Swiatzwierzat.pl
Spanie z psem lub kotem. Czy to dobry pomysł?

Pixabay.com

Spanie z psem lub kotem. Czy to dobry pomysł?

23 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Spanie z psem lub kotem często wydaje się kuszące. Ukochany pupil ogrzewa, relaksuje, odpędza smutki i stres, kocie mruczenie może ułatwiać zasypianie. Duże, miękkie łóżko to też przyjemność dla zwierzaka. Ale czy to higieniczne? Czy dzieci też mog

Spanie z psem lub kotem: zwierzaki wiedzą, co dobre

Ludzie i ich pupile nie zawsze lubią to samo. Pies nie doceni porannej kawy, kot znudzi się przy oglądaniu w telewizji meczu piłki nożnej. Natomiast jedno mamy ze zwierzakami wspólne: zamiłowanie do wygód. Pies i kot lubią odpoczywać w miękkich, ciepłych, suchych legowiskach, w przytulnych pokojach bez przeciągów. Zwierzaki szybko orientują się też, które legowisko w domu jest najwygodniejsze: Twoje.

Nie należy się więc dziwić, gdy pies lub kot w naturalny sposób grawitują w kierunku twojego łóżka i chętnie korzystają z okazji, by sobie w nim poleżeć. Opiekunom często nie przeszkadza, że ich zwierzak spędza z nimi czas na łóżku, czy wręcz przesypia u ich boku całe noce. Przeciwnie, pies lub kot to często pożądany dodatek do sypialni: ciepły, futrzasty towarzysz, pomrukujący z zadowoleniem, nadaje nieodpartego uroku każdemu łóżku. Dobrze też wychodzi na naszych domowych selfiaczkach.

Badania przeprowadzone w USA wskazują, że niemal połowa psów domowych spędza noce w łóżkach swych opiekunów: 62% psów małych, 41% średnich i 32% dużych. Koty mają jeszcze lepiej – 63% amerykańskich kociarzy wpuszcza je do swojego łóżka na całą noc.

Czy jednak spanie z psem lub kotem w jednym łóżku to dobry pomysł? Decyzja ostatecznie należy do Ciebie. Poniżej prezentujemy kilka wad i zalet spania ze zwierzakami w jednym łóżku oraz garść dobrych praktyk dla tych, którzy się na to zdecydują.

Spanie z psem lub kotem: korzyści dla zwierzaka

Wspólne spanie wzmacnia naszą więź z pupilem. Bliski kontakt fizyczny z właścicielem jest szczególnie ważny dla psa. Czworonogi uwielbiają leżeć ze swym panem w cieple i wspólnie drzemać, najlepiej z łapą na jego dłoni lub kostce. Bliski kontakt, zwłaszcza długi, w czasie nocnych godzin, działa na psa relaksująco, zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa i oddanie swemu panu.

Koty także chętnie przebywają blisko swych opiekunów i lubią grzać się przy nich w łóżku, nawet jeśli niekoniecznie chcą być przytulane czy głaskane.

Spanie z psem lub kotem: korzyści dla człowieka

Spanie w jednym łóżku ze zwierzakiem jest korzystne nie tylko dla niego, ale i dla jego opiekuna.

Przytulanie pupila i wspólny sen działają na ludzi odprężająco, na długo obniżają stres, a tym samym polepszają samopoczucie. Nic dziwnego, że tak wielu osobom pomagają terapie z udziałem zwierzaków – dogoterapia i felinoterapia.

Niektórym osobom towarzystwo zwierzaka daje poczucie bezpieczeństwa i spokój konieczny do zaśnięcia. Ciepłe, puchate futerko i pomrukiwanie kota jest szczególnie pomocne dla osób, które mają problemy z zasypianiem.

Spanie ze zwierzakiem może nawet prowadzić do poprawienia się odporności i obniżenia ciśnienia krwi u człowieka, co wiąże się z relaksem i uspokojeniem w czasie wspólnego chrapania z psem lub kotem.

Spanie z psem lub kotem: pamiętaj o higienie

Spanie z psem lub kotem w jednym łóżku ma też kilka wad. Przede wszystkim, wymaga starannego zachowywania higieny zarówno zwierzaka, jak i łóżka.

Pies, który ma spać z Tobą na jednym materacu, powinien być nauczony czystości, regularnie wyczesywany i – w razie potrzeby – kąpany. Po każdym spacerze musi zostać otrzepany lub przetarty wilgotnym ręcznikiem. Dobrze też przecierać pupilowi łapy mokrą szmatką. Odpowiednia higiena psa jest konieczna, ponieważ wszystko, co zostanie na nim ze spaceru, znajdzie się w końcu w Twoim łóżku. Dobrym pomysłem jest też regularne czyszczenie psu zębów, aby przykry zapach nie zaburzał Ci spokoju we własnej sypialni.

Psy i koty, którym właściciele pozawalają spać w swoim łóżku, powinny być też regularnie szczepione i odrobaczane – podobnie zresztą, jak wszystkie inne zwierzaki.

Pościel, w której śpi z Tobą pies czy kot, także powinna być zmieniana odpowiednio często, by pozbyć się z niej sierści, łupieżu i naskórka zwierząt, które stanowią magnez na roztocza. Dobrze jest pokryć materac specjalnym pokrowcem antyalergicznym, który odpycha kurz i daje się łatwo, szybko i często prać.

Spanie z psem lub kotem: pamiętaj o alergiach

Jest oczywiste, że osoby uczulone na zwierzęta (konkretnie na alergeny zawarte w ich ślinie i łoju), nie powinny w ogóle wpuszczać ich do swojej sypialni, a tym bardziej spać z nimi w jednym łóżku. Nawet niewielka ilość sierści pozostawionej na podłodze, dywanie czy materacu, może wywołać u człowieka reakcję alergiczną. Z pewnością leżenie obok psa czy kota jest przyjemne, ale nie wtedy, gdy z powodu alergii musisz walczyć o każdy oddech.

Spanie z psem lub kotem: znaj swoje potrzeby

Spanie z psem lub kotem wiąże się z szeregiem kompromisów, na które musisz przystać. W łóżku będzie mniej miejsca. Nie da się też przybrać niektórych pozycji, albo ich swobodnie zmieniać, kiedy obok śpi pies. Psy mogą chrapać, pierdzieć i kręcić się w pościeli, co powoduje, że osoby o płytkim śnie mogą się nagle wybudzać. Koty lubią spacerować po kołdrach, poduszkach i ludziach, ugniatać je łapkami i ogólnie zachowują się tak, jakby miały sypialnię tylko dla siebie.

To, czy spanie z psem lub kotem ułatwia, czy raczej utrudnia Ci odpoczynek, ma decydujący wpływ na ostateczną decyzję, czy pozwolić pupilowi spać w Twoim łóżku. Znaj siebie, swoje potrzeby i przyzwyczajenia, i na podstawie tej znajomości określ, czy spanie z psem lub kotem jest dla Ciebie.

Spanie z psem lub kotem: uważaj na dzieci

O ile spanie z psem lub kotem osoby dorosłej to jej decyzja, o tyle dzieciom nie powinno się pozwalać na leżenie w łóżku ze zwierzakiem.

Dzieci są mniej od dorosłych odporne na zarazki i zoonozy, czyli choroby odzwierzęce (np. boreliozę, toksoplazmozę). Nie zawsze też będą pamiętać o częstej zmianie pościeli.

Nie wszystkie dzieci umieją odpowiednio obchodzić się ze zwierzętami – przytulając, mogą je dusić. Niektóre dzieci śpią niespokojnie, wiercą się i kopią, co może zniechęcić samego zwierzaka do spania w jednym łóżku razem z nimi. Czasem psy po gwałtownym zbudzeniu mogą odruchowo ugryźć rękę, która je pacnęła, lub nogę, które trafiła je w grzbiet, bok czy zadek.

Zwierzak nie uważa też dziecka za przewodnika i bywa, że pozwala sobie wobec niego na więcej. Zdarza się np., że pies przejmuje łóżko, do którego został wpuszczony, powoli i miarowo skopując z niego dziecko.

Spanie z psem lub kotem: ustal zasady

Jeśli zdecydujesz się spać w jednym łóżku ze swoim psem lub kotem, powinieneś stosować się do kilku zasad, które polepszą Twoją relację z pupilem.

Przede wszystkim, bądź konsekwentny. Jeśli pies lub kot dostał zgodę na spanie w Twoim łóżku, zgoda nie może zostać cofnięta. Nie wprowadzaj wyjątków – pies nie zrozumie, że wolno mu spać na Twoim łóżku tylko w drugą nieparzystą środę miesiąca. Albo wolno zawsze, albo nigdy.

Jeśli dzielisz dom z innymi ludźmi, wszyscy powinni stosować tę samą politykę. Nie powinno być tak, że siostra i stryjek pozwalają psu lub kotu spać na sofie w salonie, a szwagier i ciocia nie pozwalają.

Dobrze jest wprowadzić komendy zezwalające na wejście do łóżka i nakazujące zejście z niego. Należy zachęcić zwierzaka do wskoczenia w pościel i nagrodzić go, powtarzając komendę, np. „łóżko”. Gdy będziemy chcieli, by pupil zszedł z łóżka, kusimy go smakołykami, a gdy zejdzie, wydajemy komendę, np. „zejdź”. Z czasem pies (a nawet kot) nauczy się, że na hasło „łóżko” wolno mu wejść na łóżko, a na hasło „zejdź” ma z niego zejść. Wtedy zwierzak nigdy nie będzie miał wątpliwości, czy jest mile widziany w pierzynie swego pana, czy akurat raczej nie. Komendy można stosować także przy wszystkich sofach, kanapach i fotelach w domu.

Pamiętaj, że nawet pies lub kot, któremu wolno spać z Tobą na łóżku, powinien mieć do dyspozycji własne legowisko. Legowisko dla zwierzaka musi być odpowiednich dla niego rozmiarów. Powinno być miękkie i stać w zacisznym miejscu, z dala od ciągów komunikacyjnych czy przeciągów. Kotu lubią mieć legowisko w pobliżu kaloryfera oraz kilka dodatkowych kryjówek, chętnie w kartonowych pudełkach.

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Warszawskie bary zapraszają na piwo. Dochód ze sprzedaży przeznaczony na szczytny cel

Czytaj więcej >
Franek szuka nowego domu

Psy

Franek przeszedł przez piekło, teraz dostał szansę na nowe życie

Czytaj więcej >

Psy

Podatek od posiadania psa idzie w górę. Ile zapłacimy w 2022 roku?

Czytaj więcej >

Psy

Czy psy mają poczucie humoru? Ekspert nie ma wątpliwości

Czytaj więcej >

Psy

Które rasy psów powodują najwięcej zniszczeń w domu?

Czytaj więcej >
„Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych”

Psy

„Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych” – wciągający reportaż

Czytaj więcej >