Swiatzwierzat.pl
Poród u kota: wszystko, co musisz wiedzieć

Pixabay.com

Poród u kota: wszystko, co musisz wiedzieć

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Opiekun powinien wiedzieć, jak przebiega i ile trwa poród u kota – choćby po to, by móc interweniować, gdy coś pójdzie nie tak. Jak rozpoznać, że zbliża się poród u kota, i jak pomóc rodzącej kotce? Odpowiedzi i po

Poród u kota: nerwy niepotrzebne

Poród u kota to niezwykła chwila, a opiekunowie często przeżywają go bardziej niż same zwierzaki. Nie należy się jednak zbytnio martwić – poród u kota najczęściej przebiega gładko, a do przyjęcia kociąt na świat wystarczają instynktowne zachowania samej kociej mamy.

Nie oznacza to jednak, że opiekun kotki nie ma nic do roboty. W czasie porodu może służyć swej pupilce pomocą, głównie emocjonalną. Powinien też wiedzieć, jak przebiega normalny poród u kota, choćby po to, by w porę dostrzec anomalie i problemy wymagające interwencji weterynarza.

Prezentujemy krótki poradnik: poród u kota bez tajemnic!

Poród u kota: oznaki końca ciąży

Ciąża u kotów trwa mniej więcej dwa i pół miesiąca, ale trzeba pamiętać, że kotki nie rodzą według ścisłego harmonogramu i ciąża może się u nich przedłużyć lub skrócić o parę dni. Często jest też tak, że nie znamy dokładnej daty zapłodnienia naszej pupilki, więc nie policzymy, kiedy powinien wypaść poród. Wtedy musimy zwracać uwagę na oznaki zbliżającego się połogu.

Istnieje kilka oznak, które podpowiadają, że zbliża się poród u kota. Brzuch kocicy opuszcza się i zaczyna zwisać, chociaż wcześniej przypominał raczej piłkę o rugby. Powiększają się także gruczoły mleczne kotki, osiągając pełną gotowość do karmienia młodych. Zmienia się też zachowanie kotki – staje się bardziej przymilna, przestaje jeść, chociaż wcześniej zajadała się bez opamiętania, by wyżywić rosnące w swym brzuszku kocięta, szuka też sobie zacisznego miejsca do porodu – tzw. porodówki.

Im bliżej porodu, tym rzadziej kotka będzie opuszczała swoje gniazdo. Na ostatniej prostej w ogóle przestanie wychodzić i zostanie w swojej porodówce aż do końca połogu.

Poród u kota: przygotowanie porodówki

Kiedy kotka zaczyna rozglądać się za odpowiednim miejscem do wydania na świat potomstwa, na scenę może wkroczyć opiekun i zaoferować swej pupilce odpowiednią porodówkę.

Porodówka dla kota to rodzaj gniazda, odpowiednio dużego, by wygodnie pomieścić lezącą na boku kocią mamę i kocięta jej ssące sutki. Porodówka może mieć formę kartonowego pudła, wyłożonego chłonnymi matami lub podkładami higienicznymi, dużego koszyka, odkrytego transportera – ważne, by była odpowiednio duża i przytulna. Obok gniazda do porodu dobrze jest też postawić miskę ze świeżą wodą, bo kotki tuż przed porodem mają często wzmożone pragnienie.

Kocia porodówka powinna być zlokalizowana w miejscu ciepłym i zacisznym, z dala od ciągów komunikacyjnych i przeciągów, najlepiej gdzieś na uboczu, gdzie kotce nie będą przeszkadzały dzieci czy inne domowe zwierzaki.

Warto poobserwować kotkę krzątającą się w poszukiwaniu miejsca na gniazdo do porodu. Gdy już sobie jakieś wybierze, właśnie tam najlepiej urządzić jej porodówkę. Bywa i tak, że kotki szczególnie przywiązane do swych opiekunów postanawiają urodzić w ich łóżkach. Jest to przywilej, choć wiele osób go nie docenia. Kiedy kotka rodzi w Twoim łóżku, to znaczy, że ufa Ci bezgranicznie i czuje się przy Tobie w pełni bezpiecznie.

Poród u kota: początek połogu

Gdy kotka zaczyna rodzić, staje się niespokojna. Wiele kotek układa się wtedy na boku i zaczyna dyszeć. Zwierzaki czują wtedy ból i stres, są skołowane – zwłaszcza jeśli to ich pierwszy poród. Tutaj znowu opiekun może pomóc pupilce, udzielając jej emocjonalnego wsparcia. Warto mówić do rodzącej kotki miłym, ciepłym głosem i głaskać ją po głowie. Kontakt z opiekunem jest dla rodzącej kotki bardzo ważny, zapewnia ją o bliskości i wsparciu człowieka, któremu w pełni ufa.

