Pinczer austriacki od A do Z. Wierny przyjaciel, który potrzebuje uwagi
Pinczer austriacki — przy nim nie można się nudzić. Ta tajemnicza i mało popularna rasa wywodzi się z Austrii, gdzie pierwsi jej przedstawiciele pojawili się ponad 4000 lat temu. Pinczer to pies towarzysz, który lubi aktywność fizyczną i nie da ci spędzić popołudnia na kanapie. Jego wymagający charakter zainteresuje każdego amatora psich serc.
Kilka tysięcy lat temu, pinczer austriacki występował na obszarach nad Dunajem, gdzie służył jako wiejski pies tropiący. Chronił posesji, pilnował zwierząt i tropił gryzonie buszujące w gospodarstwie. Dziś, jego silny instynkt stróżujący sprawdzi się w każdym domu, a pragnienie ciągłego ruchu zmusi do wspólnych szaleństw największego lenia. Jeśli zastanawiasz się, dla kogo jest pinczer austriacki, jaki ma charakter, jak wygląda i czy przypadniecie sobie do gustu, w tym artykule znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze informacje.
Pinczer krótkowłosy austriacki — w małym ciele wielki temperament
Jakiego wzrostu jest pinczer austriacki? Pinczer austriacki mierzy od 35 do 50 cm i waży 12-18 kg, więc można nazwać go typowym średniakiem. Jest postawny, krępy i dość masywny, mimo swoich niewygórowanych rozmiarów. Jakie ma umaszczenie pinczer austriacki? Jego umaszczenie może być różne — od brązowo-złotego z białymi znaczeniami na piersi, po czarne z podpalaniem. Wyróżnia się gęstą, lśniącą, średniej długości sierścią i żywym, bystrym wyrazem. Jego głowa z załamanymi, małymi uszami jest proporcjonalna do tułowia zakończonego porośniętym sierścią, silnym ogonem.
Pinczer austriacki — hodowla psów z charakterem
Pinczer austriacki to pies, który musi być prowadzony przez odpowiedzialnego, konsekwentnego opiekuna skorego do poświęcenia większej ilości czasu na szkolenie psa. Wymaga wczesnej socjalizacji i odpowiednio dobranych metod wychowawczych w późniejszym czasie. Ma znakomity słuch, dzięki któremu nawet bardzo ciche dźwięki mu nie umkną.
Opiekun psa tej rasy powinien zapewniać mu możliwość wykonywania zadań i ciągłej nauki, ponieważ pinczer austriacki jest pilny, pracowity i inteligentny. Jeśli jednak w jego planie dnia pojawi się nuda, pies może stać się agresywny i niespokojny. Rasa ta potrzebuje więc świadomego opiekuna, który szczęśliwie poprowadzi czworonoga przez życie, za co pies odwdzięczy się dozgonną wiernością i ogromną miłością. Pinczer austriacki jest nieufny wobec obcych, co czyni go wzorowym stróżem.
Pinczer austriacki — szczeniaki
Nauka odpowiednich zachowań od najmłodszych lat ma kluczowe znaczenie dla późniejszego funkcjonowania w świecie psów i ludzi. Odpowiednie zasady i socjalizacja sprawią, że w przyszłości będziemy właścicielami niezwykle unikatowej rasy psa o wspaniałych cechach charakteru. Warto posłać malca do psiego przedszkola, w którym nauczą go zachowań pożądanych.
Pinczer austriacki – idealny pies dla dzieci
Pinczer austriacki jest przyjacielsko nastawiony do dzieci. Psiak może spędzić wiele wspaniałych chwil z rodziną, bo żyje nawet do 14 lat. Zazwyczaj nie choruje, z wyjątkiem wad serca, które są problemem genetycznym tej rasy.
Czy pinczer austriacki może mieszkać w bloku?
Pinczer austriacki nie nadaje się do małego mieszkania w bloku — jeśli planujesz zostawiać pupila na kilka godzin dziennie w ciasnym mieszkaniu bez możliwości wybiegu, rozważ inne rasy. Pies ten najlepiej czuje się na podwórkach wiejskich, gdzie bez najmniejszych problemów zaspokaja pragnienie ciągłej aktywności.
Pinczer austriacki – zalety i wady rasy
Zalety rasy
- Przyjacielski, idealny dla rodziny
- Unikatowa, mało popularna rasa
- Znakomity jako pies stróżujący
- Pracowity i chętny do nauki
- Inteligentny
Wady rasy
- Nie dla każdego, potrzebuje dużo ruchu
- Przejawia zachowania agresywne, jeśli nie jest odpowiednio prowadzony
- Trudno dostępny w Polsce
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Pinczer powinien być szkolony od najmłodszych lat.
Psy tej rasy nie nadają się do życia w zamknięciu lub ciasnych mieszkaniach.
Pinczery austriackie uwielbiają ruch i duże przestrzenie.
ZOBACZ TEŻ:
- Suczka pitbulla zaczęła rodzić w samochodzie. Gdy właściciel się zorientował, wyrzucił ją z auta
- Ciężarna suczka była głodzona przez właściciela. Gdy urodziła szczeniaki, wyrzucił ją i pieski na bruk
- Jak uspokoić psa podczas burzy? 6 wskazówek, które pomogą tobie i pupilowi
- Chihuahua obronił kobietę przed porwaniem. Przypłacił to życiem
- Ile kosztuje czipowanie psa, gdzie je wykonać i co nam daje? Pakiet niezbędnych informacji