Swiatzwierzat.pl
Ragdoll: przyjazny kot-lalka

Pixabay.com

Ragdoll: przyjazny kot-lalka

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Ragdoll ma cechę, która go wyróżnia: wzięty na ręce odruchowo wiotczeje i rozluźnia się, co sprawia wrażenie, jakbyśmy trzymali dużą puchatą lalkę, a nie kota. Co więcej, ragdoll to jeden z kotów przypominających psy: jest przyjazny,

Ragdoll – historia rasy

Rasa ragdoll została wyhodowana w latach 60. XX w. w Kalifornii. Ann Baker z Riversdale skrzyżowała półdziką kotkę Josephine, trochę przypominającą angorę z cechami persa, z kotem birmańskim, dając początek rasie ragdoll. Badania genetyczne potwierdziły, że ragdolle są spokrewnione z kotami birmańskimi, burmańskimi i perskimi.

Nowa rasa została zarejestrowana w USA w 1965 r. Ann Baker, dość nietypowo, zastrzegła nazwę wyhodowanej przez siebie rasy jako znak handlowy i założyła własną organizację felinologiczną – Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów Ragdoll (IRCA). Organizacja ta wyznaczyła standardy wszystkim hodowcom, chcącym sprzedawać swe koty pod nazwą ragdoll. W 2005 r. prawa do nazwy wygasły jednak i można jej teraz używać nawet wobec kotów z hodowli nienależących do IRCA. W 1992 r. rasa ragdoll została zarejestrowana przez Międzynarodową Federację Felinologiczną (FIFe).

Nazwa „ragdoll” oznacza po angielsku „szmacianą lalkę” i ma wskazywać na łagodne usposobienie kota, który wzięty na ręce sztywnieje i staje się potulny, jakby był lalką, a nie żywym zwierzakiem. Kot ma też całkowicie odprężać się w ramionach człowieka, co powoduje, że jego mięśnie rozluźniają się i całe ciało sprawia wrażenie giętkiej, plastycznej masy – znowu trochę jak szmaciana lalka, która może wyginać się w każdą stronę. To cecha, która przypomina reakcję innych kotów, gdy chwyci się je za fałdkę skóry na karku. Zwierzaki sztywnieją wtedy i uspokajają się, bo dzięki temu, kiedy były kociętami, ich mama wygodnie przenosiła je z miejsca na miejsce. To odruchowe uspokojenie i poddanie się opiekunowi przy wzięciu na ręce ma występować przede wszystkim u ragdolli pochodzących od pierwszego miotu, wyhodowanego przez Ann Baker.

Do Polski ragdolle trafiły po raz pierwszy w 2001 r. i szybko zyskały popularność. Dziś to jedna z najpopularniejszych u nas kocich ras.

Jak wygląda ragdoll?

Ragdoll to dość duży kot półdługowłosy. Osiąga masę ok. 10 kg, wysokość w kłębie ok. 40 cm i długość (wraz z ogonem) ok. 120 cm.

Ragdoll ma trójkątną głowę, owalne, najczęściej niebieskie oczy, prosty nosek bez stopu, spiczaste, lekko pochylone do przodu uszy i długi, puszysty ogon. Ciało kota jest szczupłe, ale muskularne, łapy sprężyste, a tylne nieco dłuższe od przednich, tak że grzbiet ragdolla nieco opada w kierunku głowy.

Sierść ragdolla jest gruba i puszysta, miękka w dotyku, włos jest średniej długości.

Umaszczenie ragdolla jest typu colorpoint, czyli kolor podstawowy występuje tylko w kluczowych miejscach (punktach, ang. point, stąd colorpoint). Te miejsca to pysk, uszy, ogon i łapy, reszta futerka jest biała. Podstawowe ubarwienie ragdolla może być czarne, niebieskie, czekoladowe, liliowe, rude lub kremowe. Niektóre organizacje felinologiczne uznają także barwę cynamonową, płową, morelową i karmelową. Zdarzają się też koty pręgowane i cętkowane.

Kocięta rodzą się całkiem białe, a ich futro przybiera kolor w czasie pierwszych dziesięciu tygodni życia. Ostateczne umaszczenie ragdolla wykształca się jednak jeszcze długo - w ciągu pierwszych czterech lat życia kota.

Jaki charakter ma ragdoll?

Ragdoll to jedna z ras kotów, określanych przez hodowców i właścicieli jako podobne do psów.

Ragdoll rzeczywiście w wielu swych cechach i zachowaniach przypomina szczeniaka. Bardzo przywiązuje się do swego właściciela. Jak to kot, nie bywa przesadnie natrętny, ale zawsze chce towarzyszyć swemu ulubionemu człowiekowi wszędzie i we wszystkim, od czasu do czasu przypominając o swojej obecności miauczeniem. Ragdoll ma dość przyjemny, niski głos, nigdy zbyt głośny.

Podobnie jak pies, ragdoll nie lubi być zbyt długo sam i tęskni za właścicielem, gdy ten opuści go choćby tylko na parę godzin. Cieszy się ze spędzanego wspólnie ze swym panem czasu i lubi się bawić. Ragdoll chętnie np. - co znowu upodabnia go do psa – aportuje zabawki. Szybko też przyzwyczaja się do chodzenia na smyczy.

Ragdolle to koty towarzyskie, przymilne, dobrze współżyjące z innymi zwierzętami, niemal nigdy nieokazujące zdenerwowania czy agresji. Ragdoll jest towarzyski i ciekawski, ale nie przesadnie energiczny. Porusza się z gracją i rozwagą. Nie skacze i nie wspina się, jeśli nie musi. Dobrze znosi dzieci i może towarzyszyć im w zabawie.

Przyjazne usposobienie, piękne oczy i miękkie futerko sprawiają, że ragdoll to ulubieniec dzieci. Koty te często wykorzystywane są w szkołach i szpitalach do felinoterapii.

Co je ragdoll?

Ragdoll powinien dostawać wysokiej jakości wilgotną karmę dla kotów, z dużą zawartością białka, a małą węglowodanów. Należy unikać karm, mających w składzie zboża albo nieokreślone „produkty pochodzenia zwierzęcego”. Dyskwalifikujące karmę powinny być także wszelkiego rodzaju słodziki i spulchniacze, konserwanty i aromatyzery.

Kocięta ragdolla rosną dużo i długo – kończą wzrost dopiero mniej więcej w czwartym roku życia. Dlatego muszą dostawać odpowiednio zbilansowaną karmę dla kociąt dużych ras kotów.

Dorosły ragdoll chętnie będzie żywił się surowizną w ramach tzw. diety BARF. Możesz podawać mu surowe lub gotowane mięso (wołowinę, cielęcinę, ale nie surową wieprzowinę, bo może zawierać pasożyty), gotowane warzywa, filety rybne, trochę makaronu i ryżu. Pamiętaj, by wszystko było dobrze pokrojone.

Od czasu do czasu, zwłaszcza w okresie linienia, należy podawać kotu specjalną trawkę odkłaczającą, która ułatwia wykrztuszanie z przewodu pokarmowego zalegających w nim włosów, zlizanych przez kota w czasie codziennej toalety.

Dieta powinna być dobrana do płci, wieku, masy ciała i trybu życia kota. W odpowiednim doborze pokarmów i porcjowaniu pomoże Ci weterynarz.

Zdrowy ragdoll

Ragdolle to stosunkowo zdrowe koty. Zapadają jednak czasem na typowe kocie przypadłości. Cierpią dość często na choroby układu moczowego, głównie nerek (np. wielotorbielowatość), a także różnego rodzaju choroby serca, przede wszystkim kardiomiopatię przerostową. Zdarzają się im też problemy żołądkowe i zapalenie dziąseł.

Każdy kot powinien przynajmniej raz w roku odwiedzić weterynarza na ogólny przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie krwi, osłuch serca i płuc, sprawdzenie stanu uszu, zębów i pazurów. Coroczny przegląd pozwoli wcześnie wykryć różnego rodzaju dolegliwości i choroby, co ułatwi ich szybkie i skuteczne leczenie.

Zadbany ragdoll żyje od 12 do 15 lat.

Czysty ragdoll

Sierść ragdolla należy wyczesywać mniej więcej dwa razy w tygodniu za pomocą miękkiej szczotki i metalowego grzebienia, lub specjalnej rękawicy z gumowymi wypustkami, które zbierają martwe włosie. Podszerstek u ragdolla nie jest gruby, więc czesanie najczęściej przebiega sprawnie i gładko. Co więcej, ragdolle lubią być czesane i odbierają ten zabieg jako pieszczotę.

Należy zwracać uwagę na stan kocich uszu i kącików oczu. Jeśli dostrzeżesz w nich zabrudzenia, przemyj je wacikiem nasączonym ciepłą wodą, solami fizjologicznymi lub specjalnym preparatem samoczyszczącym dla zwierząt.

Pamiętaj także, by przycinać kotu pazury, jeśli sam nie ściera ich wystarczająco. Jeśli boisz się, że niechcący skaleczysz kota, możesz zanieść go na obcięcie pazurów do weterynarza lub groomera.

Ragdoll powinien też mieć od czasu do czasu umyte zęby i ściągany kamień nazębny. Koty rzadko dobrze znoszą ten zabieg, więc lepiej powierzyć jego wykonanie weterynarzowi, który użyje narkozy i w spokoju doprowadzi uzębienie ragdolla do stanu optymalnego.

Szczęśliwy ragdoll

Ragdoll czuje się najlepiej, spędzając czas w towarzystwie swego właściciela lub innego zwierzaka, najlepiej drugiego kota. Ragdoll chętnie oddaje się wspólnym zabawom, lubi też obserwować przez okno, co dzieje się na dworze. Nie powinien jednak być wypuszczany na dwór bez nadzoru, zwłaszcza w mieście, bo jest zbyt ufny, może pójść za kimś i się zgubić. Możesz spróbować wyprowadzać ragdolla na smyczy, o ile najpierw przyzwyczaisz go do tego w domu. Każdy ragdoll ucieszy się ponadto z zabezpieczonego balkonu lub okiennego parapetu, na którym będzie mógł zażywać świeżego powietrza i grzać się na słońcu.

Ragdoll powinien mieć do dyspozycji wysoki drapak z kilkoma poziomami, na które może wchodzić, z domkiem na szczycie, w którym może się ukryć. Legowisko dla ragdolla powinno być odpowiednio duże, miękkie i ciepłe. Dobrym pomysłem będzie umoszczenie kotu leża w pobliżu kaloryfera lub na parapecie okna, skąd będzie mógł spoglądać na świat.

Dla kogo ragdoll to idealny kot?

Ragdoll to kot dla singli i rodzin, który chętnie pobawi się z dziećmi i dotrzyma towarzystwa osobom starszym. Nie jest trudny w pielęgnacji i cieszy się dobrym zdrowiem. Nadaje się także na pierwszego kota.

Ragdoll wymaga jednak stałego towarzystwa i nie lubi rozstawać się z właścicielem. Dlatego nie pasuje do osób bardzo zapracowanych, które spędzają w domu niewiele czasu.

Ragdoll z dobrej hodowli

Ragdoll powinien pochodzić od doświadczonego hodowcy, cieszącego się dobrą opinią i odpowiedzialnie krzyżującego koty w taki sposób, by zminimalizować ryzyko wystąpienia u kociąt chorób genetycznych.

Kocięta nie powinny być odbierane matce wcześniej niż po ukończeniu mniej więcej trzech miesięcy życia. W tym okresie nabywają one od kotki niezbędną odporność i uczą się wszystkich potrzebnych kocich umiejętności i zachowań.

Upatrzoną hodowlę zawsze należy osobiście odwiedzić, by na własne oczy przekonać się, w jakich warunkach trzymane są koty i jak wyglądają oferowane na sprzedaż kocięta. Wizyta w hodowli to także okazja do rozmowy z hodowcą, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i udzieli pożytecznych wskazówek na temat pielęgnacji, żywienia i wychowania ragdolla.

Rasowy ragdoll powinien mieć książeczkę zdrowia z odnotowanymi szczepieniami, zabiegami odrobaczenia i wszczepieniem czipu. Musi mieć także rodowód, podający wykaz przodków i potwierdzający, że kociak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do konkursów kociej urody.

Ile kosztuje ragdoll?

Cena zdrowego ragdolla z rodowodem może wynieść od 2000 do 4000 zł. Kot przeznaczony do dalszej hodowli lub mający rodziców-czempionów może osiągnąć cenę nawet kilku tysięcy złotych.

Nie należy nabierać się na oferty sprzedaży tanich kociąt za kilkaset złotych – tak reklamują się nieuczciwi hodowcy, sprzedający koty nierasowe lub chorowite. Nie można też kupować ragdolla bez odpowiednich dokumentów – książeczki zdrowia i rodowodu. To nie są zbędne papiery, tylko gwarancja zdrowia i spełniania przez kota standardu rasy. Skoro płacisz za rasowego zwierzaka, to warto upewnić się się, że faktycznie rasowego otrzymujesz. Pewność da Ci tylko odpowiednia dokumentacja.

Miesięczny koszt utrzymania ragdolla wynosi ok. 120 zł. Taka kwota pokryje koszty wysokiej jakości karmy i żwirku dla kota.

Podobne artykuły

Koty

Kamera uchwyciła przezabawną scenę zazdrości. Mruczek nie pozwala kobiecie zawołać drugiego kota

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Opole

Koty

Właścicielka pseudohodowli przetrzymywała ponad 50 kotów. W końcu zostały interwencyjnie odebrane

Czytaj więcej >
OSP

Koty

Strażacy są u niej co miesiąc. Niezwykły problem mieszkanki Piątnicy

Czytaj więcej >

Koty

Makabryczne znalezisko w Wielkopolsce. Ktoś porzucił nowo narodzone kocięta przy placu zabaw

Czytaj więcej >
koty w ścianie

Koty

Dzień na budowie zmienił się w akcję ratunkową. Spod młota do burzenia sypały się... koty

Czytaj więcej >
Niezwykły mruczek

Koty

Romantyczny mruczek podbija serca internautów. Jest pokryty plamkami w nietypowym kształcie

Czytaj więcej >