Poród u kota: przebieg połogu

W końcu otwiera się u kotki szyjka macicy, następują skurcze porodowe i odchodzą wody płodowe (dlatego dobrze jest wyłożyć porodówkę chłonącymi wilgoć matami). W ciągu mniej więcej dwóch godzin od odejścia wód płodowych na świat powinien przyjść pierwszy kotek.

Kocię przychodzi na świat główką do przodu, okryte pęcherzem płodowym, który albo sam pęka, albo też jest rozrywany zębami przez kotkę. Następnie kocia mama przegryza pępowinę i wylizuje dokładnie pyszczek i zadek swojego dziecka, w ten sposób pobudzając je do oddychania i przygotowując na strawienie pierwszego posiłku.

Po każdym dziecku kotka wydala łożysko, które następnie zjada – to dla niej cenne uzupełnienie substancji odżywczych, których wiele traci w czasie ciąży i porodu.

Nowo narodzony kotek powinien tuż po oczyszczeniu z błon porodowych przystąpić do pierwszego posiłku, czyli przyssać się do sutka swej mamy. Jeśli tego nie robi, lub kotka odsuwa się, bo skołowana sama już nie wie, co ma robić, należy pomóc kocięciu odnaleźć sutek.

Poród u kota: ile będzie kociąt?

Ile dzieci trzyma w zanadrzu rodząca kotka? Trudno stwierdzić. Kocie mioty liczą od trzech do nawet kilkunastu kociąt. Wiele zależy tutaj od rasy i predyspozycji osobniczych.

Poród u kota trwa najczęściej kilka godzin, około sześciu licząc od odejścia wód płodowych.

Poszczególne kotki rodzą się najczęściej w odstępach mniej więcej 30-minutowych, ale tutaj także nie ma ścisłych reguł. Niektóre koty cały poród dzielą na partie i rodzą jedno kocię co kilka godzin lub nawet jedno na dobę! Jeśli kotka zachowuje się normalnie, tzw. pije wodę, nie czuje nadmiernego bólu i jest w miarę spokojna, nie trzeba się niepokoić. Należy czekać na kolejne kocięta.

Dobrze też liczyć wydalone przez kotkę łożyska, by się upewnić, że jest ich tyle, ile urodzonych kociąt. Brak wydalonego łożyska może oznaczać kłopoty i trzeba o tym poinformować weterynarza.

Poród u kota: możliwe komplikacje

Poród u kota może być niebezpieczny, jeśli stan zdrowia kotki albo kociąt, lub po prostu pech spowodują komplikacje.

Do najczęstszych komplikacji porodowych u kotów zalicza się zaklinowanie płodu w drogach rodnych kotki, przyduszenie kociątka pępowiną i niewydalenie łożyska. Zdarza się też zanik parcia, przez co poród przedłuża się lub wręcz zatrzymuje.

W przypadku okręconej wokół szyi pępowiny możemy kotku pomóc, ostrożnie odciągając ją i odwijając palcami. Inne komplikacje porodowe u kota wymagają jednak wezwania do domu weterynarza.

Dobra wiadomość jest taka, że komplikacje porodowe zdarzają się u kotów rzadko. Najczęściej pomoc opiekuna może ograniczyć się do mówienia do kotki i głaskania jej, by wesprzeć ją w bardzo ważnym, ale też stresującym i bolesnym momencie.

Poród u kota: co po porodzie?

Po porodzie należy pozwolić kotce odpoczywać i podawać jej wysokiej jakości mokrą karmę. Od tego, jak będzie się odżywiała kocia mama, zależy przecież jakość jej własnego pokarmu, którym odżywia kocięta. Trzeba też zadbać, by gniazdo kotów było odpowiednio ciepłe i suche.

Zdarza się, że kocie mamy po porodzie stają się na pewien czas bardziej nerwowe i lękliwe. Wynika to ze wzmożenia instynktów obronnych, które mają pomóc kotce ochronić swoje młode. Najlepiej po prostu pozwolić pupilce zajmować się dziećmi w świętym spokoju. Gdy zapragnie pieszczot i pochwał, sama przydrepcze do swego opiekuna.

Poród u kota: czy można dotykać kociąt?

Tak, można, a nawet trzeba dotykać nowo narodzonych kociąt. Małe kotki powinny już od pierwszych dni zaznajamiać się z dotykiem i zapachem człowieka (oczy i uszy zaczną u nich działać dopiero po pewnym czasie, wtedy dobrze jest też do nich mówić i im się pokazywać). Dlatego należy delikatnie je głaskać, a nawet brać je na ręce.

Poród u kota: czy trzeba karmić kocięta?

Kocięta należy karmić tylko wtedy, gdy jest ich więcej niż dostępnych maminych sutków. Kocięta trzeba karmić specjalnym mlekiem dla kocich noworodków, najlepiej zaserwowanym z butelki ze smoczkiem. Po jedzeniu pogłaszcz brzuszek kociątka, by pobudzić jego układ trawienny i proces wydalania.

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >