Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Szczekanie psa – co oznacza i czy można go oduczyć szczekania?
Bartosz Simiński
Bartosz Simiński 05.01.2021 01:00

Szczekanie psa – co oznacza i czy można go oduczyć szczekania?

Szczekanie psa – co oznacza i czy można go oduczyć szczekania?
https://pixabay.com

Szczekanie psa to komunikacja z innymi zwierzętami

Psy podobnie jak wszystkie inne zwierzęta, komunikują się ze sobą na różne sposoby. Szczekanie jest jednym z najłatwiej dostrzeganych i rozumianych przez człowieka sygnałów komunikacyjnych wysyłanych przez psy pomimo, że u tych zwierząt jest ono tylko jednym (i niekoniecznie dominującym!) sposobem przekazywania informacji i reagowania na różne sytuacje. Psy bardzo dużo przekazują przede wszystkim językiem ciała – odpowiednia postawa, pozycja i machanie lub zatrzymanie w bezruchu ogona, sposób ułożenia uszu… generalnie bardzo dużo często subtelnych sygnałów. Człowiek do tej pory nauczył się względnie poprawnie rozpoznawać tylko nieliczne z nich, jak na przykład radosne machanie ogonem, kulenie się w strachu lub pokazywanie zębów w sytuacji stresowej.

Dużą rolę odgrywają również informacje w formie zapachowej, kompletnie niezrozumiałe dla ludzi. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dźwięków. Co oznacza szczekanie psa – dla wielu z nas jest kompletnie niezrozumiałe. Ale w niektórych sytuacjach możemy bez problemu rozpoznać emocje zwierzęcia, które sygnalizuje właśnie poprzez szczekanie.

Szczekanie psa – rozładowanie stresu

Psy mają swoje naturalne instynkty, które potrzebują realizować. Nawet setki lat hodowli i kształtowania różnych ras nie potrafiło okiełznać pewnych zwierzęcych potrzeb. Szczekanie u pasa może być zatem reakcją na sytuację, w której zwierzę czuje się sfrustrowane. Często występuje też jako efekt długotrwałego wystawienia na czynniki stresujące. Może to być na przykład obecność obiektu lub osoby, którego zwierzę się z jakiegoś powodu boi. Stres może wywoływać też chociażby długotrwała ekspozycja psich uszu na drażniący dźwięk, który długo drwa lub ciągle się powtarza. W takiej sytuacji pies również może reagować szczekaniem.

Pies szczeka gdy odczuwa emocje

Każdy właściciel psa z pewnością zauważył, że jego podopieczny szczeka w inny sposób w różnych sytuacjach. Wynika to z tego, że szczekanie psa to niejednokrotnie zwyczajne okazywanie emocji, zarówno tych o negatywnym, jak i pozytywnym zabarwieniu. Inaczej nasz podopieczny hałasuje w momencie, gdy cieszy się spacerem na sam widok smyczy w ręku właściciela, a inaczej gdy szczeka na nielubianego psa z sąsiedztwa, którego na tym spacerze spotyka. Te rodzaje szczekania są bardzo sytuacyjne i niekoniecznie należy traktować je jako problem. Zwierzę też potrzebuje dać ujście sowim emocjom, jedynie w przypadku tych negatywnych możemy w jakiś sposób próbować redukować występowanie sytuacji, które je wywołują. Niewskazane w tych przypadkach jest karanie zwierzęcia!

Dlaczego pies szczeka gdy jest sam w domu?

Chyba najbardziej problematyczną sytuacją związaną ze szczekaniem psa są momenty, gdy zwierzę zostaje samo w domu i przez długie godziny bez przerwy ujada. Możemy wtedy spotkać się z pretensjami sąsiadów. Należy się jednak zastanowić, dlaczego nasz podopieczny reaguje na naszą nieobecność właśnie w taki sposób? Otóż jest to najczęściej reakcja emocjonalna wynikająca z tego, że zwierzę nie potrafi znieść samotności. W tym miejscu należy jednak rozróżnić dwa różne przypadki. Normalnym jest bowiem, że pies jest istotą społeczną i zostawiony w samotności na długie godziny, gdy później i tak nie otrzyma wystarczającej uwagi opiekuna, będzie czuł się osamotniony i zaniedbany. Wtedy szczekanie jest naturalną reakcją wynikającą z chęci okazania niezadowolenia i zwrócenia uwagi. Co innego jednak, gdy pies zaczyna szczekać już w momencie samego zamknięcia drzwi do mieszkania. To sytuacja wynikająca najczęściej z nieprawidłowego wychowania psa. Oczywiście w przypadku zwierzęcia adoptowanego, możemy mieć też do czynienia z przenoszeniem pewnych traum z przeszłości (np. lękiem przed porzuceniem).

Tagi: Polska