Psy z bielactwem. Ich wygląd jest niewiarygodny, plamy pojawiają się w dziwnych miejscach. ZDJĘCIA
Psy mogą cierpieć na różne choroby. Niektóre z nich są niewidoczne, a niektóre wpływają na wygląd zwierzęcia i zmieniają go, tak jest też w przypadku bielactwa. Psy z tą chorobą mają na swoim ciele plamy w różnych miejscach, które nadają im nietuzinkowy wygląd.
Bielactwo u psów nie jest częstym zjawiskiem, jednak nie oznacza to, że nie występuje. Nie każda też plamka białego koloru oznacza, że nasz pies jest chory. Sprawdźcie jak nietypowe są psy z tymi plamkami.
Psy z bielactwem
Bielactwo ma podłoże genetyczne. Które rasy psów najczęściej chorują na bielactwo? Każdy pies może na nią zachorować, jednak przypadki bielactwa głównie były rozpoznawane u takich ras jak: owczarki niemieckie, owczarki belgijskie tervuen, owczarki collie, rottweilery, nowofundlany, owczarki staroangielskie, dobermany, sznaucery olbrzymie, jamniki i pinczery. Bielactwo może również wystąpić u kotów.
Patogeneza (wywód choroby, jej pochodzenie) bielactwa nie jest do końca wyjaśniona, chodź istnieje kilka teorii. Przypuszcza się, że ta choroba może mieć podłoże autoimmunologiczne, czyli przyczyną jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego (odpornościowego). Kolejna teoria mówi, że choroba ma podłoże autotoksyczne, czyli melanocyty stają się wrażliwsze na prekursor melaniny, a jeszcze inne, że ma podłoże neurogenne i związana jest z uszkodzeniem nerwów.
Bielactwo u psa
Jakie są objawy bielactwa u psa? Objawy kliniczne to odbarwienie skóry i włosa, które może postępować. Psy najczęściej plamki mają na płytce nosowej, wargach, policzkach, skórze twarzy i opuszkach palcowych. Nie stwierdza się żadnych innych objawów. Może jednak dochodzić do spontanicznej repigmentacji odbarwionych okolic.
Jak wykryć bielactwo u psa? Aby wykryć bielactwo u psów, opiera się na badaniu histopatologicznym, które pozwala na zaobserwowanie utraty melaniny oraz naciek limfocytarny na granicy skóry właściwej i naskórka.
Jak wyglądają psy z bielactwem?
Leczenie bielactwa polega wyłącznie na pielęgnacji zwierzaka filtrami UV, które chronią go przed promieniowaniem. Psy z bielactwem jedynie różnią się wyglądem od innych czworonogów.
Do tej pory nie znaleziono jednoznacznej przyczyny występowania tej choroby. Bielactwo nie jest jednak chorobą śmiertelną dla zwierząt i najprawdopodobniej przy dobrej pielęgnacji psy poradzą z nią sobie. Z ludźmi niestety nie jest już tak prosto. Jak wyglądają psiaki z bielactwem? Zobaczcie zdjęcia.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Bielactwo nie jest śmiertelną chorobą. Występuje nie tylko u krótkowłosych psów, ale i u długowłosych.
Ten psiak ma odbarwione nie tylko uszy i głowę, ale także nos.
Temu jamnikowi zostało już niewiele z oryginalnego koloru sierści.
Mimo białych plamek psiak wciąż wygląda cudownie!
Ten psiak ma białe plamki na całym swoim ciele, także na nosie i pyszczku.
ZOBACZ TEŻ:
- Na praniu i prasowaniu można zarobić duże pieniądze, zdziwisz się jak prosto
- Kobieta porzuciła psa, bo miała alergię. Zwierzak tak bardzo tęsknił, że przeszedł 200 km, żeby wrócić do domu
- Sfora jamników zaatakowała kobietę przed jej własnym domem. Niestety, nie udało jej się uratować
- Rasy psów, które uwielbiają dramatyzować. Robią z igły widły przy każdej okazji
- Włączyła się kamera alarmowa. Przypadkiem odkrył, co jego dziewczyna robi z psem, gdy go nie ma
- Kupił córce szczeniaka. Szybko zrozumiał, że popełnił fatalny błąd, zwierzę nie zachowywało się jak pies