Swiatzwierzat.pl Pozostałe Rasy psów domowych: opis i charakterystyka
Fot. Caio, Pexels

Rasy psów domowych: opis i charakterystyka

14 grudnia 2018
Autor tekstu: Monika Jeleniak

Rasy psów domowych- czy znasz je wszystkie? Planujesz od dłuższego czasu zakup czworonożnego pupila, ale nie do końca orientujesz się w specyfikacjach danych ras? Rzeczywiście, ich mnogość potrafi przytłoczyć, szczególnie w momencie wyboru odpowiedniego psiaka! Razem z nami odkryj złożony świat czworonogów!

Rasy psów domowych – co to dokładnie to oznacza? Czym się charakteryzuje dodatkowy zwierzęcy członek rodziny? Czy każdy pupil, którego przygarniemy, możemy określić jako domowy ? Na tak dużo pytań, przygotowałyśmy specjalnie dla was kompendium wiedzy na temat naszych ulubieńców! Zaczynajmy!

Jakie są rasy psów domowych?

Zacznijmy od pytania: czym charakteryzuje się pies, który może uchodzić za domowego? Dla każdego bowiem może to oznaczać co innego. Na pewno jednak musi spełniać kilka podstawowych kryteriów w postaci: łatwa adaptacja do środowiska, towarzyskość, łatwość w nawiązaniu kontaktów . To także oznacza, że pies musi być dostosowany do różnych członków rodziny – w tym koniecznie małych dzieci , wobec których powinien wykazywać się opiekuńczością. Czy tak rzeczywiście jest?

Z autopsji wiemy, że praktyka nie zawsze sprawdza się w życiu. Dlatego nie reaguj nieodpowiednio, jeżeli spotkasz na swojej drodze kundelka o agresywnym nastawieniu. Może w przeszłości był bity i poniżany przez ówczesnych właścicieli? Pieski oddane do adopcji, trafiające w następstwie do schroniska również będą wymagały zrozumienia i ciepła, by móc w pełni znowu komuś zaufać. Oprócz nastawienia psa, ważna będzie przy dokonywaniu wyboru twój sposób patrzenia na świat!

Jaką rasę wybrać?

Dlatego odpowiadając na pierwsze z wymienionych pytań warto w ogóle się zastanowić nad istotą czworonożnego przyjaciela w naszym domowym życiu i czy zdołamy podołać codziennym obowiązkom. Rasy psów domowych to nie samodzielne pupile, umiejące rano same sobie przygotować śniadanie, włączyć telewizor i wygodnie umościć się na kanapie z pilotem.

Co chcemy podkreślić to fakt, że wiele osób bardzo często zapomina o karmieniu kilka razy dziennie swojego pupila, nie mówiąc już o wychodzeniu z nim na spacery w zwiększonej dawce.

Rekomendujemy domowe psy tym osobom, mogącym pozwolić sobie na przyjemność wyprowadzania czworonoga na spacer w deszczu i osobom przede wszystkim odpowiedzialnym. To będzie nasza fraza kluczowa przy okazji omawiania dalszych tematów związanych z hasłem rasy psów domowych !

Rasy psów do małego mieszkania

Małe mieszkanie to niekoniecznie małe obowiązki, ale żeby sobie ułatwić codzienność na małym metrażu, warto skłaniać się ku pupilom o niewielkich gabarytach. Naszym zdaniem małe psy do bloku mogą się okazać najlepszym rozwiązaniem w tej dosyć patowej sytuacji.

Musisz jednak uważać na przyzwyczajenia czwórnogów do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, dlatego zalecana jest zwiększona częstotliwość wyprowadzania go przed mieszkanie.

Najlepiej tutaj sprawdzą się takie rasy jak: Chihuahua, Yorkshire terrier, Mops czy Cavalier king charles spaniel. Ich najlepszą cechą, korespondującą z twoją kawalerką jest niewielki rozmiar.

Jakie są małe rasy psów domowych?

Psy do mieszkania , również te wymienione już na łamach naszego tekstu, odznaczają się kilkoma szczególnymi cechami, które można przypisać do każdego z nich. Przede wszystkim na pierwszym miejscu wymieniłybyśmy ich długowieczność, co w przypadku właściciela małego lokum w bloku może być dobrym argumentem do ich posiadania.

Dlaczego o tym piszemy? Po odejściu pupila, co jest niewątpliwie smutnym wydarzeniem, mieszkańcy niewielkiego metrażu na betonowym osiedlu mają nie lada kłopot z zorganizowaniem odpowiedniego pogrzebu dla czworonoga. Dlatego, żeby częstotliwość wynoszonego z mieszkania sztywnego zwierzęcia była mniejsza, zwróćmy uwagę właśnie na takie psy, mogące wieść długie życie.

Ile żyją domowe rasy psów? Domowe rasy psów potrafią dożyć 14-16 lat, co jest bardzo długim okresem. Wyobraź sobie przywiązać się do swojego nowego pupilka i cieszyć się nim przez tyle czasu!

Mieszkając na osiedlu, masz dylemat, jakiego psa wybrać? To, że mały pupil jest najlepszym rozwiązaniem, już wiemy. Niestety sam fakt zamieszkania pod wspólnym (małym) dachem nie koniecznie może być dobre dla potencjalnego zwierzaka. Zwierzęta domowe bowiem po pewnym czasie stają się domowymi ulubieńcami, tracącymi swój pierwotny instynkt łowcy i obrońcy właścicieli.

W zamian pojawiają się cechy mogące jedynie świadczyć o ich nadmiernym rozpasaniu. Mamy tutaj na myśli takie działania jak karmienie pod stołem, kontakt z otoczeniem (w przypadku małej częstotliwości spacerów), czy spowodowana też tym ostatnim otyłość.

Stąd już niedaleko do cukrzycy! Małe psy to także niewielkie szczęki, a to oznacza, że są częściej narażone na choroby związane z jamą ustną. Jak widać, rasy psów domowych małych to nie tylko zabawa i radość . Ważne w tym kontekście jest profilaktyka małego pupila i regularne wizyty u specjalistów!

Jakie są małe rasy psów domowych?

Oprócz wcześniej wymienionych ras warto przytoczyć jeszcze kilka przykładów niewielkich i udomowionych pupilów. Godne polecenia są charciki włoskie, jamnik, foksterier i pudel . Czym się charakteryzują te niewielkie postawą, a wielkim sercem stworzenia? Wszystkim tym, co opisałyśmy kilka linijek wcześniej!

Rasy psów domowych średnich

Średnie rasy psów domowych to przede wszystkim udomowione psy myśliwskie, które kiedyś mogły się wykazać inicjatywą najlepszego łowcy. Dzisiaj Beagle, Spaniele, Wyżły i Setery nie są kojarzone tylko i wyłącznie z jeziorem, kaczkami i strzelbami. Odkąd polowania stały się raczej czynnością nobilitującą tylko pewne kręgi, rola średnich psów jako idealnych towarzyszy na polowania znacznie zmalała. Co za tym idzie, znalazły one nowe zastosowanie do średnich mieszkań.

Decydując się na takiego psa, warto jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Ich genetyczne predyspozycje odpowiadają za ich dużą ruchliwość i dynamizm. Dlatego konieczne jest wychodzenie z pupilami z tej kategorii na częste spacery! Wysoka sprawność fizyczna myśliwców będzie na pewno zauważalna, jeżeli zdecydujesz wyjechać się ze zwierzęciem w góry czy pobliskiego lasu na kilka godzin.

Właśnie ze względu na takie uosobienie, można powiedzieć, że psy średniej wielkości idealnie wpasowują się w kategorię: towarzyskie rasy psów domowych . Zapotrzebowanie na energię czworonoga będzie również idealnym rozwiązań dla osób, chcące zredukować swoją masę.

Rasy psów domowych dużych

Duże psy zupełnie nie są równoznaczne z frazą, które rasy psów domowych są agresywne . Oczywiście, bardziej boimy się tego, co niepewne i wielkie! Jednak bernardyn, berneński pies pasterki czy dog niemiecki to zupełne zaprzeczenie agresywnej postawy! Co więcej, psy te charakteryzują się ciepłym i miękkim futrem , do którego chętnie będziesz się przytulać!

Z racji, że większość z nich miała i wciąż jest wykorzystywana przy większych i cięższych pracach, jak: pilnowanie owiec w górach i pomoc w transporcie w trudno dostępne miejsca, mają bardzo spokojne uosobienie. Dlatego z całą pewnością możemy tutaj orzec, że łagodne rasy psów domowych to pupile pasterskie.

Rasy psów idealne dla rodzin z dziećmi

Co w przypadku, jeżeli masz całkiem liczną rodzinkę, ale chciałabyś posiadać czworonożnego pupila? Przyjazne rasy psów domowych mogą okazać się najlepszymi towarzyszami waszej rodzinnej paczki! Na co należy zwrócić uwagę podczas dokonywania idealnego wyboru? Tutaj ważne jest twoje osobiste podejście.

Rasy psów domowych dla dzieci

Polecane są różne rasy, od małych do dużych, kluczem jest jednak, jak już wyżej wspominałyśmy, nastawienie. Zarówno czworonoga, jak i twoje. Czego powinnaś szukać w rodzinnym psie? Jakie są spokojne rasy psów domowych? To dosyć trudne pytanie, ponieważ każdy z nas szuka czegoś innego i dla każdego oznacza też co innego.

Pewne rzeczy pozostają jednak niezmienne i niezależnie od tego, na jakie stworzenie się decydujesz, powinnaś dostosować się do pewnych obowiązków względem pupila: codzienne wychodzenie na spacer, karmienie i pojenie.

Jednym z naszych ulubieńców pod względem łagodnego uosobienia jest Labrador , o którym często się mówi w kontekście idealnego sparowania z dzieckiem. To bardzo silne stworzenie, jednak jego instynkt bystrego obserwatora otoczenia na pewno nie pozwoli na skrzywdzenie latorośli.

