Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Pies w wielkim mieście, czyli jakie psy do bloku?
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 30.12.2020 01:00

Pies w wielkim mieście, czyli jakie psy do bloku?

Pies w wielkim mieście, czyli jakie psy do bloku?
Pixabay.com

Faktem jest, że jeśli adoptujemy psa ze schroniska, nie ważne czy będzie duży czy mały, czystej krwi czy mieszany. Nawet najmniejsze mieszkanie i nasza miłość będą dużo lepsze niż stalowe kraty i mały boks. Jeśli jednak zależy nam na psie z rodowodem, warto poznać jego potrzeby i zobaczyć, czy mamy odpowiedniego warunki do jego adopcji.

Pies do bloku – co warto wiedzieć

Wiele rasowych psów nie nadaje się do mieszkania w bloku – to przede wszystkim psy myśliwskie, które potrzebują przestrzeni, ruchu i mają bardzo silny instynkt łowiecki. Przebywając w bloku po prostu się męczą, a to może wpływać destrukcyjnie na ich psychikę.

Duże znaczenie mają także psie gabaryty oraz wielkość mieszkania. Im mniejszy metraż, tym mniejszy powinien być pies. Chodzi o przestrzeń, jakiej nasz pupil potrzebuje by czuć się swobodnie i bezpiecznie. Wiele osób w miastach posiada np. labradory, które przecież nie należą do najmniejszych psów. Jeśli zapewnimy im rozrywkę w ciągu dnia, zadbamy o ich naturalne potrzeby, bez problemu odnajdą się także w bloku.

Decydując się na posiadanie psa w bloku, powinniśmy wyznaczyć w domu odpowiednie miejsce na jego posłanie, miski w których będzie miał wodę i jedzenie, a także ocenić czy będzie miał możliwość swobodnego przemieszczania się.

Kolejną sprawą jest nasz czas. Psy w blokach wymagają dłuższych spacerów, dzięki którym będą mogły się swobodnie wyszaleć.

Pies do bloku – jakie rasy najlepiej odnajdą się w wielkim mieście?

Na przestrzeni wieków powstało jednak wiele ras, które pozbawione zostały naturalnych instynktów łowieckich – to tak zwane kanapowce, które doskonale odnajdą się właśnie jako psy do bloku. Nie mają specjalnych wymagań – poza okazaniem miłości – dlatego też chętnie są adoptowane zarówno przez osoby zapracowane, jak i starsze, które chętnie wychodzą z nimi na spacer.

Gabaryty i małe wymagania to jednak nie wszystko. Mieszkanie w bloku to pewne kompromisy i życie w społeczności, a więc musimy nawzajem uszanować także cisze. Są rasy, które choć małe mogą być dość kłopotliwe, a zaliczają się do nich zarówno beagle jak i popularny jack russell. Choć niewielkich rozmiarów potrafią narobić hałasu, szczególnie że szczekają także dla rozrywki.

Jakie zatem psy najlepiej sprawdzą się jako mieszkańcy bloku?

Mops

To jedna z najpopularniejszych ras psów do bloków. Z natury jest dość leniwy, nie jest specjalnie rozrywkowy, ale jak przystało na typowego kanapowca – nie znosi samotności, dlatego też jeśli nie ma nas w domu przez długi czas warto przemyśleć za i przeciw adopcji mopsa.

Buldog francuski i buldog angielski

Obie rasy są dość małe, ciche i spokojne. Choć mają momenty w których zabawa jest na pierwszym miejscu, to jednak przede wszystkim całą swoją uwagę koncentrują na pieszczotach. Nie wymagają specjalnej opieki, są łatwe w utrzymaniu i chętnie wchodzą w relacje z innymi psami – można wręcz powiedzieć o nich, że to idealni mieszkańcy wielkich miast!

Maltańczyk

To dość umiarkowany pies – na ogół jest cichy i spokojny, ale gdy poczuje się sfrustrowany, potrafi dość głośno to zaznaczyć. Uwielbia zabawy, dlatego najlepiej sprawdzi się w domu z dziećmi, z którymi będzie mógł dokazywać. Nie wymaga specjalnej opieki, choć nie należy zapominać o pielęgnacji, w tym o regularnym czesaniu futra.

Yorkshire terier

Swojego czasu była to niezwykle popularna rasa. Mimo, iż została wyparta przez buldogi francuskie, wciąż można uznać ją za jedną z najlepszych do wielkich miast. Są niezwykle towarzyskie, urocze i bardzo łakną miłości i pieszczot.

Kundelek

Nie ma lepszego towarzysza do miasta niż swojski kundelek. Ten pies dostosuje się do każdych warunków, a jedyne czego potrzebuje to odrobina uwagi i dużo miłości. Dzięki doskonałej mieszance genów nie jest specjalnie narażony na choroby genetyczne, a odpowiednio szkolony dogada się z każdym mieszkańcem bloku – zarówno dwunożnym, jak i czteronożnym!

Pies do bloku nie musi być mały, ale wiele zależy od naszego trybu życia i powierzchni, na jakiej żyjemy. Adopcję warto przemyśleć i dobrze ocenić nasze możliwości. Choć czworonóg to idealny towarzysz spacerów, to wymaga codziennej opieki, a ta nie zawsze jest prosta!

Tagi: Polska