Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Snowshoe - kot z białymi skarpetkami
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 30.01.2021 01:00

Snowshoe - kot z białymi skarpetkami

Snowshoe - kot z białymi skarpetkami
pixabay.com

Historia kota Snowshoe

Historia rasy Snowshoe sięga lat sześćdziesiątych XX wieku. Mieszkająca w Filadelfii hodowczyni kotów syjamskich Dorothy Hinds-Daugherty zwróciła uwagę na trzy kocięta w jednym z miotów.  Oprócz charakterystycznego dla kotów syjamskich umaszczenia kolor point, miały one białe znaczenia na łapach. Ten niecodzienny wzór na sierści tak się jej spodobał, że zapragnęła wyhodować nową rasę, która łączyłaby cechy kota syjamskiego z nietypowymi, białymi skarpetkami na łapach. Jak się można domyśleć, stało przed nią niełatwe zadanie. 

Do rozwijania rasy Dorothy wykorzystała koty amerykańskie krótkowłose o umaszczeniu bikolor i koty syjamskie o umaszczeniu seal-point. W kolejnych miotach koty straciły jednak charakterystyczne umaszczenie typu point i hodowczyni musiała włączyć do hodowli więcej kotów syjamskich, żeby utrwalić punktowe umaszczenie. Niestety znaczna część historii dotyczącej rozwoju rasy nie została wystarczająco udokumentowana i nie znamy dokładnie kolejnych etapów, w których Snowshoe zdołał uzyskać pożądany wzór sierści. O tym, że było to dosyć problemowe, świadczą głosy zniechęconych hodowców, którzy borykali się z utrzymaniem spójności wzoru. 

Snowshoe - blaski i cienie dalszej hodowli

Dorothy Hinds-Daugherty ostatecznie porzuciła hodowlę Snowshoe, jednak nic w przyrodzie nie ginie i rozwój rasy przejęła Vikki Olander, która w 1977 roku była jedynym hodowcą tej rasy w USA. Stworzyła ona pierwszy wzorzec rasy, która została uznana przez organizacje CFF jako rasa eksperymentalna i systematycznie wydobywała ją z niebytu. Wkrótce dołączyli do niej kolejni hodowcy, między innymi Jim Hoffman i Georgia Kuhnell, i zaczęli wspólne starania o powszechne uznanie rasy.

Starania zakończyły się sukcesem. CFF nadało Snowshoe prawo do czempionatu w 1983 roku. W kolejnych latach rasę uznawały kolejne organizacje, między innymi TICA i ACFA. Niestety w 1989 roku Vikki Olender musiała opuścić program hodowlany, ponieważ jej narzeczony był uczulony na koty. Pozostali hodowcy nadal walczą o uwagę innych organizacji felinologicznych, między innymi CFA, lecz wciąż borykają się z brakiem kotów o wzorcowym umaszczeniu i niedostatkiem liczby hodowców, którzy są konieczni do spełnienia wszystkich wymagań organizacji felinologicznych.

Z ciekawostek, kocięta Snowshoe rodzą się zazwyczaj całkowicie białe, dopiero z wiekiem ich sierść nabiera właściwości typowych dla umaszczenia punktowego.

Najważniejsze cechy wyglądu snowshoe

Snowshoe należy do kotów średniej wielkości. Łączy w sobie cechy budowy amerykańskiego kota krótkowłosego z syjamskim. Od tych pierwszych wziął solidną, mocną budowę, od drugich wydłużoną sylwetkę i silnie umięśnione ciało. Jego waga zamyka się w przedziale 3,5-5 kg u samic i 4,5-6 kg u samców, wysokość około 30 cm. Samce są wyraźnie większe od samic, można nawet uznać że samice są w zasadzie kotami o małym rozmiarze, a samce o średnim.

Głowa ma kształt szerokiego, ściętego klina. Kości policzkowe o delikatnych konturach są wysoko osadzone. Podbródek mocny, kufa proporcjonalna do głowy, z delikatną przerwą. Profil tworzą dwie odrębne i równe płaszczyzny oddzielone lekkim stopem. Oczy mają owalny kształt orzecha włoskiego, ich kolor to niebieski w każdym jego możliwym odcieniu. Uszy kontynuują linie konturów ściętego klina, u nasady są średniej szerokości, mają zaokrąglone końcówki.

Tułów ma budowę typu semi-foreign, nie jest ani ekstremalnie wydłużony, ani zbyt masywny. Kończyny są średniej długości, proporcjonalne do tułowia. Stopy również są proporcjonalne, z okrągłymi końcówkami. 

Umaszczenie podstawowe snowshoe to bicolor i mitted, z różnymi proporcjami białego koloru na różnych częściach ciała, nie tylko na stopach. Stopy powinny być białe, choć dopuszcza się wiele wyjątków od tej zasady, w zależności od danej federacji. Najbardziej popularne jest umaszczenie typu seal point i czekoladowe, dopuszcza się również niebieskie, liliowe, kremowe, cynamonowe. 

Sierść Snowshoe jest krótka, gładka w dotyku, bez widocznego podszerstka. Powinna dobrze przylegać do ciała. 

Charakter i aktywności Snowshoe

Snowshoe to kot o zadziwiającej osobowości, czasami można mieć wrażenie, że cierpi na rozdwojenie jaźni. Z jednej strony bywa bardzo nieśmiały, a kiedy indziej wręcz apodyktyczny. Widać, że łączą się tutaj w jedno cechy, które możemy znaleźć u syjamów i kotów amerykańskich krótkowłosych. Jednak ogólnie Snowshoe uważany jest za łagodnego i czułego kota, który uwielbia ludzkie towarzystwo.

Snowshoe to też kot aktywny, szybki, wręcz wysportowany i pełen energii. Nie oznacza to jednak, że jest niespokojny i łatwo się pobudza. Lubi wspólne zabawy z właścicielem, na przykład w aportowanie i chętnie się uczy nowych sztuczek. Potrafi też gonić w mieszkaniu za zabawkami, szczególnie kiedy zostaje sam. Znakomicie nadaje się do uprawiania kociej wersji agility. 

To także kot znany z tego, że lubi wodę i to do tego stopnia, że nie wystarczy mu odkręcanie łapą kranu, ale pluskanie się w wannie.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?