Jego jedynym minusem może być wielkość – długie łapy i mocna postawa niestety nie wpasują się do niewielkiego metrażu.

Rasy psów bezpieczne dla dzieci

Dlatego, jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie rasy psów najlepszych dla rodziny czy które rasy psów są niebezpieczne dla dzieci , nigdy nie uzyskasz satysfakcjonującej cię odpowiedzi. Tak jak w przypadku ludzi, każdy pies jest inny i dopóki nie poznasz go w praktyce, nie będziesz mogła się przekonać o pewnych wadach i zaletach, przypisywane czworonogom.

Wymieniony już wcześniej Labrador stanowi najlepszą odpowiedz, a oprócz niego możemy z pełnym sumieniem polecić Jamniki, Chow Chow i zwykłe kundelki.

Z kolei rasy psów niebezpieczne dla dzieci psy o wątpliwej reputacji z różnych względów, do których zaliczamy m.in.: Rottweilery i Pitbulle. Unikaj również pseudohodowli, które często krzyżują rasy.

Najpopularniejsze rasy psów domowych

Wymieniłyśmy już poszczególny rasy i wielkości, a co z kundelkami, czekającymi na nas w różnego rodzaju schroniskach i przytułkach dla zwierząt? Czy adoptować psa ze schroniska w momencie, kiedy twoja rodzina zacznie się powiększać? Tak, tak i jeszcze raz tak!

Co więcej, możemy dodać z własnego doświadczenia, że dając samotnemu psiakowi nowy dom, stwarzasz mu niepowtarzalną okazję na nowe i lepsze życie. Taki pupil na pewno odwdzięczy się dozgonną miłością.

Rasy psów domowych z włosami

Psy te charakteryzują się dużą ilością sierści i może to być szczególnie kłopotliwe dla osób, które nie do końca mają czas zajmować się działaniami z cyklu dokładne szczotkowanie czworonoga. Oczywiście, każdego psa należy od czasu do czasu myć oraz strzyc, jednak długie włosy mogą okazać się kłopotliwe dla zapracowanych, nieplanujących dodatkowych godzin po pracy spędzonych u psiego fryzjera.

Choć Chart afgański, owczarek czy Bearded Collie wyglądają niesamowicie, ich utrzymanie będzie z pewnością wykraczać poza normy typowego portfela.

Wypadająca sierść jak sprzątać

Jak radzić sobie z psią sierścią , jeżeli jest dosłownie wszędzie? Znasz to uczucie – budzisz się rano, kierujesz się do fotela, na którym uprzednio położyłaś nowo wyprasowaną koszulę i zamiast niej, widzisz cały stos brązowego futerka? Cóż, życie z czworonożnym pupilem wymaga poświęceń. Już dziś zacznij uważniej przyglądać się szczotkom w wyspecjalizowanych sklepach fryzjerskich dla czworonogów.

Jak sobie radzić z tym specyficznym problemem? Warto właśnie zacząć od samego procesu dokładnego wyczesania psa. Co to znaczy? Nie przyciskamy narzędzia z całej siły do korpusu pupila- rób to delikatnie, jakbyś czesała samą siebie.

Idąc tym tropem, kierujemy szczotkę od nasady po końce, z poszanowaniem dla delikatnego traktowania psa. Natomiast samo linienie sierści nie ominie cię w żaden sposób, ponieważ jest to naturalny cykl i powraca corocznie, ku twojej zmorze, w okolicach jesieni. Tutaj przydadzą się jak najbardziej ścierki, szufelka i worki.

Podsumowanie

Rasy psów domowych są różne, ale również i nasze opinie na ich temat mogą być niejednoznaczne. Musimy też pamiętać o nierasowych pupilach, mogące umilić nasze życie w zupełnie inny sposób, niż byśmy oczekiwały. Dużo miłości i czułości, radość z każdego spaceru i wesołe szczekanie o poranku- tak bowiem wygląda życie u boku adoptowanego pupilka!

Rasy psów domowych- ZOBACZ ZDJĘCIA:

rasy psów domowych

Czym się charakteryzują poszczególne rasy psów domowych? Są łagodne i kochają mocno!

rasy psów domowych

Rasy psów domowych to przede wszystkim małe i średnie pupile, dostosowane do życia na małych metrażach.

rasy psów domowych

Rasy psów domowych to różne wielkości. Od małych Sznaucerków, po wielkie Dogi niemieckie.

rasy psów domowych

Jaka jest sierść, charakteryzująca rasy psów domowych? Zazwyczaj wybieramy czarne i beżowe pieski.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Psy które wyglądają jak misie! Są po prostu urocze
  2. Czy psy mogą jeść orzechy? Porady i zagrożenia
  3. Czy psy płaczą? Cała prawda o płaczu psów

Obserwuj nas w
autor
Monika Jeleniak None
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy