Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Reggae w kociej wersji, czyli ragamuffin
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 24.03.2022 19:00

Reggae w kociej wersji, czyli ragamuffin

Świat zwierząt
fot. pixabay.com

Biorąc pod uwagę historię rasy wywodzącą się bezpośrednio od ragdolli oraz dążenia pierwszej hodowczyni do zachowania nieskazitelności genów kotów zwanych potocznie "szmacianymi lalkami", możemy przypuszczać, że ragamuffin to nazwa dość ironiczna, która miała wskazywać na to, że choć te koty są "nieczyste", są jednocześnie piękne i zasługują na uznanie.

Ragamuffin – historia i charakterystyka rasy

Ragamuffin to duży kot ważący 9 kg i osiągający wysokość do 30 cm. Co ciekawe dojrzałość osiąga dopiero w wieku 4 lat. Są to koty umięśnione, z mocnym kośćcem, mają dość sporą głowę z zaokrąglonymi uszami, co dodatkowo podkreśla bardzo puchata kryza. Nie zatwierdzono jednego konkretnego umaszczenia, ważne by sierść była półdługa. Barwa oczu również akceptowana jest w zasadzie w każdym kolorze.

Jak dbać o ragamuffin?

Hodowcom udało się osiągnąć swój cel – ragamuffin jest kotem łagodnym i spokojnym. Nie przepada za długimi i wyczerpującymi zabawami, dlatego niekiedy trzeba go do tego zmuszać. Sprawdzą się do tego wędki czy nakręcane myszki, za którymi będzie mógł ruszyć w pogoń.

Drapaki nie są ich ulubioną zabawką, ale od czasu do czasu chętnie się na nich wylegują, szczególnie jeśli są wysoko usytuowane. To również ogromne łakomczuchy, a z powodu małej ilości ruchu, szybko mogą zdobyć zbędne kilogramy. Aby temu zapobiec, należy bez przestrzegać  odpowiednio dopasowanej diety. Oprócz stosowania dobrej jakości karmy, warto skonsultować się z kocim dietetykiem.

Ragamuffin nie ma problemów genetycznych, ale cierpi na typowe kocie choroby, do których zalicza się kamień nazębny czy problemy z układem moczowym. Aby wdrożenie  ewentualnego leczenia przebiegło możliwie najszybciej i było skuteczne w przypadku stwierdzenia niepokojących objawów, wymagane są coroczne wizyty kontrolne w przychodni, gdzie przeprowadzone zostaną także podstawowe badania.

Ze względu na swoją półdługą sierść ragamuffin powinien być też regularnie czesany – najlepiej raz w tygodniu, dzięki czemu unikniemy nadmiernego linienia, a także ułatwimy kotu funkcjonowanie.

Ragamuffiny to koty spokojne, łagodne, uwielbiające spędzać czas ze swoim właścicielem – szczególnie na kanapie. Nie przepadają za hałasem i częstymi zmianami, dlatego dobrze sprawdzą się w domu bez dzieci, z właścicielami, którzy rozumieją zwierzęce potrzeby.

Tagi: Polska