Swiatzwierzat.pl
Psy miniaturki – poznaj najmniejszych czworonogów!

pixabay/No-longer-here

Psy miniaturki – poznaj najmniejszych czworonogów!

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Bartosz Simiński

Udostępnij:

Wielu z nas żyje obecnie w niedużych mieszkaniach, w których bywa ciasno. Nie skreśla nas to jednak jako potencjalnych właścicieli psów! Niektóre z ras w czasie hodowli doprowadzono do naprawdę niewielkich rozmiarów. W artykule

Psy miniaturki – co należy wiedzieć?

Zanim przejdziemy do samej kwestii najmniejszych ras psów, należy przede wszystkim wyjaśnić kilka związanych z nimi spraw. Psy miniaturki pomimo niewielkich rozmiarów, niejednokrotnie wymagają dużych dawek ruchu. Warto o tym pamiętać, jeżeli zdecydujemy się zostać opiekunem. Mały rozmiar nie sprawia automatycznie, że zwierzę będzie spędzać codziennie z zadowoleniem długie godziny leżąc na domowej kanapie. Różne rasy mają odmienne pochodzenie i innych przodków, a także pierwotnie służyły innym celom. Niektóre z nich rzeczywiście, od początku istnienia miały na celu przede wszystkim towarzyszyć człowiekowi i dostarczać mu radości, ale inne wyhodowano w taki sposób, aby pracowały jako zwierzęta tropiące czy polujące na małe szkodniki.

Ruch jest też o tyle ważny, że pomaga w prewencji rożnych chorób nabytych i spowalnia rozwój schorzeń uwarunkowanych genetycznie. Każda rasa i każde poszczególne zwierzę ma też swoje typowe i wyjątkowe cechy charakteru, więc nie wszystkie psy miniaturki, nadadzą się do tego, aby zabierać je w różne miejsca publiczne, gdzie mogą natknąć się na wiele stresujących bodźców. A skoro to już zostało wyjaśnione, poznaj najmniejszych czworonogów!

Chihuahua

Te bardzo małe pieski osiągają rozmiary około 20-25 centymetrów i rzadko przekraczają wagę trzech kilogramów – często spotyka się zwierzęta, które ważą zaledwie półtora kilograma! Chihuahua to jedna z najstarszych ras psów wywodzących się z terytorium współczesnego Meksyku. Nazwa rasy pochodzi od stanu i miasta w Meksyku. Chihuahua nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, trzeba jedynie dbać, aby nie zmarzł i nie doznał żadnych uszkodzeń mechanicznych, na które jest wyjątkowo podatny ze względu na wątłą budowę i stosunkowo małą masę mięśniową. Z wychowaniem może jednak być nieco trudniej. Te psy miniaturki bywają bardzo szczekliwe, a gdy coś im się nie podoba, potrafią okazać złość lub nawet agresję. Czasami sprowokowane zaczepiają dużo większe psy, które nawet przez nieuwagę mogą łatwo wyrządzić im krzywdę.

Gryfoniki – gryfonik brukselski, gryfonik belgijski i brabantczyk

Te trzy bardzo blisko ze sobą spokrewnione psy miniaturki dla osoby nieobeznanej z rasami psów mogą być właściwie niemal nie do rozróżnienia. Wywodzą się ze wspólnego przodka i hodowane były głównie na obszarze obecnej Belgii i Holandii. Zazwyczaj nie przekraczają 30-35 centymetrów i 5 kilogramów. Każda z trzech ras gryfoników różni się nieznacznie od siebie umaszczeniem i obfitością owłosienia, głównie w obszarze spłaszczonego pyszczka. Są to pieski bardzo energiczne, chociaż szybko się męczą. Nie sprawiają większych problemów wychowawczych. Są przyjaźnie nastawione do otoczenia i chętnie bawią się z dziećmi. Niekoniecznie jednak poleca się je jako psy do towarzystwa dla najmłodszych. W czasie energicznej zabawy małe dziecko może przez nieuwagę wyrządzić tym małym pieskom jakąś krzywdę.

Szpic miniaturowy czyli pomeranian

Chociaż jego właściwa hodowlana nazwa brzmi szpic miniaturowy, dużo częściej spotykaną w powszechnym użyciu jest pomeranian. Określenie to nie wywodzi się jednak jak wielu mogłoby się wydawać od charakterystycznego, soczyście pomarańczowego ubarwienia tych zwierząt, a od miejsca jego pochodzenia, czyli Pomeranii (po polsku Pomorza). Pomeranian raczej nie przekracza 22 centymetrów wysokości, co sprawia, że godnie reprezentuje psy miniaturki. Jest to rasa bardzo inteligentna i chętna do współpracy z człowiekiem. Szpice łatwo uczą się komend i sztuczek i chętnie oddają się różnym zabawom wymagającym aktywności fizycznej. Ich gęsta i obfita sierść wymaga jednak regularnej i dosyć czasochłonnej pielęgnacji.

