Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Rottweiler. Najlepszy obrońca czy niebezpieczna bestia?
Agnieszka Kruk
Agnieszka Kruk 26.01.2019 11:48

Rottweiler. Najlepszy obrońca czy niebezpieczna bestia?

rottweiler
Fot. pixabay.com.pl @

Rottweiler to rasa, która znajduje się w wykazie psów agresywnych obok 10 innych ras. Przeważnie właśnie to powoduje, że ludzie zastanawiają się, czy podołają w wychowaniu zwierzaka. Powszechny stereotyp może budzić niepokój, a zdania wobec tej rasy są podzielone — najlepszy obrońca, czy niebezpieczna bestia? Zobacz, jaką naturę mają rottweilery.

Strach może budzić ich sam wygląd, bo fakt, rottweiler wygląda na groźnego psa. Jego duża masa i ciemna maść może wzbudzać u niektórych prawdziwy strach. Nie powinniśmy jednak kierować się wyłącznie jego groźnym wyglądem, a zagłębić się w wiedzę, dotyczącą natury tego psa. Dla kogo stanowi zagrożenie? Czy jest przyjazny w stosunku do dzieci? Odkryj charakter rottweilera.

Rottweiler, czy zostanie twoim przyjacielem?

Rasy niektórych psów są poddawane stereotypom. Przykładowo, dla wielu czworonóg o dużych rozmiarach znaczy, że jest groźny. Zauważmy, że niektóre psy o małych rozmiarach są wyjątkowo nieprzewidywalne i chociaż nie mają siły przewrócić człowieka, to potrafią mocno ugryźć. Prawdą jest, że charakter psa zależy od dwóch czynników — wychowania i jego natury. Jak jest z rottweilerem? Czy ta rasa jest groźna? Czy da się go wychować? O tym dowiesz się poniżej.

Zdań na temat charakteru rottweilera jest wiele, jednak nie znając jego natury, a kierując się wyłącznie powszechnymi opiniami, nie dowiemy się, jaki mają charakter. Zacznijmy od tego, dlaczego ludzie decydują się na tę rasę psa. Przechadzając się po osiedlu domów jednorodzinnych, możemy zauważyć, że rottweiler często jest wybierany przez rodzinę, by strzegł jej posiadłości. Niektóre z nich reagują ostrzegawczym szczekaniem, niektóre merdają ogonem.

Czy Rottweiler jest groźny?

W Polsce znajdziemy wykaz ras psów, które są uznawane za agresywne. Dlaczego istnieje taka lista? Ponieważ niektóre rasy mogą być szczególnie niebezpieczne dla obcych. Wykaz jest aktem prawnym, który mówi o tym, że potrzebujemy zezwolenia na posiadanie psa o wymienionej tam rasie. Chodzi głównie o stwierdzenie, czy pies stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Wśród 11 psów znalazł się tam właśnie rottweiler. Czy to znaczy, że powinniśmy mu przyklejać łatkę groźnego i niebezpiecznego psa? W praktyce wygląda to trochę inaczej.

Rottweiler usposobienie, dla kogo stanowi zagrożenie?

Na początku warto zaznaczyć, że psy te mają silny charakter i lubią dominować. Z tego też względu ich właściciel powinien być konsekwentny i zdecydowany, bo tylko w takiej sytuacji, będzie w stanie zapanować nad psem. Rasa ta jest bardzo terytorialna, dlatego też przywiązuje się do domowników. Świadczy to, że nie stanowi dla nich zagrożenia, pod warunkiem, że jest dobrze traktowany. Szybko się przywiązuje, jest wierny i lojalny wobec swoich właścicieli i stara się ich chronić — to by tłumaczyło, dlaczego ludzie często wybierają sobie rottweilera jako obrońcę podwórka. Jeżeli pies jest w towarzystwie swoich właścicieli, to z reguły przyjmie ich gości, sytuacja wygląda inaczej, kiedy nie będzie ich w pobliżu — pies będzie bronił terenu i nie wpuści obcych.

Jeżeli na tym etapie postawimy sobie pytanie, czy jest najlepszym obrońcą, czy niebezpieczną bestią, otrzymamy logiczną odpowiedź — godnie będzie bronił rodziny, jednak dla nieznajomych może być agresywny. Dobrze wychowany sprawdzi się jako obrońca, a zarazem będzie najlepszym przyjacielem. Warto zaznaczyć, że rottweilery są z natury bardzo cierpliwe i nie dają się ot, tak, wyprowadzić z równowagi. Jeżeli jednak ktoś go dostatecznie zdenerwuje, ten gwałtownie zareaguje i może stwarzać realne zagrożenie, zwłaszcza że dorosły pies waży około 50 kilogramów i bez problemu przewróci człowieka.

Rottweiler szczeniak, jak go wychować?

Od początku posiadania psa należy pokazywać mu, kto jest właścicielem w tym domu. Do wychowania psa powinniśmy wybrać członka rodziny o najsilniejszym charakterze, tak by pies czuł, że ma mu się podporządkować. Ta osoba powinna być konsekwentna, odpowiedzialna, ale i lojalna wobec psa. Powinniśmy zbudować z nim wzajemne zaufanie, dlatego nie należy uczuć zasad poprzez kary cielesne, czy agresje w stosunku do niego. Nie można być też łagodnym, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie nauka, poprzez nagradzanie smakołykiem za dobre rzeczy. Rottweilery są niezwykle inteligentne, szybko się uczą i lubią nowe wyzwania. Jeżeli nigdy wcześniej nie posiadałeś psa i nie masz doświadczenia w wychowaniu zwierząt, zrezygnuj z rottweilera, bo może się okazać, że jego natura przerośnie twoje umiejętności wychowawcze.

Czy rottweiler potrzebuje ruchu?

Agresja u psa może pojawiać się, kiedy ten potrzebuje rozładować swoje emocje. Rottweilery to psy, które wymagają ruchu. Bieganie po podwórku niekiedy nie wystarczy. Warto wychodzić z nim na odosobnioną przestrzeń, gdzie mamy gwarancję, że nie spotkamy innego człowieka lub psa. Rottweilery lubią zabawę, dlatego świetnym rozwiązaniem będzie rzucanie mu kija, który chętnie przyniesie. Błędem jest trzymanie go na łańcuchu. Warto też zaznaczyć, że psy nie lubią awantur i natychmiastowo reagują na kłótnie, dlatego lepiej go wybrać, kiedy rodzina nie jest głośna i często się sprzecza.

Rottweiler a dzieci

Rasa ta ma w krwi obronę słabszych, dlatego zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla dzieci. Chociaż rasa ta jest z reguły przewidywalna, to nie należy bez ogródek zostawiać go w towarzystwie dziecka, bo może stać się krzywda. Jak zdecydujesz się na przedstawieniu psu swojego dziecka, zachowaj czujność. Co więcej, rottweilery mogą okazać się nawet nadopiekuńcze dla dziecka, dlatego za wszelką cenę będą chciały go bronić. W takiej sytuacji mogą stanowić zagrożenie nawet dla rodziny.

Podsumowanie

Rottweiler sprawdzi się w roli obrońcy terenu, ale będzie przyjacielem domowników, pod warunkiem, że wychowa go osoba konsekwentna, która nie da się zdominować. Od początku życia należy pokazywać mu, kto dominuje w rodzinie. Stanowczy właściciel to warunek posiadania tej rasy. Nie należy bagatelizować tego, że pies znajduje się w wykazie psów agresywnych, bo stanowi realne zagrożenie dla obcych. Psy te są bardzo terytorialne i będą bronić swojego terenu. W obecności właścicieli przyjmą gościa, a pod ich nieobecność nie wpuszczą intruza na podwórko. Jeżeli zastanawiasz się nad rottweilerem, przede wszystkim powinieneś mieć doświadczenie w wychowaniu psa.

Czym charakteryzuje się Rottweiler?

rottweiler

Rottweiler znajduje się na liście psów agresywnych. Na jego hodowle potrzebujemy zezwolenia.

rottweiler

Osoba, która decyduje się na rottweilera, powinna być odpowiedzialna i konsekwentna.

rottweiler

Od początku życia rottweilerów należy pokazywać im, kto dominuje w rodzinie, bo w innym przypadku, to one mogą ją zdominować.

rottweiler

Psy te potrzebują dużo ruchu, jednak należy pilnować, by w otoczeniu nie znajdowały się inni ludzie lub zwierzęta.

rottweiler

Rottweilery z natury są obrońcami. Pod nieobecność właścicieli nie wpuszczą nikogo na podwórko.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Córki Beaty Kozidrak mają niezwykłe zawody. Czym się zajmują?
  2. Czy Olivia Colman dostanie Oscara za rolę w „Faworycie”? Prognozy zaskakują
  3. Jak zrobić omlet? Sposób na idealny omlet
  4. Ile kosztuje kolacja z Lewandowskim? Jego fan zapłaci KOSMICZNE pieniądze