Swiatzwierzat.pl
Szczekanie psa – co oznacza i czy można go oduczyć szczekania?

https://pixabay.com

Szczekanie psa – co oznacza i czy można go oduczyć szczekania?

5 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Bartosz Simiński

Udostępnij:

Czy twój pies wydaje ci się nazbyt hałaśliwy w porównaniu do innych psów? A może zaczyna hałasować, gdy tylko zamkniesz drzwi mieszkania i przez długie godziny zamęcza sąsiadów? Zastanówmy się, z czego wynika szczekanie

Szczekanie psa to komunikacja z innymi zwierzętami

Psy podobnie jak wszystkie inne zwierzęta, komunikują się ze sobą na różne sposoby. Szczekanie jest jednym z najłatwiej dostrzeganych i rozumianych przez człowieka sygnałów komunikacyjnych wysyłanych przez psy pomimo, że u tych zwierząt jest ono tylko jednym (i niekoniecznie dominującym!) sposobem przekazywania informacji i reagowania na różne sytuacje. Psy bardzo dużo przekazują przede wszystkim językiem ciała – odpowiednia postawa, pozycja i machanie lub zatrzymanie w bezruchu ogona, sposób ułożenia uszu… generalnie bardzo dużo często subtelnych sygnałów. Człowiek do tej pory nauczył się względnie poprawnie rozpoznawać tylko nieliczne z nich, jak na przykład radosne machanie ogonem, kulenie się w strachu lub pokazywanie zębów w sytuacji stresowej.

Dużą rolę odgrywają również informacje w formie zapachowej, kompletnie niezrozumiałe dla ludzi. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dźwięków. Co oznacza szczekanie psa – dla wielu z nas jest kompletnie niezrozumiałe. Ale w niektórych sytuacjach możemy bez problemu rozpoznać emocje zwierzęcia, które sygnalizuje właśnie poprzez szczekanie.

Szczekanie psa – rozładowanie stresu

Psy mają swoje naturalne instynkty, które potrzebują realizować. Nawet setki lat hodowli i kształtowania różnych ras nie potrafiło okiełznać pewnych zwierzęcych potrzeb. Szczekanie u pasa może być zatem reakcją na sytuację, w której zwierzę czuje się sfrustrowane. Często występuje też jako efekt długotrwałego wystawienia na czynniki stresujące. Może to być na przykład obecność obiektu lub osoby, którego zwierzę się z jakiegoś powodu boi. Stres może wywoływać też chociażby długotrwała ekspozycja psich uszu na drażniący dźwięk, który długo drwa lub ciągle się powtarza. W takiej sytuacji pies również może reagować szczekaniem.

Pies szczeka gdy odczuwa emocje

Każdy właściciel psa z pewnością zauważył, że jego podopieczny szczeka w inny sposób w różnych sytuacjach. Wynika to z tego, że szczekanie psa to niejednokrotnie zwyczajne okazywanie emocji, zarówno tych o negatywnym, jak i pozytywnym zabarwieniu. Inaczej nasz podopieczny hałasuje w momencie, gdy cieszy się spacerem na sam widok smyczy w ręku właściciela, a inaczej gdy szczeka na nielubianego psa z sąsiedztwa, którego na tym spacerze spotyka. Te rodzaje szczekania są bardzo sytuacyjne i niekoniecznie należy traktować je jako problem. Zwierzę też potrzebuje dać ujście sowim emocjom, jedynie w przypadku tych negatywnych możemy w jakiś sposób próbować redukować występowanie sytuacji, które je wywołują. Niewskazane w tych przypadkach jest karanie zwierzęcia!

Dlaczego pies szczeka gdy jest sam w domu?

Chyba najbardziej problematyczną sytuacją związaną ze szczekaniem psa są momenty, gdy zwierzę zostaje samo w domu i przez długie godziny bez przerwy ujada. Możemy wtedy spotkać się z pretensjami sąsiadów. Należy się jednak zastanowić, dlaczego nasz podopieczny reaguje na naszą nieobecność właśnie w taki sposób? Otóż jest to najczęściej reakcja emocjonalna wynikająca z tego, że zwierzę nie potrafi znieść samotności. W tym miejscu należy jednak rozróżnić dwa różne przypadki. Normalnym jest bowiem, że pies jest istotą społeczną i zostawiony w samotności na długie godziny, gdy później i tak nie otrzyma wystarczającej uwagi opiekuna, będzie czuł się osamotniony i zaniedbany. Wtedy szczekanie jest naturalną reakcją wynikającą z chęci okazania niezadowolenia i zwrócenia uwagi. Co innego jednak, gdy pies zaczyna szczekać już w momencie samego zamknięcia drzwi do mieszkania. To sytuacja wynikająca najczęściej z nieprawidłowego wychowania psa. Oczywiście w przypadku zwierzęcia adoptowanego, możemy mieć też do czynienia z przenoszeniem pewnych traum z przeszłości (np. lękiem przed porzuceniem).

Czy można oduczyć psa szczekania?

Czy można oduczyć psa szczekania? I tak i nie. Wszystko zależy od tego, z czego szczekanie wynika. Gdy mamy do czynienia ze zwykłym, zdrowym okazywaniem emocji, karcenie zwierzęcia będzie raczej nieefektywne i niepożądane. Możemy jedynie spróbować delikatnie zwierzę wyciszyć lub uspokoić. Pies, który będzie karcony np. za okazywanie radości na widok właściciela, może poczuć się zdezorientowany.

W sytuacjach, gdy szczekanie jest sposobem wymuszenia na nas czegoś lub zwrócenia uwagi opiekuna, musimy być konsekwentni. Przede wszystkim należy pokazać psu, że nie jest to dobry sposób na osiągnięcie jego celów poprzez ignorowanie jego zachowania i unikanie kontaktu wzrokowego. W trudnych przypadkach warto skorzystać z pomocy psiego behawiorysty, bo niejednokrotnie trudno nam dostrzec nasze własne błędy w postępowaniu z pupilem.

Zamiast oduczyć psa szczekania – wychowujmy od młodości

Jeżeli jesteśmy właścicielami szczeniaka, możemy uniknąć większości problemów w dorosłości związanych ze szczekaniem psa. Poświęcajmy zwierzęciu uwagę, uczmy odpowiedniego reagowania na różnego rodzaju sytuacje. Nie izolujmy go od bodźców, również tych negatywnych. Wychodząc z domu zostawiajmy szczeniaka samego najpierw na krótko i potem stopniowo wydłużajmy czas, przez jaki przebywa w samotności. Jednocześnie zapewnijmy mu jakieś zajęcie, np. zabawki, którymi będzie mógł się zając pod naszą nieobecność. I nie zapominajmy o pochwałach za prawidłowe zachowanie.

Podobne artykuły

piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >
pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >