Czy podatek od posiadania psa powinien być wyższy? Kwota ma wzrosnąć od przyszłego roku
Choć nie każda gmina pobiera podatek od posiadania psa, tam, gdzie jest on uchwalony, każdy właściciel czworonoga jest w obowiązku do rejestracji psa. Obecnie roczna opłata za posiadanie psa wynosi 125,40 złotych, jednak od 2021 roku przepisy w tej kwestii mają ulec zmianie, a opłata podniesieniu.
Podatek od posiadania psa jest regulowany ustawą o podatkach i opłatach i wszedł w życie ponad 30 lat. Obowiązek takiej opłaty może narzucić na nas gmina, i jak się okazuje, która obecnie wynosi maksymalnie 125,40 złotych rocznie, ma jeszcze wzrosnąć. Czy jesteś za podniesieniem podatku od posiadania psa? Wielu właścicieli czworonogów może być niezadowolonych.
Podatek od posiadania psa: informacje
Jeżeli decydujemy się na posiadanie psa, musimy liczyć się z tym, że gmina, do której należymy, może narzucić na nas konieczność uiszczenia dodatkowych opłat. Psiarze, którzy już zostali zobowiązani do opłacania podatku, powinni przygotować się na ważne zmiany w tej kwestii. Jak się okazuje, od 2021 roku mogą zapłacić więcej.
Od płacenia daniny istnieją również wyjątki. Kto nie musi płacić podatku za posiadanie psa? Podatku za posiadanie psa nie musi płacić osoba w wieku powyżej 65 lat prowadząca samodzielnie gospodarstwo domowe, osoba niepełnosprawna, osoba o stwierdzonym znacznym stopniu niepełnosprawności, a także członek personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, który nie jest polskim obywatelem i nie ma miejsca stałego pobytu na terenie Polski.
Jednak jeżeli nasza gmina nie pobiera podatku od płacenia psa, wcale nie oznacza to, że nie jesteśmy zobowiązani do uiszczenia opłaty. Sprawa dotyczy tu właścicielu ras, które uznane są za agresywne. Taki pies zawsze musi zostać zarejestrowany, a podatek od niego odprowadzony. Dodatkowo należy pamiętać, że opłatę należy uiścić do dnia 30 kwietnia. Ile ma wynieść podatek za psa w przyszłym roku?
Podniesienie podatku od psa w 2021 roku
W 2021 roku górny limit podatku od posiadania psa wzrośnie do 130,30 zł z 125,40 zł rocznie, za jednego psa. Należy jednak pamiętać, że podatek ten nie jest ujednolicony na terenie Polski, a więc każdy urząd gminy czy miasta, może ustalić własną kwotę, jednak nie może przekraczać ona ustalonej górnej granicy.
Bez wątpienia właściciele psów nie będą zadowoleni ze zmian, które już niebawem mają wejść w życie. Choć w przypadku posiadania jednego czworonoga sprawa nie wydaje się zbyt obciążająca, kiedy w domu znajduje się więcej psów, taka opłata może znacznie obciążyć nasz budżet. Uważacie, że podatek od psa powinien wzrosnąć i co przemawia za waszą decyzją? Czy jesteście zobowiązani do uiszczania opłat za swoich pupili?
źródło: pit.pl