Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Sennik: pies. Jakie znaczenie ma sen o psie? Co może oznaczać?
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 01:00

Sennik: pies. Jakie znaczenie ma sen o psie? Co może oznaczać?

Sennik: pies
unsplash/Anna Dudkova

Sennik: pies – jak interpretować sny o zwierzakach?

Ludzie – a prawdopodobnie także inne zwierzęta – śpią i mają sny. Ponieważ sen i śnienie to naturalna potrzeba organizmu, wszyscy ludzie śpią i wszystkie kultury w dziejach wykształciły jakiś sposób rozumienia tego, czym jest sen i czym są sny.

Starożytni Egipcjanie – znani ze swojego zamiłowania do interpretacji snów, o którym wspomina nawet Biblia (zob. Księga Rodzaju 41:1-39) – uważali, że w czasie snu duch człowieka opuszcza ciało i udaje się na kilka godzin do krainy bogów, gdzie odzyskuje siły – dlatego rano budzimy się wypoczęci. Inne kultury przypisywały snom znaczenie proroctw lub wizji, w których siły wyższe wyraźniej przemawiały do człowieka, gdy nie zajmował się akurat sprawami doczesnymi. Europejska ezoteryka tradycyjnie uważała sny za rodzaj znaków od Boga lub istot z innych planów egzystencji. Podobnie jak w starożytnym Egipcie, dopatrywano się w snach przekazów symbolicznych, a ten, kto umiał te symbole rozumieć i objaśniać, uchodził za znawcę ludzkiej duszy i rzeczy przyszłych. Pracowicie kompilowano senniki – zbiory mniej lub bardziej sprawdzonych, a w każdym razie powszechnie uznawanych interpretacji wszelkiego rodzaju snów. Najpopularniejsze były senniki egipskie – nie sporządzili ich wprawdzie starożytni Egipcjanie, ale ogólna nazwa tych książek nawiązywała właśnie do staroegipskiej sztuki interpretacji wizji sennych.

W pierwszej połowie XX w., gdy triumfy zaczęła święcić psychoanaliza, zaczęto rozumieć sny inaczej. Stały się one raczej oknem do wnętrza psychiki człowieka, nie zaś sposobem otrzymywania wiadomości z jakiegoś duchowego, zewnętrznego źródła. Sny miały teraz być odbiciem świadomych przeżyć i podświadomości człowieka, które mózg w czasie nocnego odpoczynku swobodnie mieszał, układał, interpretował, utrwalał lub odrzucał, tworząc niezwykłe obrazy. Psychoanalityk, umiejętnie interpretując sny pacjenta, mógł – teoretycznie – rozpoznać przyczyny jego wewnętrznych niepokojów i rozpocząć skuteczne leczenie.

Sny można więc interpretować na dwa sposoby: jako wiadomość od sił zewnętrznych, zaszyfrowaną w symbolach, lub jako informacje wypływające z naszej własnej świadomości i podświadomości, które mówią raczej o nas samych niż o sprawach Nieba lub przyszłych wydarzeń.

Sennik: pies – co oznacza sen o psie?

W każdej kulturze, w której jakąkolwiek rolę odgrywały psy, spotkać można różne sposoby interpretacji snu o psie. Pies domowy z samej swej natury i z racji pełnionych funkcji może symbolizować przynajmniej dwie rzeczy: przyjaciela i obrońcę, ale też napastnika. Pies jest przyjacielem, towarzyszem polowań, ale też strażnikiem domu i rodziny, gotowym zaatakować obcych - naszych wrogów – lub też agresorem, szczutym przez wrogów na nas. Pies może więc być symbolem siły i agresji – jego zwierzęca sprawność i siła mogą być pozytywne, gdy broni nas samych, lub negatywne, gdy agresja psa skierowana jest przeciwko nam, gdy broni naszych wrogów. Tradycyjnie w sennikach europejskich pies bywał też interpretowany jako symbol seksualnej żądzy.

Interpretacja snu powinna brać pod uwagę wszystkie tradycyjne znaczenia, ale też szczegółowy kontekst i okoliczności, które zapamiętaliśmy ze snu. Ważne jest zwłaszcza to, czy śni nam się znajomy czy nieznajomy pies. Czy mamy z tym psem związane jakieś wspomnienia, które nasza podświadomość podsuwa nam z jakiegoś powodu – czy też śnimy o jakimś obcym psie-symbolu? Trzeba zwrócić uwagę na to, czy pies jest sam czy w sforze, czy jest silny i zdrowy czy chory i zabiedzony, czy jest przyjazny czy wrogi, czy zachowuje się spokojnie czy szczeka, wyje, warczy i atakuje.

Sennik: pies – symbol przyjaźni

Już sama obecność we śnie wiernego psa u boku oznacza, że w naszym życiu towarzyskim może zdarzyć się coś dobrego. Pies duży i sympatyczny oznacza przyjaciela – zapewnienie o prawdziwości przyjaźni, napotkanie nowego towarzysza w przyszłości lub potrzebę przyjaźni, która wymaga zaspokojenia. Z kolei mały pies oznacza obawy związane z przyjaźnią – czy jest szczera i czy się utrzyma. Noszenie psa na rękach można interpretować jako symbol potrzeby kontroli nad sytuacją. Radosne psy w grupie oznaczają, że w naszym otoczeniu sprawy mają się dobrze, że jesteśmy akceptowani w grupie.

Zdrowe szczenięta zapowiadają szczęście – pomożemy komuś w potrzebie i zyskamy wdzięczność, co nam się wkrótce opłaci.

Sennik: pies – symbol kłopotów

Pies w naszym śnie nie powinien jednak być zbyt przymilny i uniżony. Taki pies może oznaczać, że ktoś chce nas wciągnąć w pułapkę, a jego intencje są nieszczere. Pies biały oznacza, że ktoś zaatakuje nas jawnie, a czarny – że podstępnie, z ukrycia. Najpoważniejsze problemy zapowiadają łaciate lizusy. Także zabawa z psem tradycyjnie interpretowana jest jako symbol kłopotów i zmartwień.

Pies agresywny, sam lub w sforze, może stanowić ostrzeżenie, że konieczna jest zmiana w naszym życiu, bo znajdujemy się obecnie na niewłaściwym kursie. Jeśli odczuwamy strach przed tym psem, może to oznaczać zbliżające się zagrożenie. Być może czekają nas też wyrzuty sumienia, prawdopodobnie związane ze sposobem, w jaki rozwiążemy swoją obecną sytuację – lub pozostawimy ją bez zmian. Gryzący nas pies może być zapowiedzią nieszczęścia, urazu lub czyjejś zdrady. Pies poszczuty przez nas na kogoś to zapowiedź tego, że przysporzymy sobie wrogów. Z kolei dwa psy gryzące siebie nawzajem to zapowiedź kłótni i sporów, może też symbol lęku przed konfliktem, który podświadomie przeczuwamy. Jeśli psy coś sobie wyrywają, może to oznaczać spór w rodzinie o spadek lub inne pieniądze.

Pies nieustannie szczekający zapowiada wyzwania zawodowe, z kolei psie wycie oznacza zbliżające się niebezpieczeństwo. Pies na łańcuchu to symbol ucisku, niewygody, naszego poczucia, że jesteśmy wykorzystywani.

Brudny i zaniedbany pies symbolizuje biedę – strach przed nią lub jej zapowiedź. Z kolei ranny pies zapowiada problemy ze zdrowiem. Martwy pies oznacza poważne niebezpieczeństwo, a jeśli to my go zabiliśmy – zbliżającą się karę za złe uczynki. Kiedy jednak pies zabija kota, oznacza to nadchodzący sukces. Psia buda z kolei może zapowiadać, że nasza sytuacja się nagle pogorszy – sami zejdziemy na psy. Jeśli śni nam się, że jesteśmy hodowcami psów, może to być sugestia, że nasz przyjaciel potrzebuje pomocy w walce z wrogami.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?