Pinczer małpi czyli affenpinscher

Nietypowa nazwa rasy wywodzi się z języka niemieckiego i łączy w sobie dwa słowa – małpa i terier (pinczer). Miano takie nadano tym psom prawdopodobnie ze względu na nieco małpi wygląd pyszczka, szczególnie, gdy spojrzy się na głowę psa bezpośrednio z przodu. Nietypowa uroda pinczera małpiego nie przeszkadzała jednak jego właścicielom, bo psy te świetnie wywiązywały się ze swojego zadania, jakim było pierwotnie polowanie na szczury zamieszkujące domostwa i zabudowania gospodarcze. Niewielkie rozmiary pomagały im docierać do szkodników, które chowały się w różnych zakamarkach i dziurach. Przeciętny affenpinscher osiąga wielkość do około 30 centymetrów i waży w granicach 2,5-4 kilogramów. Pinczery małpie dobrze nadają się do życia w mieszkaniu ale bywają żywiołowe i porywcze. Dobrze żyją z innymi psami, ale mogą być zaczepne względem kotów. Absolutnie nie nadają się do domu, w którym trzyma się różne małe zwierzęta futerkowe.

Papillon

Niewielkie pieski nie przekraczające 30 centymetrów. Ich nazwa wywodzi się od francuskiego słowa papillon, które oznacza motyl. Miano takie otrzymały dzięki swoim charakterystycznym, kudłatym uszom o długiej sierści, które układają się w kształt skrzydeł motyla. Rasa ta już od początku pełniła funkcję psów do towarzystwa dlatego dobrze odnajduje się w domowych warunkach. To także jedna ze starszych ras europejskich – papillony niejednokrotnie zamieszkiwały dwory królewskie i arystokratyczne.

Pinczer miniaturowy

Pinczery miniaturowe, zwane też często pieszczotliwie przez swoich właścicieli po prostu pinczerkami, to psy miniaturki o rozmiarach około 30 centymetrów. Rasę wyhodowano w taki sposób, że miniaturyzowano pinczera średniego i to właśnie bezpośrednio od niego pochodzą te niewielkie pieski. Od początku miały służyć jako zwierzęta do towarzystwa, chociaż wykorzystywano je również jako psy stróżujące. Mały rozmiar nadrabiał nieufnością wobec obcych i odpowiednio nauczone, informowały właściciela o obecności kogoś nieznajomego na ich terytorium.

Chin japoński

Czy chiny japońskie pochodzą z Japonii jak wskazuje ich nazwa? Nic bardziej mylnego! Wzmianki o tych psach miniaturkach te po raz pierwszy pojawiły się już przed naszą erą w chińskich manuskryptach. Od początku traktowano je wśród azjatyckich elit jako prestiżowy wyznacznik statusu. Do samej Japonii chiny trafiły jako podarek i tam dopiero zyskały szczególnie duże zainteresowanie. W dziewiętnastym wieku zachwyciły również przybyszy spoza Azji i szybko rozprzestrzeniły się na resztę świata jako popularne pieski do towarzystwa. Wiele dam traktowało je wręcz jako modne akcesoria będące dodatkiem do stroju, co wynikało z ich malutkich rozmiarów (około 25 centymetrów) i niewielkiej wagi (około 2 kilogramów).

Inne psy miniaturki

Na świecie istnieje jeszcze wiele innych ras psów miniaturek, które nie przekraczają około 30 centymetrów wzrostu i kilku kilogramów wagi. Zaliczyć do nich możemy między innymi rasy takie jak: rosyjski toy, angielski toy spaniel, grzywacz chiński, toy foksterier, yorkshire terier, silky terrier, shih tzu, mops, pekińczyk czy maltańczyk.

Tagi:

Polska

Bartosz SimińskiAutor

Bartosz Simiński

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Dlaczego pies gryzie własny ogon? Nie lekceważ tego znaku

Czytaj więcej >

Psy

Cebula - zakazany produkt w diecie psa. Dlaczego nie wolno dawać psu cebuli?

Czytaj więcej >

Psy

Psy do dogoterapii. Które rasy sprawdzają się najlepiej?

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies je trawę? 4 najczęstsze powody

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies wyje? Lista powodów, lepiej wiedzieć

Czytaj więcej >

Psy

Na co zwrócić uwagę przy zakupie owczarka niemieckiego?

Czytaj więcej >