i kiedy staje się to uciążliwe
pixabay.com

Szczekanie psa - dlaczego pies szczeka?

Szczekanie jest dla psa czymś normalnym. Wyraża on w ten sposób swoje przeróżne stany i wchodzi w interakcje zarówno z człowiekiem, jak i z innymi psami. Kiedy jest pierwszym psem w domu, z czasem zaczynamy rozróżniać jego zachowania i zyskujemy wiedzę, w których przypadkach używa szczekania do komunikacji. To zawsze dobry moment, żeby w odpowiedni sposób zareagować, jeśli wydaje nam się, że nasz pupil nadużywa dźwiękowej komunikacji. Zanim jednak zaczniemy próbować oduczać go szczekania, kiedy zostaje sam w domu albo stara się coś wymusić, warto dowiedzieć się, dlaczego pies to robi w konkretnych przypadkach. 

Pamiętajmy, że w dawnych czasach psy były hodowane w konkretnych celach użytkowych i szczekanie należało do istotnych zadań psa. Psy używały szczekania podczas polowania, pilnując stad lub po prostu w gospodarskich obejściach, w których pełniły rolę stróża. Dzisiaj częściej pełnią rolę czworonogów do towarzystwa, ale szczekanie nadal oznacza to samo, nawet jeśli pies wydaje z siebie dźwięki w nieco innych okolicznościach. A zatem, co dokładnie może oznaczać szczekanie psa? 

Szczekanie psa - uwaga, ktoś się zbliża!

Dzisiaj psy wciąż pełnią rolę stróżów lub, mówiąc bardziej współcześnie, dzwonków alarmowych. Szczekanie psa w tym przypadku jest niczym innym jak informacją. Pies mówi w ten sposób, żeby nie zbliżać się do terenu który pilnuje i jednocześnie powiadamia nas o obecności intruza w pobliżu. Jeśli intruz jest już blisko, szczekanie nabiera formy ostrzeżenia. Pies przyjmuje wówczas charakterystyczną postawę ciała, która zapowiada gotowość do interwencji. W takich przypadkach, jeśli nie znamy psa, który tak na nas reaguje, lepiej trzymać się od niego z daleka.

Szczekanie psa - coś się dzieje!

Czy mieliście kiedyś sytuację, że na dźwięk dzwonka do mieszkania lub domofonu pies zaczyna biegać jak szalony i ujada? Czy wtedy nadal pełni funkcję psa alarmującego? Po części tak, ale bardziej chodzi tu o całkiem prozaiczne zachowanie. Pies jest po prostu pobudzony, ponieważ wie, że zaraz coś się wydarzy i ktoś przyjdzie z wizytą. 

Podobnie reaguje często na powrót właściciela do domu, witając go w progu głośnym szczekaniem i jest to jednocześnie oznaka pobudzenia i radości. W podobny sposób pies reaguje spotykając inne czworonogi podczas spaceru. Wtedy szczekanie może być jednocześnie oznaką radości ze spotkania, ale równie dobrze rodzajem ostrzeżenia, jeśli drugi pies nie przypadnie mu do gustu.

Szczekanie psa - to jest moje!

Czasami daje znać u psa jego atawistyczna natura i szczekaniem sygnalizuje już nie tylko ostrzeżenie, ale i groźbę. Pies zachowuje się w ten sposób, kiedy broni dostępu do wyjątkowo atrakcyjnego przysmaku, na przykład do kości. Wtedy potrafi zarówno szczekać, jak i groźnie warczeć, pilnując swojego jedzenia, nawet jeśli w żaden sposób nie sygnalizujemy, że zamierzamy mu pożywienie odebrać, a jedynie znajdujemy się zbyt blisko groźnego wówczas pupila.

Tagi: Polska