Psy miniaturki – poznaj najmniejszych czworonogów!
Psy miniaturki – co należy wiedzieć?
Zanim przejdziemy do samej kwestii najmniejszych ras psów, należy przede wszystkim wyjaśnić kilka związanych z nimi spraw. Psy miniaturki pomimo niewielkich rozmiarów, niejednokrotnie wymagają dużych dawek ruchu. Warto o tym pamiętać, jeżeli zdecydujemy się zostać opiekunem. Mały rozmiar nie sprawia automatycznie, że zwierzę będzie spędzać codziennie z zadowoleniem długie godziny leżąc na domowej kanapie. Różne rasy mają odmienne pochodzenie i innych przodków, a także pierwotnie służyły innym celom. Niektóre z nich rzeczywiście, od początku istnienia miały na celu przede wszystkim towarzyszyć człowiekowi i dostarczać mu radości, ale inne wyhodowano w taki sposób, aby pracowały jako zwierzęta tropiące czy polujące na małe szkodniki.
Ruch jest też o tyle ważny, że pomaga w prewencji rożnych chorób nabytych i spowalnia rozwój schorzeń uwarunkowanych genetycznie. Każda rasa i każde poszczególne zwierzę ma też swoje typowe i wyjątkowe cechy charakteru, więc nie wszystkie psy miniaturki, nadadzą się do tego, aby zabierać je w różne miejsca publiczne, gdzie mogą natknąć się na wiele stresujących bodźców. A skoro to już zostało wyjaśnione, poznaj najmniejszych czworonogów!
Chihuahua
Te bardzo małe pieski osiągają rozmiary około 20-25 centymetrów i rzadko przekraczają wagę trzech kilogramów – często spotyka się zwierzęta, które ważą zaledwie półtora kilograma! Chihuahua to jedna z najstarszych ras psów wywodzących się z terytorium współczesnego Meksyku. Nazwa rasy pochodzi od stanu i miasta w Meksyku. Chihuahua nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, trzeba jedynie dbać, aby nie zmarzł i nie doznał żadnych uszkodzeń mechanicznych, na które jest wyjątkowo podatny ze względu na wątłą budowę i stosunkowo małą masę mięśniową. Z wychowaniem może jednak być nieco trudniej. Te psy miniaturki bywają bardzo szczekliwe, a gdy coś im się nie podoba, potrafią okazać złość lub nawet agresję. Czasami sprowokowane zaczepiają dużo większe psy, które nawet przez nieuwagę mogą łatwo wyrządzić im krzywdę.
Gryfoniki – gryfonik brukselski, gryfonik belgijski i brabantczyk
Te trzy bardzo blisko ze sobą spokrewnione psy miniaturki dla osoby nieobeznanej z rasami psów mogą być właściwie niemal nie do rozróżnienia. Wywodzą się ze wspólnego przodka i hodowane były głównie na obszarze obecnej Belgii i Holandii. Zazwyczaj nie przekraczają 30-35 centymetrów i 5 kilogramów. Każda z trzech ras gryfoników różni się nieznacznie od siebie umaszczeniem i obfitością owłosienia, głównie w obszarze spłaszczonego pyszczka. Są to pieski bardzo energiczne, chociaż szybko się męczą. Nie sprawiają większych problemów wychowawczych. Są przyjaźnie nastawione do otoczenia i chętnie bawią się z dziećmi. Niekoniecznie jednak poleca się je jako psy do towarzystwa dla najmłodszych. W czasie energicznej zabawy małe dziecko może przez nieuwagę wyrządzić tym małym pieskom jakąś krzywdę.
Szpic miniaturowy czyli pomeranian
Chociaż jego właściwa hodowlana nazwa brzmi szpic miniaturowy, dużo częściej spotykaną w powszechnym użyciu jest pomeranian. Określenie to nie wywodzi się jednak jak wielu mogłoby się wydawać od charakterystycznego, soczyście pomarańczowego ubarwienia tych zwierząt, a od miejsca jego pochodzenia, czyli Pomeranii (po polsku Pomorza). Pomeranian raczej nie przekracza 22 centymetrów wysokości, co sprawia, że godnie reprezentuje psy miniaturki. Jest to rasa bardzo inteligentna i chętna do współpracy z człowiekiem. Szpice łatwo uczą się komend i sztuczek i chętnie oddają się różnym zabawom wymagającym aktywności fizycznej. Ich gęsta i obfita sierść wymaga jednak regularnej i dosyć czasochłonnej pielęgnacji.