Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Sucha karma dla psa. Co robić, gdy pies nie chce jej jeść?
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:40

Sucha karma dla psa. Co robić, gdy pies nie chce jej jeść?

Sucha karma dla psa. Co robić, gdy pies nie chce jej jeść?
Pixabay.com

Sucha karma dla psa: zawsze wygodna, nie zawsze lubiana

Sucha karma dla psa ma wiele zalet. Łatwo ją przechowywać i transportować, jest łatwo dostępna, nie psuje się szybko. W dodatku chrupki ścierają kamień z psich zębów, co pomaga naszemu pupilowi zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Producenci karmy prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych smaków i faktur, które teoretycznie powinny być dla psa pokusą nie do odparcia.

Często jednak dzieje się tak, że nasz pies nie chce jeść suchej karmy. Powodów może być kilka.

Sucha karma dla psa: ostrożnie ze zmienianiem diety

Jeśli pies wcześniej dostawał mokrą karmę albo surowiznę, przyzwyczaił się do jej bogatego aromatu, smaku i specyficznej faktury. Jeśli z dnia na dzień zmienisz mu karmę na suchą, pies może nawet nie zorientować się, że ta nowa zawartość miski to jedzenie.

Podobnie jak kotu, karmę należy wymieniać psu stopniowo. W pierwszym tygodniu podaj psu jego starą karmę z domieszką (powiedzmy ¼ zawartości miski) nowej, suchej karmy. W drugim tygodniu sucha karma może stanowić połowę zawartości miski, w trzecim ¾ i dopiero w czwartym tygodniu, prawie po miesiącu przyzwyczajania, pies ucieszy się na widok miski pełnej wyłącznie suchej karmy.

Sucha karma dla psa: podjadanie szkodzi

Nie należy karmić psa między posiłkami. Wyjątek stanowią przysmaki, stanowiące nagrody dla psa w czasie socjalizacji i treningu. Dobrze jednak i przysmaki wliczyć, przynajmniej z grubsza, do dziennego planu żywienia psa. Niektóre rasy psów mają skłonności do tycia i regularne sesje treningowe mogą skończyć się u nich kilkoma zbędnymi kilogramami (co nie brzmi groźnie u bernardyna, ale u yorka już tak).

Jeśli pies dostaje jedzenie między zaplanowanymi posiłkami, może nie mieć apetytu, gdy przyjdzie pora na karmienie. Przekarmiony pies będzie wolał odpuścić sobie suchą karmę i poczekać na dodatkowe kąski, zwłaszcza jeśli podkarmiasz go smakołykami z własnego stołu. Pies nigdy nie powinien jeść jedzenia przeznaczonego dla ludzi. Obróbka termiczna mięsa i przyprawy źle oddziałują na psi przewód pokarmowy i mogą powodować różne dolegliwości. Przyzwyczajony do łakoci pies może też zwyczajnie nie chcieć suchej karmy, bo nie odpowiada ona jego subtelnemu podniebieniu.

Sucha karma dla psa: musi być zawsze świeża

Czasem pies nagle przestaje jeść suchą karmę i najczęściej oznacza to, że się zepsuła. Być może zbyt długo leżała w misce, a może opakowanie było źle zamknięte, efekt jest ten sam – karma wietrzeje, butwieje, traci swój zapach, fakturę i smak. Rozmiękła papka nie jest w najmniejszym stopniu atrakcyjna dla psa, podobnie jak dla nas oślizgła szynka czy zgniłe warzywa.

Tagi: Polska