Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Poród u kota: wszystko, co musisz wiedzieć
Emil Hoff
Emil Hoff 26.02.2021 01:00

Poród u kota: wszystko, co musisz wiedzieć

Poród u kota: wszystko, co musisz wiedzieć
Pixabay.com

Poród u kota: nerwy niepotrzebne

Poród u kota to niezwykła chwila, a opiekunowie często przeżywają go bardziej niż same zwierzaki. Nie należy się jednak zbytnio martwić – poród u kota najczęściej przebiega gładko, a do przyjęcia kociąt na świat wystarczają instynktowne zachowania samej kociej mamy.

Nie oznacza to jednak, że opiekun kotki nie ma nic do roboty. W czasie porodu może służyć swej pupilce pomocą, głównie emocjonalną. Powinien też wiedzieć, jak przebiega normalny poród u kota, choćby po to, by w porę dostrzec anomalie i problemy wymagające interwencji weterynarza.

Prezentujemy krótki poradnik: poród u kota bez tajemnic!

Poród u kota: oznaki końca ciąży

Ciąża u kotów trwa mniej więcej dwa i pół miesiąca, ale trzeba pamiętać, że kotki nie rodzą według ścisłego harmonogramu i ciąża może się u nich przedłużyć lub skrócić o parę dni. Często jest też tak, że nie znamy dokładnej daty zapłodnienia naszej pupilki, więc nie policzymy, kiedy powinien wypaść poród. Wtedy musimy zwracać uwagę na oznaki zbliżającego się połogu.

Istnieje kilka oznak, które podpowiadają, że zbliża się poród u kota. Brzuch kocicy opuszcza się i zaczyna zwisać, chociaż wcześniej przypominał raczej piłkę o rugby. Powiększają się także gruczoły mleczne kotki, osiągając pełną gotowość do karmienia młodych. Zmienia się też zachowanie kotki – staje się bardziej przymilna, przestaje jeść, chociaż wcześniej zajadała się bez opamiętania, by wyżywić rosnące w swym brzuszku kocięta, szuka też sobie zacisznego miejsca do porodu – tzw. porodówki.

Im bliżej porodu, tym rzadziej kotka będzie opuszczała swoje gniazdo. Na ostatniej prostej w ogóle przestanie wychodzić i zostanie w swojej porodówce aż do końca połogu.

Poród u kota: przygotowanie porodówki

Kiedy kotka zaczyna rozglądać się za odpowiednim miejscem do wydania na świat potomstwa, na scenę może wkroczyć opiekun i zaoferować swej pupilce odpowiednią porodówkę.

Porodówka dla kota to rodzaj gniazda, odpowiednio dużego, by wygodnie pomieścić lezącą na boku kocią mamę i kocięta jej ssące sutki. Porodówka może mieć formę kartonowego pudła, wyłożonego chłonnymi matami lub podkładami higienicznymi, dużego koszyka, odkrytego transportera – ważne, by była odpowiednio duża i przytulna. Obok gniazda do porodu dobrze jest też postawić miskę ze świeżą wodą, bo kotki tuż przed porodem mają często wzmożone pragnienie.

Kocia porodówka powinna być zlokalizowana w miejscu ciepłym i zacisznym, z dala od ciągów komunikacyjnych i przeciągów, najlepiej gdzieś na uboczu, gdzie kotce nie będą przeszkadzały dzieci czy inne domowe zwierzaki.

Warto poobserwować kotkę krzątającą się w poszukiwaniu miejsca na gniazdo do porodu. Gdy już sobie jakieś wybierze, właśnie tam najlepiej urządzić jej porodówkę. Bywa i tak, że kotki szczególnie przywiązane do swych opiekunów postanawiają urodzić w ich łóżkach. Jest to przywilej, choć wiele osób go nie docenia. Kiedy kotka rodzi w Twoim łóżku, to znaczy, że ufa Ci bezgranicznie i czuje się przy Tobie w pełni bezpiecznie.

Poród u kota: początek połogu

Gdy kotka zaczyna rodzić, staje się niespokojna. Wiele kotek układa się wtedy na boku i zaczyna dyszeć. Zwierzaki czują wtedy ból i stres, są skołowane – zwłaszcza jeśli to ich pierwszy poród. Tutaj znowu opiekun może pomóc pupilce, udzielając jej emocjonalnego wsparcia. Warto mówić do rodzącej kotki miłym, ciepłym głosem i głaskać ją po głowie. Kontakt z opiekunem jest dla rodzącej kotki bardzo ważny, zapewnia ją o bliskości i wsparciu człowieka, któremu w pełni ufa.

Tagi: Polska