Swiatzwierzat.pl
Snowshoe - kot z białymi skarpetkami

pixabay.com

Snowshoe - kot z białymi skarpetkami

30 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Snowshoe to rzadka rasa kota, która wyróżnia się jedną konkretną cechą. Na wszystkich czterech łapach kota są białe znaczenia, które wyglądają jak skarpety.

Historia kota Snowshoe

Historia rasy Snowshoe sięga lat sześćdziesiątych XX wieku. Mieszkająca w Filadelfii hodowczyni kotów syjamskich Dorothy Hinds-Daugherty zwróciła uwagę na trzy kocięta w jednym z miotów.  Oprócz charakterystycznego dla kotów syjamskich umaszczenia kolor point, miały one białe znaczenia na łapach. Ten niecodzienny wzór na sierści tak się jej spodobał, że zapragnęła wyhodować nową rasę, która łączyłaby cechy kota syjamskiego z nietypowymi, białymi skarpetkami na łapach. Jak się można domyśleć, stało przed nią niełatwe zadanie. 

Do rozwijania rasy Dorothy wykorzystała koty amerykańskie krótkowłose o umaszczeniu bikolor i koty syjamskie o umaszczeniu seal-point. W kolejnych miotach koty straciły jednak charakterystyczne umaszczenie typu point i hodowczyni musiała włączyć do hodowli więcej kotów syjamskich, żeby utrwalić punktowe umaszczenie. Niestety znaczna część historii dotyczącej rozwoju rasy nie została wystarczająco udokumentowana i nie znamy dokładnie kolejnych etapów, w których Snowshoe zdołał uzyskać pożądany wzór sierści. O tym, że było to dosyć problemowe, świadczą głosy zniechęconych hodowców, którzy borykali się z utrzymaniem spójności wzoru. 

Snowshoe - blaski i cienie dalszej hodowli

Dorothy Hinds-Daugherty ostatecznie porzuciła hodowlę Snowshoe, jednak nic w przyrodzie nie ginie i rozwój rasy przejęła Vikki Olander, która w 1977 roku była jedynym hodowcą tej rasy w USA. Stworzyła ona pierwszy wzorzec rasy, która została uznana przez organizacje CFF jako rasa eksperymentalna i systematycznie wydobywała ją z niebytu. Wkrótce dołączyli do niej kolejni hodowcy, między innymi Jim Hoffman i Georgia Kuhnell, i zaczęli wspólne starania o powszechne uznanie rasy.

Starania zakończyły się sukcesem. CFF nadało Snowshoe prawo do czempionatu w 1983 roku. W kolejnych latach rasę uznawały kolejne organizacje, między innymi TICA i ACFA. Niestety w 1989 roku Vikki Olender musiała opuścić program hodowlany, ponieważ jej narzeczony był uczulony na koty. Pozostali hodowcy nadal walczą o uwagę innych organizacji felinologicznych, między innymi CFA, lecz wciąż borykają się z brakiem kotów o wzorcowym umaszczeniu i niedostatkiem liczby hodowców, którzy są konieczni do spełnienia wszystkich wymagań organizacji felinologicznych.

Z ciekawostek, kocięta Snowshoe rodzą się zazwyczaj całkowicie białe, dopiero z wiekiem ich sierść nabiera właściwości typowych dla umaszczenia punktowego.

Najważniejsze cechy wyglądu snowshoe

Snowshoe należy do kotów średniej wielkości. Łączy w sobie cechy budowy amerykańskiego kota krótkowłosego z syjamskim. Od tych pierwszych wziął solidną, mocną budowę, od drugich wydłużoną sylwetkę i silnie umięśnione ciało. Jego waga zamyka się w przedziale 3,5-5 kg u samic i 4,5-6 kg u samców, wysokość około 30 cm. Samce są wyraźnie większe od samic, można nawet uznać że samice są w zasadzie kotami o małym rozmiarze, a samce o średnim.

Głowa ma kształt szerokiego, ściętego klina. Kości policzkowe o delikatnych konturach są wysoko osadzone. Podbródek mocny, kufa proporcjonalna do głowy, z delikatną przerwą. Profil tworzą dwie odrębne i równe płaszczyzny oddzielone lekkim stopem. Oczy mają owalny kształt orzecha włoskiego, ich kolor to niebieski w każdym jego możliwym odcieniu. Uszy kontynuują linie konturów ściętego klina, u nasady są średniej szerokości, mają zaokrąglone końcówki.

Tułów ma budowę typu semi-foreign, nie jest ani ekstremalnie wydłużony, ani zbyt masywny. Kończyny są średniej długości, proporcjonalne do tułowia. Stopy również są proporcjonalne, z okrągłymi końcówkami. 

Umaszczenie podstawowe snowshoe to bicolor i mitted, z różnymi proporcjami białego koloru na różnych częściach ciała, nie tylko na stopach. Stopy powinny być białe, choć dopuszcza się wiele wyjątków od tej zasady, w zależności od danej federacji. Najbardziej popularne jest umaszczenie typu seal point i czekoladowe, dopuszcza się również niebieskie, liliowe, kremowe, cynamonowe. 

Sierść Snowshoe jest krótka, gładka w dotyku, bez widocznego podszerstka. Powinna dobrze przylegać do ciała. 

Charakter i aktywności Snowshoe

Snowshoe to kot o zadziwiającej osobowości, czasami można mieć wrażenie, że cierpi na rozdwojenie jaźni. Z jednej strony bywa bardzo nieśmiały, a kiedy indziej wręcz apodyktyczny. Widać, że łączą się tutaj w jedno cechy, które możemy znaleźć u syjamów i kotów amerykańskich krótkowłosych. Jednak ogólnie Snowshoe uważany jest za łagodnego i czułego kota, który uwielbia ludzkie towarzystwo.

Snowshoe to też kot aktywny, szybki, wręcz wysportowany i pełen energii. Nie oznacza to jednak, że jest niespokojny i łatwo się pobudza. Lubi wspólne zabawy z właścicielem, na przykład w aportowanie i chętnie się uczy nowych sztuczek. Potrafi też gonić w mieszkaniu za zabawkami, szczególnie kiedy zostaje sam. Znakomicie nadaje się do uprawiania kociej wersji agility. 

To także kot znany z tego, że lubi wodę i to do tego stopnia, że nie wystarczy mu odkręcanie łapą kranu, ale pluskanie się w wannie.

Wspólne życie ze Snowshoe

Snowshoe to kot, który znakomicie nadaje się na czworonoga dla rodziny z dziećmi, choć zazwyczaj wybiera sobie jednego, ulubionego domownika. Lubi zwracać na siebie uwagę. Uwielbia interakcje z dziećmi, którym trudno jest go zmęczyć. Niestety nie nadaje się na kota dla starszej osoby, która może nie podołać jego codziennej potrzebie aktywności. 

Dobrze dogaduje się z innymi czworonogami. Może mieszkać pod wspólnym dachem zarówno z drugim kotem i psem, jednak trzeba pamiętać o podstawach socjalizacji podczas procesu zapoznawania zwierząt.

To towarzyski kot, który raczej nie lubi zostawać sam w domu, jednak jeśli podczas naszej nieobecności zostawimy w jego otoczeniu wystarczającą ilość bodźców, nie powinien się nudzić.

W stosunku do obcych osób z początku odnosi się z rezerwą, ale jest na tyle ciekawski, że szybko przekonuje się do gości w domu. Ciekawość potrafi go również zaprowadzić na zewnątrz, trzeba więc poczynić w domu odpowiednie zabezpieczenia, szczególnie że jest na tyle sprytny, że potrafi sam otwierać drzwi.

Po kotach syjamskich odziedziczył skłonność do konwersacji. To zatem gadatliwy kot, który ma jednak milszy i bardziej melodyjny głos niż jego syjamscy przodkowie.

Pielęgnacja i zdrowie kota Snowshoe

Pielęgnacja kota tej rasy nie jest wymagająca. Jego krótką sierść wystarczy czesać raz w tygodniu, aby usunąć martwy włos. Można też nacierać ją olejkami, aby zachowała połysk. Linienie jest bardzo umiarkowane. Należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu uszu i uzębienia kota oraz o przycinaniu pazurów.

Snowshoe uważany jest za zdrową rasę. Może być wrażliwy na niskie temperatury ze względu na brak podszerstka. Nie jest narażony na konkretne schorzenia, trzeba po prostu trzymać się w jego przypadku obowiązującego kalendarza szczepień.

W kwestii żywienia zalecana jest karma wysokiej jakości w mokrej lub suchej postaci. Dietę BARF należy skonsultować z weterynarzem. Miesięczny koszt utrzymania to około 120 zł.

W Polsce jest możliwość zakupu kota tej rasy. Ceny wahają się od 800 do 1500 złotych.

W optymalnych warunkach średnia długość życia Snowshoe wynosi od 14 do 18 lat.

undefinedundefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >