Jak interpretować sny o kotach?
Sennik: kot – jak interpretować sny o zwierzakach?
Każdy człowiek śni i każda kultura wykształciła różne sposoby interpretacji i rozumienia tego, czym są sny. Dla jednych to wizje zesłane przez bogów, dla innych wiadomość od podświadomości, zaszyfrowana w symbolach, jeszcze inni widzą w snach jedynie efekt uboczny przejścia mózgu w stanu odpoczynku, kiedy to umysł utrwala wspomnienia i usuwa zbędne informacje.
Europejska ezoteryka tradycyjnie uważała sny za rodzaj znaków od Boga lub aniołów, czasem demonów. Dopatrywano się w snach przekazów symbolicznych, a ten, kto umiał te symbole rozumieć i objaśniać, uchodził za znawcę ludzkiej duszy i rzeczy przyszłych – jasnowidza, maga lub czarownika.
Badacze tajemnic nieba i ziemi – na przekór naukom Kościoła, a potem także twierdzeniom nauki - pracowicie kompilowali senniki. Były to zbiory mniej lub bardziej sprawdzonych, a w każdym razie powszechnie uznawanych interpretacji wszelkiego rodzaju snów. Najpopularniejsze były senniki egipskie – nie sporządzili ich wprawdzie starożytni Egipcjanie, ale ogólna nazwa tych książek nawiązywała właśnie do staroegipskiej sztuki interpretacji wizji sennych. Być może sam masz gdzieś na półce starą, pożółkłą książkę po babci – „Sennik egipski”, jeden z tych, które dawniej chętnie trzymano koło łóżka, by tuż po przebudzeniu zinterpretować znaczenie snu. Dziś senniki najłatwiej znaleźć w Internecie – stanowią kompilację rożnych interpretacji sennych obrazów, podawanych przez odmienne kultury w oparciu o ich własną symbolikę i doświadczenia.
W pierwszej połowie XX w., gdy triumfy zaczęła święcić psychoanaliza, zaczęto rozumieć sny inaczej. Naukowcy przyjęli, że są one raczej efekt ubocznym pracy uśpionego mózgu. Nie stanowią wizji obcych światów i przekazów od Boga, ale raczej manifestację podświadomych potrzeb i lęków śniącego. W myśl tej teorii psychoanalityk, umiejętnie interpretując sny pacjenta, mógł rozpoznać przyczyny jego wewnętrznych niepokojów i rozpocząć skuteczne leczenie.
Sny można więc interpretować na dwa sposoby: jako wiadomość od sił zewnętrznych, zaszyfrowaną w symbolach, lub jako informacje wypływające z naszej własnej świadomości i podświadomości, które mówią raczej o nas samych niż o sprawach nieba lub przyszłych wydarzeń.
Sennik: kot – co oznacza sen o kocie?
Interpretując sen, należy zwrócić uwagę na wszystkie jego szczegóły, zarówno obrazy, jak i wydarzenia. Kontekst ma wielkie znaczenia dla poprawnej interpretacji widzianych we śnie zjawisk. Dlatego interpretując sen o kocie należy zwrócić uwagę na jego wygląd i zachowanie, stosunek do śniącego, otoczenie i towarzystwo.
Koty to zwierzęta, które od wieków postrzegano jako niezależne, chadzające własnymi drogami, nieco niedostępne, trochę tajemnicze. Koty polowały na myszy, czasem też na węże – były więc pożyteczne i nieraz rolnicy wiele im zawdzięczali. W starożytnym Egipcie bogini Bastet przyjmowała formę kotki, czasem także boga Re ukazywano jako kota rozgramiającego demony świata podziemnego. Mitologia nordycka czyni z kota przewodnika dusz, prowadzącego je do świata zmarłych. Z kolei na Dalekim Wschodzie koty najczęściej postrzega się jako symbol szczęścia. W europejskim folklorze zaś kot to częsty towarzysz czarownicy lub czarownika, herold tajemnych mocy – złych lub dobrych. Wszyscy znamy przesąd o tym, że czarny kot zwiastuje nieszczęście, zwłaszcza jeśli przetnie komuś drogę. Dziś także Internet pełen jest historii i memów o tym, że koty widzą duchy i inne zjawiska niewidzialne dla ludzi.
W snach koty symbolizują przede wszystkim szczęście, przebiegłość, może nawet mądrość – zapewne z uwagi na ich niezależny charakter, zręczność i umiejętność wciskania się w niedostępne nawet zakamarki.
Sennik: kot – maść ma znaczenie
Czarny kot do dziś cieszy się złą sławą – wizja czarnego kota we śnie zapowiada nieszczęścia. Z kolei rudy kot stanowi ostrzeżenie przed czyjąś dwulicowością, co zapewne wynika z krzywdzącego stereotypu, że rude osoby są nieszczere. Biały kot natomiast nie zapowiada szczęścia, lecz raczej przestrogę, że oceniamy kogoś niewłaściwie, niepotrzebnie jesteśmy do kogoś uprzedzeni.
Sennik: kot – dorosły czy kociak?
Także rozmiar kota, który się nam przyśnił, ma duże znaczenie dla właściwej interpretacji snu.
Kocięta symbolizować mogą nasze własne dzieciństwo i tęsknotę za nim. Sen o kociętach może oznaczać, że podświadomie pragniemy czułości i opieki. Zabawa z kociętami to zaś zapowiedź pozytywnego rozwiązania konfliktu w rodzinie lub wśród przyjaciół. Czasem pojedynczy kociak może symbolizować rychłe odkrycie nowej pasji lub zaczęcia czegoś nowego – tak jak kocię zaczyna swoje życie. Kotka z młodymi to zaś symbol bogactwa i dobrobytu – przybędzie nam pieniędzy, tak jak kotce przybyło nagle pociech.
Dorosłe koty bywają raczej złym omenem. Zapowiadają nieszczęście. Zabawa z dorosłym kotem może symbolizować nieszczerą relację, w którą weszliśmy, i z której będziemy musieli się wyplątać.