Swiatzwierzat.pl
Selkirk Rex - kot podobny do owieczki

pixabay.com

Selkirk Rex - kot podobny do owieczki

30 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Selkirk Rex to jedna z bardziej znanych ras kotów typu rex. Wyróżnia się w tej grupie znacznie gęstszym futerkiem, a włosy zakończone loczkami upodabniają go do owcy.

Selkirk Rex i koty z grupy rex

Koty, których wspólnym określeniem jest rex wyróżniają się falistym, kręconym futerkiem. Ich sierść może być zarówno krótka, jak i długa, włos okrywowy cieńszy lub grubszy, ważne, żeby tworzył na futrze charakterystyczne fale, a czasem nawet loczki. Ta cecha powstała na skutek naturalnie występujących mutacji genetycznych. Zazwyczaj po odkryciu kota z tego rodzaju sierścią hodowcy rozpoczynają selektywny program hodowlany, żeby utrwalić tę cechę u nowej rasy. Selkirk rex należy do najbardziej popularnych kotów z grupy rexów.

Pierwszą rasą kota, którą określono mianem rex był Cornish Rex. Człon rex pochodzi w niej od królików z odmiany rex, które posiadają charakterystyczne, kręcone futerko. 

Historia Selkirk Rexa

Historia rasy Selkirk Rex rozpoczęła się w 1987 roku w USA, w stanie Montana. W schronisku w miejscowości Bozeman, kobieta o nazwisku Jeri Newman, zajmująca się hodowlą kotów perskich, natrafiła na młodą kotkę o nietypowym wyglądzie, który charakteryzował się gęstą sierścią z loczkami na końcówkach włosów i kręconymi wibrysami. Pozostałe koty z tego miotu nie posiadały podobnych cech i zaciekawiona Jeri Newman przygarnęła kotkę, nadając jej imię Miss DePesto. 

Hodowczyni po dokładnych oględzinach matki Miss DePesto, stwierdziła, że i u niej występują charakterystyczne załamania na końcówkach włosów. To odkrycie skłoniło ją do skojarzenia Miss DePesto z czarnym perskim kotem, ponieważ była bardzo ciekawa, jakie koty pojawią się w kolejnym miocie. Na świat przyszło sześć kociąt, spośród których u trzech można było z czasem zaobserwować kręconą sierść, podobną do tej u Miss DePesto. Hodowczyni w ten sposób upewniła się, że zadziałała tu spontaniczna mutacja genetyczna, a gen przekazywany następnym pokoleniom ma charakter dominujący. 

Przy dalszym rozwoju rasy do krzyżówek były wykorzystywane koty perskie, himalajskie, egzotyczne oraz brytyjskie i amerykańskie krótkowłose. W miotach pojawiały się zarówno koty długowłose i krótkowłose z kręconymi lub prostymi włosami, jednak tych pierwszych było więcej. W 1990 roku rasa została zarejestrowana jako Selkirk Rex w organizacji TICA, po czym w 1994 roku otrzymała prawo do czempionatu. W kolejnych latach rasę uznały następne organizacje felinologiczne, ACFA w 1998 roku i CFA w 2000 roku. Według standardu Selkirk Rex występuje w odmianach krótkowłosej i długowłosej.

Człon Selkirk w nazwie kota Selkirk Rex pochodzi od nazwiska ojczyma Jeri Newman.

Najważniejsze cechy wyglądu Selkirk Rexa

Selkirk Rex należy do kotów średniej wielkości i uważany jest też za najbardziej włochatą i największą odmianę kotów z grupy rex. To kot krępy i muskularny z kanciastym korpusem. Jego waga zamyka się w przedziale 3-4 kg dla samic i 4-6 kg dla samców, a wysokość odpowiednio 28-30 cm i 30-32 cm. Samce są wyraźnie większe od samic.

Głowa jest zaokrąglona, kufa krótka i szeroka, policzki pełne i wydatne, wibrysy kręcone. W profilu widoczne zaokrąglone czoło, nos i jędrny podbródek. Szyja jest krótka i gruba, pokryta kręconym futerkiem. Oczy duże i okrągłe, mogą mieć dowolny kolor, niezależny od koloru umaszczenia. Uszy średniej wielkości, zaokrąglone, ze spiczastą końcówką.

Klatka piersiowa jest pełna i muskularna, tułów średnio ciężki, prostokątny, z nieznacznym wzniesieniem w kierunku tylnych kończyn. Kończyny średniej długości, stopy duże i okrągłe. Ogon gruby, zwężający się do zaokrąglonej końcówki, średniej długości.

Umaszczenie Selkirk Rexa może być dowolnego typu i dowolnego koloru. Preferowane są wyraziste, intensywne barwy.

Sierść jest krótka lub półdługa, w obu przypadkach loki są najbardziej widoczne na szyi i ogonie. W dotyku jest miękka i ma pluszowa fakturę. Może układać się zarówno w loki, jak i kępki. Odmiana krótkowłosa kojarzy się z wyglądu z pluszowym misiem, odmiana długowłosa z owcą.

Charakter i aktywności Selkirk Rexa

Selkirk rex to kot łagodny o przyjaznym usposobieniu. Z charakteru jest często porównywany do psa, jest bardzo towarzyski i lubi przebywać w pobliżu właściciela, najczęściej na jego kolanach. Przez większą część dnia jest spokojny, ale lubi też okresy wzmożonej aktywności. Może się bawić sam i razem z właścicielem. Do jego ulubionych interakcji należą zabawa z wędką lub ganianie za wiązką światła laserowego. Raczej nie należy do kotów, które lubią wspinanie, jego aktywność w domu lub mieszkaniu ogranicza się do strefy podłogowej.

Wspólne życie z Selkirk Rexem

Selkirk Rex to kot czuły i oddany, który uwielbia towarzystwo ludzi. Lubi interakcje z dziećmi i jest dobrym wyborem dla starszej osoby, która w jego przypadku nie powinna mieć problemów z wychowaniem. 

Nie lubi zostawać w domu sam, więc tym bardziej nadaje się na kota, którego właściciel spędza większość czasu w domu. Podczas naszej nieobecności, trzeba zapewnić mu w otoczeniu wystarczającą ilość bodźców, żeby nie odczuwał nudy. 

Nie za dobrze dogaduje się z innymi czworonogami, dlatego jeśli chcemy mieć w domu drugiego kota lub psa, trzeba dużo czasu poświęcić na socjalizację i najlepiej zapoznać zwierzęta w młodym wieku. Pies powinien mieć średni temperament i być rasy przyjaznej kotom.

Selkirk Rex jest dosyć ciekawski i może wybrać się na samotną wycieczkę, dlatego trzeba w miejscu zamieszkania poczynić odpowiednie zabezpieczenia, żeby nie wymknął się na zewnątrz przypadkiem. Można z nim spacerować po okolicy przy pomocy szelek dla kota.

W stosunku do obcych osób jest ufny i pierwszy potrafi podbiec do drzwi na dźwięk dzwonka, witając gości. 

Nie należy do szczególnie gadatliwych kotów, co jest dobrą wiadomością dla osób ciężko znoszących kocie wokalizowanie.

Pielęgnacja i zdrowie Selkirk Rexa

Na pielęgnację Selkirk Rexa trzeba poświęcić sporo czasu i uwagi, szczególnie przy odmianie długowłosej. Kota trzeba czesać częściej niż raz na tydzień, a w okresie linienia konieczne będzie codzienne szczotkowanie, aby usunąć martwy włos i zapobiec splątaniu się loków. Można również delikatnie przeczesywać sierść palcami, dzięki czemu loki będą naturalnie puchnąć. Trzeba także regularnie sprawdzać stan uszu i uzębienia kota oraz przycinać pazury.

Selkirk Rex ogólnie uważany jest za zdrową rasę. Dotychczas nie stwierdzono schorzeń, na które byłby szczególnie narażony. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu obowiązującego kalendarza szczepień i regularnych wizytach u weterynarza.

W kwestii żywienia powinniśmy podawać mu karmę wysokiej jakości zarówno w formie suchej i mokrej. Dietę BARF należy skonsultować z weterynarzem. Miesięczny koszt utrzymania to około 120-150 zł.

Jeżeli myślimy o zakupie kota tej rasy, musimy przygotować się na wydatek rzędu 2500 - 3000 zł. Selkirk Rexa można kupić w Polsce

Przez długi czas koty tej młodej rasy można było krzyżować z kotami perskimi, egzotycznymi i brytyjskimi krótkowłosymi. Od 2015 roku w warunkach hodowlanych mogą rozmnażać się jedynie między sobą.

W optymalnych warunkach średnia długość życia Selkirk Rexa wynosi od 15 do 18 lat,

undefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >