Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Spanie z psem lub kotem. Czy to dobry pomysł?
Emil Hoff
Emil Hoff 23.12.2020 01:00

Spanie z psem lub kotem. Czy to dobry pomysł?

Spanie z psem lub kotem. Czy to dobry pomysł?
Pixabay.com

Spanie z psem lub kotem: zwierzaki wiedzą, co dobre

Ludzie i ich pupile nie zawsze lubią to samo. Pies nie doceni porannej kawy, kot znudzi się przy oglądaniu w telewizji meczu piłki nożnej. Natomiast jedno mamy ze zwierzakami wspólne: zamiłowanie do wygód. Pies i kot lubią odpoczywać w miękkich, ciepłych, suchych legowiskach, w przytulnych pokojach bez przeciągów. Zwierzaki szybko orientują się też, które legowisko w domu jest najwygodniejsze: Twoje.

Nie należy się więc dziwić, gdy pies lub kot w naturalny sposób grawitują w kierunku twojego łóżka i chętnie korzystają z okazji, by sobie w nim poleżeć. Opiekunom często nie przeszkadza, że ich zwierzak spędza z nimi czas na łóżku, czy wręcz przesypia u ich boku całe noce. Przeciwnie, pies lub kot to często pożądany dodatek do sypialni: ciepły, futrzasty towarzysz, pomrukujący z zadowoleniem, nadaje nieodpartego uroku każdemu łóżku. Dobrze też wychodzi na naszych domowych selfiaczkach.

Badania przeprowadzone w USA wskazują, że niemal połowa psów domowych spędza noce w łóżkach swych opiekunów: 62% psów małych, 41% średnich i 32% dużych. Koty mają jeszcze lepiej – 63% amerykańskich kociarzy wpuszcza je do swojego łóżka na całą noc.

Czy jednak spanie z psem lub kotem w jednym łóżku to dobry pomysł? Decyzja ostatecznie należy do Ciebie. Poniżej prezentujemy kilka wad i zalet spania ze zwierzakami w jednym łóżku oraz garść dobrych praktyk dla tych, którzy się na to zdecydują.

Spanie z psem lub kotem: korzyści dla zwierzaka

Wspólne spanie wzmacnia naszą więź z pupilem. Bliski kontakt fizyczny z właścicielem jest szczególnie ważny dla psa. Czworonogi uwielbiają leżeć ze swym panem w cieple i wspólnie drzemać, najlepiej z łapą na jego dłoni lub kostce. Bliski kontakt, zwłaszcza długi, w czasie nocnych godzin, działa na psa relaksująco, zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa i oddanie swemu panu.

Koty także chętnie przebywają blisko swych opiekunów i lubią grzać się przy nich w łóżku, nawet jeśli niekoniecznie chcą być przytulane czy głaskane.

Spanie z psem lub kotem: korzyści dla człowieka

Spanie w jednym łóżku ze zwierzakiem jest korzystne nie tylko dla niego, ale i dla jego opiekuna.

Przytulanie pupila i wspólny sen działają na ludzi odprężająco, na długo obniżają stres, a tym samym polepszają samopoczucie. Nic dziwnego, że tak wielu osobom pomagają terapie z udziałem zwierzaków – dogoterapia i felinoterapia.

Niektórym osobom towarzystwo zwierzaka daje poczucie bezpieczeństwa i spokój konieczny do zaśnięcia. Ciepłe, puchate futerko i pomrukiwanie kota jest szczególnie pomocne dla osób, które mają problemy z zasypianiem.

Spanie ze zwierzakiem może nawet prowadzić do poprawienia się odporności i obniżenia ciśnienia krwi u człowieka, co wiąże się z relaksem i uspokojeniem w czasie wspólnego chrapania z psem lub kotem.

Spanie z psem lub kotem: pamiętaj o higienie

Spanie z psem lub kotem w jednym łóżku ma też kilka wad. Przede wszystkim, wymaga starannego zachowywania higieny zarówno zwierzaka, jak i łóżka.

Pies, który ma spać z Tobą na jednym materacu, powinien być nauczony czystości, regularnie wyczesywany i – w razie potrzeby – kąpany. Po każdym spacerze musi zostać otrzepany lub przetarty wilgotnym ręcznikiem. Dobrze też przecierać pupilowi łapy mokrą szmatką. Odpowiednia higiena psa jest konieczna, ponieważ wszystko, co zostanie na nim ze spaceru, znajdzie się w końcu w Twoim łóżku. Dobrym pomysłem jest też regularne czyszczenie psu zębów, aby przykry zapach nie zaburzał Ci spokoju we własnej sypialni.

Psy i koty, którym właściciele pozawalają spać w swoim łóżku, powinny być też regularnie szczepione i odrobaczane – podobnie zresztą, jak wszystkie inne zwierzaki.

Pościel, w której śpi z Tobą pies czy kot, także powinna być zmieniana odpowiednio często, by pozbyć się z niej sierści, łupieżu i naskórka zwierząt, które stanowią magnez na roztocza. Dobrze jest pokryć materac specjalnym pokrowcem antyalergicznym, który odpycha kurz i daje się łatwo, szybko i często prać.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?