Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Przeziębienie u psa: przyczyny, objawy i leczenie
Emil Hoff
Emil Hoff 15.02.2021 01:00

Przeziębienie u psa: przyczyny, objawy i leczenie

Przeziębienie u psa: przyczyny, objawy i leczenie
Pixabay.com

Przeziębienie u psa: jak pies łapie chorobę?

Przeziębienie to o prostu infekcja dróg oddechowych. Podobnie jak ludzie, także psy mogą się przeziębić. Mają nawet podobne do nas objawy i przebieg choroby.

Przeziębienie następuje najczęściej w wyniku wychłodzenia organizmu, który jest wówczas bardziej narażony na atak infekcji.

Przeziębienie zbiera żniwo przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, kiedy pogoda się psuje, temperatury spadają, zaczyna wiać zimny wiatr, siąpić deszcz, prószyć śnieg i robi się ogólnie nieprzyjemnie. Mimo to pies musi być wyprowadzany. Złe warunki atmosferyczne zwiększają ryzyko złapania przeziębienia – zarówno przez Ciebie, jak i Twojego psa. Druga fala przeziębień przypada wiosną, gdy organizmy osłabione po zimie są narażone na atak wirusów, ożywionych dodatkowo ciepłem i wilgocią.

Przeziębienie u psa: grupa zwiększonego ryzyka

Przeziębić się mogą przede wszystkim małe szczenięta, które nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu odpornościowego, oraz starsze psy, których organizmy są osłabione wiekiem i ewentualnymi chorobami.

Niektóre psy o szczególnie krótkiej i cienkiej sierści, a już zwłaszcza bezwłose, są szczególnie narażone na przeziębienie, bo bardziej niż inne odczuwają zimno i szybciej się wychładzają.

Niektóre rasy psów mają naturalne predyspozycje do zapadania na choroby dróg oddechowych. Na przeziębienie muszą więc szczególnie uważać przedstawiciele ras brachycefalicznych, czyli ze skróconymi kufami, np. popularne mopsy.

Każdy pies ze szwankującym zdrowiem, źle odżywiany czy zarobaczony jest też potencjalnie narażony na złapanie przeziębienia w okresie jesienno-zimowym.

Jakie są najważniejsze objawy przeziębienia u psa?

Przeziębienie u psa: katar

Zestaw objawów przeziębienia u psa jest podobny jak u człowieka.

Przeziębiony pies może dostać kataru. Katar to wyciek dużej ilości wydzieliny, produkowanej przez zaatakowaną przez wirusy śluzówkę nosa. Wydzielina chorego na katar psa jest przezroczysta. Objawem zdrowienia zwierzaka jest stopniowa zmiana koloru tej wydzieliny na ciemniejszy. Katar ropny jednak oznacza, że infekcja stała się bardzo poważna i trzeba zaprowadzić pupila do weterynarza.

Przeziębienie u psa: kichanie

Katar może spowodować u psa napady kichania. Kichanie to odruch mający usunąć wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. U psów wygląda dość zabawnie: pies „zawiesza się” na moment i kicha, często gwałtownie potrząsając przy tym głową. Przedłużające się serie kichnięć to znak, że pies zmaga się z przeziębieniem.

Tagi: Polska